Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe stacjonarne pracownie mammograficzne w dolnośląskich miastach za prawie 5 milionów złotych. To większy dostęp do badań na raka piersi

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Nowe pracownie do badania kobiet pod względem nowotworu piersi są zlokalizowane tak, by mieszkanki powiatów wokół Wrocławia nie musiały jechać do stolicy Dolnego Śląska.
Nowe pracownie do badania kobiet pod względem nowotworu piersi są zlokalizowane tak, by mieszkanki powiatów wokół Wrocławia nie musiały jechać do stolicy Dolnego Śląska. Archiwum urzędu marszałkowskiego
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Teraz w kilku dolnośląskich powiatach powstaną nowe stacjonarne pracownie mammograficze. Kobiety np. z Trzebnicy czy Strzelina nie będą musiały jechać do Wrocławia.

Samorząd Województwa Dolnośląskiego wspólnie z marszałkowskim szpitalem - Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii realizuje projekt rozwijający opiekę onkologiczną nad kobietami w zakresie leczenia raka piersi. Celem projektu jest ułatwienie dostępności do badań profilaktycznych w powiatach, w których do tej pory nie było możliwości wykonywania badań w stacjonarnych pracowniach mammograficznych.

Rak piersi stanowi w Polsce około 23% wszystkich zachorowań i jest odpowiedzialny za około 14% zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet. Mammograficzne badanie przesiewowe ma na celu wykrycie zmian nowotworowych we wczesnym etapie rozwoju. Prześwietlając tkanki piersi promieniami rentgenowskimi można znaleźć nieprawidłowości, zanim będzie je można wyczuć lub zobaczyć. Badania profilaktyczne w zakresie raka piersi obejmują pacjentki w wieku 50-69 lat. Ta grupa kobiet na badanie może zgłosić się bez skierowania.

Pracownie zostaną uruchomione w powiatach:

  • trzebnickim,
  • strzelińskim,
  • lwóweckim,
  • lubańskim

Inwestycja obejmowała dostosowanie pomieszczeń oraz zakup nowoczesnych mammografów cyfrowych za 4,7 mln złotych. Środki pochodziły ze środków unijnych REACT-EU.

- Celem podjętych działań jest rozwijanie dostępności profilaktyki onkologicznej. W miejscach, w których do tej pory nie było takiej możliwości mamy już nowoczesne stacjonarne pracownie mammograficzne. Chcemy, aby kobiety, niezależnie od miejsca zamieszkania, miały swobodny dostęp do profilaktyki. Tworzymy również kompleksowe rozwiązanie. Pracownie będą prowadzone przez zespół Dolnośląskiego Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii co umożliwi opiekę i leczenie w sytuacji, gdy badanie profilaktyczne, wykaże taką konieczność. – mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Kobiety mieszkające w powiecie trzebnickim mogą korzystać z badania mammograficznego w Szpitalu im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, natomiast w powiecie strzelińskim w Przychodni Rejonowo - Specjalistycznej w Strzelinie.

- Obecnie mammografia jest uznawana za najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet. Jak zapowiada Ministerstwo Zdrowia, program profilaktyki raka piersi zostanie rozszerzony o kolejne grupy wiekowe. Od 1 listopada 2023 roku kobiety w wieku od 45 do 74 lat będą miały możliwość skorzystania z bezpłatnej mammografii. Jest to badanie o wysokiej czułości, które pozwala na wykrycie zmian nowotworowych już we wczesnym stadium zaawansowania - mówi Paweł Zawadzki, wicedyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii ds. Rozwoju.

Profilaktyka ratuje życie, dlatego tak ważny jest dostęp do badań. Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii zapewni w każdym z czterech powiatów dostęp do najwyższej jakości mammograf cyfrowy wraz z całą infrastrukturą niezbędną do obsługi pacjenta: zespół radiologów, telemedycyna, wyspecjalizowany personel w powiatach

- Wreszcie mieszkanki powiatu strzelińskiego i trzebnickiego nie będą musiały już pokonywać kilkudziesięciu kilometrów, żeby skorzystać z badań profilaktycznych. Jest to przykład, że da się w sprawach ważnych dla was, drogie panie, po prostu współpracować. I za tę inicjatywę i za tą współpracę bardzo dziękuję – dodaje poseł Mirosława Stachowiak-Różecka.

Oceną i analizą badań profilaktycznych wykonywanych w powiatach zajmie się zespół radiologów z Breast Unit zlokalizowanym w DCOPiH przy pl. Hirszfelda 12 we Wrocławiu. W przypadku podejrzenia nowotworu pacjentka będzie zaproszona do Breast Unit na badania pogłębione, zatem zostanie jej zapewniona kompleksowa opieka.

Zadowolenia z nowych pracowni nie kryją samorządowcy.

- Miesiąc październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi, ale rak nie wybiera miesięcy. Niesamowicie ważna jest profilaktyka, dotychczas kobiety, które zdecydowały się na badania, musiały udać się do Wrocławia, a z małych miejscowości w powiecie strzelińskim jest to na pewno bardzo trudne i z pewnością wiele pań z tej szansy nie skorzystało. Dzięki tej inicjatywie jestem przekonana, że to się poprawi – mówi Dorota Pawnuk, burmistrz miasta i gminy Strzelin.

- My, kobiety, szczególnie wiemy, że nie tylko w miesiącu październiku mamy walczyć z nowotworem z rakiem piersi, ale mamy się badać przez cały rok. Profilaktyka jest niezbędna. Rak to jest choroba cywilizacyjna, z którą zmagają się młode dziewczyny i pocieszający jest fakt, że od 1 listopada panie będą mogły zbadać się w Trzebnicy i będą pod stałą opieką Dolnośląskiego Centrum Onkologicznego - stwierdza Małgorzata Matusiak, starosta powiatu trzebnickiego.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska