Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe oszustwo na e-receptę. Podpowiadamy, co powinno wzbudzić Twoją czujność!

Paulina Schulz
Paulina Schulz
W wiadomości SMS powinien być podany kod e-recepty, a w mailu załącznik w formie pliku PDF. Twoją czujność powinno wzbudzić to, że w e-mailu lub SMS-ie jest natomiast podany link do kliknięcia.
W wiadomości SMS powinien być podany kod e-recepty, a w mailu załącznik w formie pliku PDF. Twoją czujność powinno wzbudzić to, że w e-mailu lub SMS-ie jest natomiast podany link do kliknięcia. FOT. ADRIAN TOMCZYK / POLSKA PRESS
Cyberprzestępcy, aby wyłudzić nasze dane osobiste, uciekają się do różnych metod. Wysyłają fałszywe wiadomości SMS lub e-maile podszywając się m.in. pod operatorów telekomunikacyjnych czy firmy kurierskie. W ostatnim czasie pojawił się także nowy sposób oszustwa, a mianowicie fałszywe e-recepty. Sprawdź, co powinno wzbudzić Twoją czujność!

Cyberprzestępcy dopuszczają się wyłudzenia danych osobistych przez ataki phishingowe. Oparte są one na wysyłaniu fałszywych wiadomości e-mail lub SMS i przygotowywane są w taki sposób, aby wyglądały na autentyczne. Zawierają link lub załącznik, który może zawierać szkodliwe oprogramowanie. To powinno wzbudzić naszą czujność!

Jak powinna wyglądać prawidłowa e-recepta?

Ministerstwo Zdrowia apeluje, aby zawsze sprawdzać, kto wysyła e-mail bądź SMS. Przypomina także, jak powinna wyglądać prawidłowa e-recepta i w jaki sposób pacjent może ją otrzymać.

Pacjent może otrzymać e-receptę w postaci:

  • SMS, w którym podany jest 4-cyfrowy kod dostępu
  • wiadomość e-mail, w której załączona jest informacja o e-recepcie w PDF
  • kodu lub powiadomienia w aplikacji mojeIKP

Na życzenie, pacjent może także otrzymać wydruk e-recepty podczas wizyty u lekarza.

Aplikacja mojeIKP

Jednym ze sposobów otrzymania e-recepty jest skorzystanie z bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia, mojeIKP. Można ją zainstalować na telefonie i dzięki niej odbierać zarówno e-recepty, jak i e-skierowania. Aplikacja umożliwia wykupienie leku poprzez pokazanie farmaceucie kodu QR. Nie trzeba wówczas podawać numeru PESEL. Dzięki niej mamy także dostęp do zdarzeń medycznych i możemy także sprawdzić ulotkę i dawkowanie przepisanego leku.

Fałszywe e-recepty

Oszuści uciekają się do przeróżnych sposobów, które mogą im pozwolić na wyłudzenie danych. Wysyłają informacje dotyczące zaległości w płatnościach, podszywają się pod firmy kurierskie czy operatorów telekomunikacyjnych. W ostatnim czasie nowym sposobem wykorzystywanym przez cyberprzestępców jest podszywanie się pod Ministerstwo Zdrowia i rozsyłanie wiadomości o wystawieniu e-recepty. Informacja zawiera jednak fałszywy załącznik prowadzący do strony, za pomocą której oszuści chcą wyłudzić dane do logowania naszej poczty elektronicznej.

Jeśli otrzymasz tego typu podejrzaną wiadomość, możesz zgłosić to do CERT Polska, który jest jednym z trzech w kraju, Zespołów Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego. Można to zrobić za pomocą formularza, jakie dostępny jest na stronie https://incydent.cert.pl.

W naszej galerii zdjęć podpowiadamy, co powinno wzbudzić Twoją czujność!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska