Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odbudowany Hotel Grand z piękną elewacją. Tak prezentuje się w całości! To ikona Wrocławia

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Hotel odzyskał dawną wieżyczkę i wygląda dzięki temu bardzo podobnie do sąsiadującego z nim hotelu Piast.
Hotel odzyskał dawną wieżyczkę i wygląda dzięki temu bardzo podobnie do sąsiadującego z nim hotelu Piast. Michał Perzanowski / Polska Press
Hotel Grand był w ostatnich miesiącach bohaterem jednej z najbardziej wyczekiwanych rewitalizacji. Wrocławianie mogą podziwiać już odbudowaną fasadę z nową elewację, wychodząc z Dworca Głównego PKP.

Spis treści

Hotel Grand został zbudowany od nowa

Historycznie Hotel Grand uznawany był za ikonę miasta i symbol hotelowego luksusu. Razem z Hotelem Piast tworzyły bramę do miasta Wrocławia, były też pierwszymi obiektami, które przyjezdni oglądali po wyjściu z dworca.

Od 2017 roku niszczejący obiekt został dosłownie zrównany z ziemią, aby wyrosnąć na nowo. Rafin Developer uznał takie rozwiązanie za tańsze od renowacji stojącego budynku. Prace trwają od sześciu lat, a to spowodowane było niewielką przestrzenią, na której może pracować wykonawca.

- Przede wszystkim należy utrzymać ruch komunikacyjny na skrzyżowaniach ulic Piłsudskiego, Kołłątaja oraz Gwarnej. Pracownicy mają więc utrudniony dostęp do przestrzeni - mówił w 2019 roku Karol Pochybełko Prezes Zarządu Silkbau, generalnego wykonawcy hotelu Grand.

Tak wygląda nowy hotel Grand. Zobacz!

Elementy Hotelu Grand, które już teraz można podziwiać to:

  • nawiązująca do poprzedniego obiektu sztukateria,
  • precyzyjnie odsłonięte detale,
  • ornamenty, balustrady,
  • sztukateria artystyczna,
  • iluminacja świetlna wieczorem.

To ikona Wrocławia

2023 rok to dokładnie 120. rocznica zbudowania hotelu, który początkowo funkcjonował pod nazwą "Nord" ("Północny). Podczas walk o Wrocław w trakcie II wojny światowej z budynku zostały same ściany. Dopiero po 11 latach obiekt został wyremontowany i od razu stał się turystyczną ikoną Wrocławia.

W czasach PRL był uznawany za najbardziej elegancki. Odbywały się w nim różne koncerty i pokazy artystyczne. Hotel był też gospodarzem Festiwalu Teatru Otwartego.

- Niewielu już o tym festiwalu pamięta, ale to dzięki niemu Wrocław był awangardowy. Zachodni melanż, atmosfera wolnego świata. Z tym kojarzy mi się Grand - wspominał na łamach "Gazety Wrocławskiej" Stanisław Szelc, znany satyryk.

Kiedy do hotelu Grand wprowadzą się pierwsi goście?

- Już w połowie przyszłego 2024 roku. Taki mamy plan, aby na przyszłe wakacje wszyscy turyści przybywający do Wrocławia mogli zatrzymać się i poznać nową odsłonę historycznego dla miasta hotelu - mówi Paweł Rojek, prezes Rafinu.

Koniec remontu oznacza komfort dla pasażerów MPK. Deweloper zapowiada, że do końca maja zostaną zdemontowane ostatnie rusztowania na parterze, co zdecydowanie poprawi ruch pieszych wzdłuż ul. Piłsudskiego oraz ul. Kołłątaja.

Pałac Hatzfeldów następny w kolejsce

- Z miłości do Wrocławia rewitalizujemy historyczne zabytki implementując w nich funkcje hotelowe. Na wszechobecny hejt, głośne slogany patodeweloperki, swoimi historycznymi realizacjami udowadniamy naszą odpowiedzialność za miejską przestrzeń dla przyszłych pokoleń. Hotel Grand jest tego ostatnim przykładem. Podnosimy poprzeczkę szykując się już na Pałac Hatzfeldów – podkreśla Piotr Wiak wiceprezes ds. handlowych spółki Rafin.

Pałac zostanie odnowiony i przystosowany do hotelowych standardów. Znajdzie się w nim 149 pokoi.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska