Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy komisariat policji we Wrocławiu. Największa policyjna inwestycja w Polsce!

OPRAC.:
Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Tak ma wyglądać nowy policyjny komisariat przy ulicy Trzemeskiej we Wrocławiu. Zakończenie budowy zaplanowano na sierpień 2024 roku
Tak ma wyglądać nowy policyjny komisariat przy ulicy Trzemeskiej we Wrocławiu. Zakończenie budowy zaplanowano na sierpień 2024 roku Materiały KWP Wrocław
Już wkrótce na ulicy Trzemeskiej, tuż przy Legnickiej we Wrocławiu, ruszy budowa największej policyjnej inwestycji w Polsce. Mowa o nowej siedzibie komisariatu Wrocław Stare Miasto. Stary budynek, pochodzący z lat 70. minionego wieku, zostanie wyburzony. W jego miejscu, wykorzystując także teren obecnego parkingu, powstanie od podstaw zupełnie nowy gmach. Inwestycja powstanie w technologii budownictwa modułowego 3D, co znacznie przyspieszy prace i pozwoli zakończyć budowę już w przyszłoroczne wakacje.

Budowa nowego Komisariatu Policji Wrocław-Stare Miasto wraz siedzibą wrocławskiego Zarządu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości może ruszać. Na dniach wmurowany zostanie kamień węgielny pod tą największą obecnie policyjną inwestycję w Polsce.

Policjanci z komendy wojewódzkiej we Wrocławiu, tłumaczą, że ciągły rozwój wrocławskiej aglomeracji miejskiej i fakt, że w ostatnich latach właśnie w obszarze dzielnicy Stare Miasto znacząco zwiększyła się ilość zabudowy mieszkaniowej oraz usługowej, niejako wymusza intensyfikację działań na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców, które prowadzą policjanci. Mowa o zwiększeniu liczby mundurowych oraz dostępności do różnego rodzaju ,,usług’’ świadczonych przez funkcjonariuszy m.in.

  • służb prewencji,
  • kryminalnych,
  • czy zwalczania cyberprzestępczości.

Obecna siedziba Komisariatu Policji Wrocław - Stare Miasto znajduje się w obiekcie przy ulicy Trzemeskiej, który powstał jeszcze w latach 70. minionego wieku. Budynek ten nie był do tej pory gruntownie modernizowany, a jego położenie, konstrukcja i układ architektoniczny pomieszczeń mocno utrudniałby planowaną ewentualną rozbudowę. Także ze względów ekonomicznych.

Obecna siedziba Komisariatu Policji Wrocław - Stare Miasto zlokalizowana została w obiekcie, który powstał w latach 70. Budynek ten nie był do tej pory
Obecna siedziba Komisariatu Policji Wrocław - Stare Miasto zlokalizowana została w obiekcie, który powstał w latach 70. Budynek ten nie był do tej pory gruntownie modernizowany Jaroslaw Jakubczak / Polska Press

Budynek administracyjno-biurowy Komisariatu Policji Wrocław - Stare Miasto posiada obecnie 5 kondygnacji, które wykonane zostały w technologii tradycyjnej i znajduje się w niezadowalającym stanie technicznym, jak na obecne standardy i normy. Pracuje w nim łącznie blisko 200 policjantów i pracowników cywilnych. Ponieważ jego lokalizacja i fakt, że tuż obok znajduje się spora działka pełniąca rolę parkingu, na której zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego można wybudować nowy obiekt, podjęto decyzję o realizacji tej nowej policyjnej inwestycji właśnie w tym miejscu.

- Koncepcja w zakresie programu funkcjonalno-użytkowego komisariatu i siedziby zarządu CBZC, wykonana została przez Wydział Inwestycji i Remontów Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wspólnie z Wydziałem Koordynacji Inwestycji i Gospodarki Nieruchomościami z Biura Logistyki Komendy Głównej Policji - wyjaśnia asp. szt. Łukasz Dutkowiak, Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu. - Zakłada ona budowę zgodnie z przepisami oraz wytycznymi określonymi w „Standardach technicznych, funkcjonalnych i użytkowych obowiązujących w obiektach służbowych Policji”. Aranżacja zabudowy przewiduje także dogodny dojazd samochodami dla interesantów, jak również wykonanie samych parkingów, zagospodarowania terenu i infrastruktury towarzyszącej oraz oczywiście wyburzenie budynku, w którym mieści się obecnie komisariat - precyzuje policjant.

Inwestycja realizowana jest w technologii budownictwa modułowego 3D, co znacznie skraca czas potrzebny na jej wykonanie i przyśpiesza sprawne jej zakończenie. Jej kubatura w porównaniu do istniejącej się znacznie zwiększy i wynosić będzie łącznie ponad 6000 m. kw. W obiekcie tym oprócz punktu przyjęcia interesantów, pomieszczeń dla służby dyżurnej, dzielnicowych i innych policjantów z wydziału prewencji, kryminalnego, dochodzeniowo-śledczego oraz kierownictwa, zaplanowano stworzenie specjalnie przystosowanych pomieszczeń dla pracowników i funkcjonariuszy, którzy zajmują się zwalczaniem cyberprzestępczości.

Planowany termin zakończenia budowy określony został wstępnie na sierpień 2024 roku, a jej koszt oszacowano na kwotę ponad 112 milionów złotych. Finansowanie tego zadania planowane jest ze środków Budżetu Państwa pochodzących z Programu Modernizacji Policji.

- Budowa nowej siedziby Komisariatu Policji Wrocław - Stare Miasto połączonej z siedzibą Zarządu we Wrocławiu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, to dla nas bardzo ważne przedsięwzięcie i priorytetowa policyjna inwestycja na Dolnym Śląsku - zapewnia asp. szt. Łukasz Dutkowiak. - Jest to kolejny krok w staraniach kierownictwa o lepsze warunki pracy dla funkcjonariuszy i pracowników policji, ale przede wszystkim o bardziej efektywny i bezpośredni kontakt mieszkańców z policjantami. Temu ma służyć i sprzyjać nowa siedziba komisariatu, bo jak wszyscy wiemy, bezpieczeństwo jest najważniejszym celem. Niejednokrotnie możliwość szybkiego i osobistego kontaktu z policjantem oraz przedstawienia mu swojej sprawy, przynosi wymierne i bezpośrednie efekty dla samego mieszkańca, a także przekłada się na ilość wykrytych przestępstw oraz zatrzymanych sprawców - dodaje.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska