Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy krasnal otwiera wrocławski festiwal filmowy. Na czyją cześć powstał krasnal reżyser?

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Krasnal reżyser stanął dziś (22 kwietnia) pod Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu.
Krasnal reżyser stanął dziś (22 kwietnia) pod Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu. Paweł Relikowski
Krasnal reżyser stanął w piątek (22 kwietnia) pod Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu. Odsłonięcie małej rzeźby z twarzą Sylwestra Chęcińskiego rozpoczęło także 3. edycję przegląd filmów krótkometrażowych "Shortfilm Festival".

Odsłonięcie figurki krasnala reżysera nie tylko rozpoczyna dziś "Shortfilm festival". Sylwester Chęciński często bywał w kinie DCF, które od 1961 roku wyświetla jego filmy. Także i dziś mogliśmy obejrzeć film krótkometrażowy jego autorstwa, z 1955 roku pt. "Człowiek nie umiera", ze Zbigniewem Cybulskim i Emilem Karewiczem w rolach głównych.

W uroczystości odsłonięcia "reżysera" uczestniczył także syn Sylwestra, Igor Chęciński. Na pytanie Gazety Wrocławskiej czy sądzi, że krasnal stworzony przez rzeźbiarkę Beatę Zwolańską-Hołod jest podobny do ojca, odrzekł. - Pierwowzór zdążył zobaczyć tę rzeźbę i był nią zachwycony. Liczę teraz, że miasto wskaże ulicę, której zechce nadać imię ojca.

Wraz z Rafałem Bubnickim - wicedyrektorem DCF i autorem biografii reżysera, Igor Chęciński zastanawiał się co zostało napisane w scenariuszu, który trzyma krasnal. - Ojciec był zawsze osobą tajemniczą - zauważył. - Na razie nie wiemy, czy jest to autentyczny fragment scenariusza.

- Cieszymy się, że projekt ten udało się nam zrealizować - powiedział dyrektor wydziału kultury przy urzędzie miejskim Jerzy Pietraszek. - Chęciński to jeden z najwspanialszych obywateli Wrocławia, którego ciągle mamy w sercu.

Odsłonięcie podobizny Chęcińskiego rozpoczęło także "Shortfilm Festival". - Podczas 3. edycji spośród nadesłanych 250 produkcji wybraliśmy 29 - opowiada Jarosław Perduta, dyrektor DCF. - Seanse potrwają do niedzieli i są one bezpłatne. W niedzielę zaś nastąpi uroczyste zakończenie festiwalu i wręczenie nagród - dodaje.

Festiwal ma na celu promowanie młodych twórców i niszowej, nierzadko niezrozumianej formy krótkometrażowej. Impreza powstała w odpowiedzi na lockdown, a podczas pierwszej edycji filmy były nadawane online, również za darmo. - Oczywiście cieszymy się z tego, że dziś możemy na festiwalu gościć publiczność w kinie - podsumowuje dyrektor Perduta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zejście na plażę przy hotelu Neptun w Łebie gotowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska