Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Wiek Emerytalny 2024. Sytuacja emerytur po zmianie rządu - wyliczenia brutto i netto

Jakub Stykowski
Jakub Stykowski
Ostatnie dane przedstawione przez Narodowy Bank Polski informują, że wzrost cen w 2023 roku wyniesie 11,4% - wyliczenia emerytur według tego wskaźnika prezentujemy na kolejnych slajdach naszej galerii.
Ostatnie dane przedstawione przez Narodowy Bank Polski informują, że wzrost cen w 2023 roku wyniesie 11,4% - wyliczenia emerytur według tego wskaźnika prezentujemy na kolejnych slajdach naszej galerii. Pexels
Duże zmiany w emeryturach od początku roku. Uchylony został wygaszający charakter emerytur pomostowych. Regulacja jest wynikiem porozumienia "Solidarności" jeszcze z rządem Zjednoczonej Prawicy, a niektórzy te przepisy nazywają nowym wiekiem emerytalnym dla chętnych. Mówiło się także o emeryturach stażowych. Dla wszystkich szykowana jest już waloryzacja emerytur od marca 2024 roku.

Jeszcze rząd Zjednoczonej Prawicy podkreślał, że przejście na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego wieku powinno być wyborem, a nie przymusem. Wprowadzono też wiele instrumentów zachęcających do dłuższego pozostawania na rynku pracy. Dla tych, którzy jednak z różnych powodów chcą przejść na emeryturę szybciej, wprowadzono kolejne regulacje prawne.

Takie są zasady przejścia na emeryturę pomostową - nowy wiek emerytalny dla chętnych i wybranej grupy

Istnieje jednak grupa osób, które preferowałaby skrócony czas pracy, motywowana chociażby względami zdrowotnymi i trudnościami w warunkach zatrudnienia. W 2024 roku planowane są nowe regulacje w tej kwestii. W związku z tym zdecydowano się na zniesienie wygasającego charakteru emerytur pomostowych. Ta zmiana wynika z porozumienia między "Solidarnością" a jeszcze rządem Zjednoczonej Prawicy, a nowe przepis wchodzą w życie od początku 2024 roku.

Emerytury pomostowe to świadczenia cykliczne, przyznawane do momentu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Przeznaczone są dla osób pracujących w warunkach specjalnych lub o szczególnym charakterze, gdzie wraz z postępującym wiekiem istotnie maleje zdolność do wykonywania pracy, związana z obniżającą się wydolnością psychofizyczną pracownika.

Emerytura pomostowa przysługuje zarówno mężczyznom, jak i kobietom spełniającym warunki wiekowe oraz warunki dotyczące okresów składkowych, nieskładkowych oraz terminów i okresów wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Aby ubiegać się o emeryturę pomostową, kobiety muszą mieć skończone 55 lat, a mężczyźni 60.

Dzięki emeryturom pomostowym przedstawiciele niektórych zawodów będą mogli przejść na emeryturę nieco szybciej. Rząd Zjednoczonej Prawicy nie planował podwyższenia wieku emerytalnego, nowy rząd także nie zapowiada takich zmian.

Emerytury stażowe. Co teraz z tym projektem w 2024 roku?

PiS deklarował, że w razie zwycięstwa w kolejnych wyborach parlamentarnych zamierza wprowadzić emerytury stażowe. Choć regulacje te mogłyby wejść w życie już w 2024 roku, obecnie nie są one jeszcze obowiązującym prawem. Ostateczne decyzje w tej sprawie pozostaną w gestii nowego rządu.

Osoby, które rozważają skorzystanie z emerytur stażowych, powinny być świadome, że ich świadczenia będą niższe w porównaniu do tych, które uzyskaliby, kontynuując pracę do standardowego wieku emerytalnego. Przejście na emeryturę stażową ma być opcją, a nie koniecznością. Pomimo tego, że niektórzy przedstawiciele nowego rządu nie popierają wprowadzenia emerytur stażowych, proponują alternatywne rozwiązania dla emerytów.

Zgodnie jeszcze z projektem rządu Zjednoczonej Prawicy, emerytura stażowa przysługiwałaby po 38 latach okresów składkowych dla kobiet i 43 latach dla mężczyzn. Wysokość tego świadczenia zależałaby od zgromadzonych składek na koncie emerytalnym, jednak byłaby to kwota znacznie niższa niż w przypadku standardowych emerytur.

Waloryzacja emerytur 2024. Mamy wyliczenia - takie mogą być podwyżki od marca

Co przyniesie przyszłość dla emerytów? Po rekordowej waloryzacji emerytur w ubiegłym już roku czeka nas skromniejszy, lecz nadal dwucyfrowy wzrost. Wzrost ten jest rezultatem oddziaływania inflacji, która, pomimo pewnego spadku, nadal osiągnie dość znaczący poziom przez cały rok.

Istnieje prawdopodobieństwo, że waloryzacja przeprowadzona w marcu 2024 roku będzie jednak nieco niższa. Ostatnie dane przedstawione przez Narodowy Bank Polski informują, że wzrost cen w 2023 roku wyniesie 11,4% - wyliczenia emerytur według tego wskaźnika prezentujemy w poniższej galerii.

Skąd taka zmiana wskaźnika? To efekt spadającej inflacji od drugiej części 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy Wiek Emerytalny 2024. Sytuacja emerytur po zmianie rządu - wyliczenia brutto i netto - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska