Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowi mieszkańcy zoo. Bez wody wytrzymałyby dłużej niż wielbłądy [ZDJĘCIA]

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Oryks szablorogi we wrocławskim zoo
Oryks szablorogi we wrocławskim zoo Materiały prasowe
W wakacje we wrocławskim zoo na świat przyszły dwa młode oryksy szablorogie. Oryksy to zwierzęta, które na wolności bardzo często padały łupem myśliwych.

Oryksy szablorogie należą do gatunku, który wyginął w środowisku naturalnym. Ostatniego, dziko żyjącego oryksa zabito dla trofeum, w postaci rogów, w drugiej połowie XIX w. Obecnie można je spotkać w 129 ogrodach zoologicznych na całym świecie, trwają również próby introdukcji w Tunezji, Senegalu i Czadzie.

Co ciekawe, oryksy są lepiej przystosowane do środowiska ubogiego w wodę niż na przykład wielbłąd. Wielbłąd obejdzie się bez wody przez około dwa tygodnie, oryks nawet kilka razy dłużej. Zawdzięcza to dwóm cechom przystosowawczym: zdolności kontroli pracy nerek i regulowania temperatury ciała, która może wzrastać nawet do 46 stopni Celsjusza.

Oryksy szablorogie można spotkać w 129 ogrodach zoologicznych, w których żyje 1469 osobników dorosłych i 20 młodych. Stado we wrocławskim zoo liczy obecnie 10 osobników, w tym 3 młode, które przyszły na świat w te wakacje. Mieszkają w pawilonie Sahary, wybudowanym głównie z myślą o tym gatunku w 2009 roku. Do dyspozycji mają również obszerny wybieg zewnętrzny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska