Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe nasadzenia pod kontrolą. Kiedy wyschnięte drzewa są zastępowane nowymi?

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Wyschnięte nowo posadzone drzewa przez miesiące mogą stać przy ulicach. To dlatego, że przed ich zastąpieniem musi być przeprowadzony przegląd, a same nasadzenia wykonawcy robią w dwóch najlepiej nadających się do tego porach roku. Chociaż 8 procent sadzonych drzew nie przyjmuje się, mieści się to w normie
Wyschnięte nowo posadzone drzewa przez miesiące mogą stać przy ulicach. To dlatego, że przed ich zastąpieniem musi być przeprowadzony przegląd, a same nasadzenia wykonawcy robią w dwóch najlepiej nadających się do tego porach roku. Chociaż 8 procent sadzonych drzew nie przyjmuje się, mieści się to w normie zdj. ilustracyjne / Weronika Skupin / Polska Press Grupa
Wyschnięte nowo posadzone drzewa przez miesiące mogą stać przy ulicach. To dlatego, że przed ich zastąpieniem musi być przeprowadzony przegląd, a same nasadzenia wykonawcy robią w dwóch najlepiej nadających się do tego porach roku. Chociaż 8 procent sadzonych drzew nie przyjmuje się, mieści się to w normie.

Nowo sadzone drzewa zawsze z uwagą są obserwowane przez mieszkańców. Często alarmują oni, że rośliny usychają lub nikt nie dba o nie tak, jak powinien.

- Sadzenie młodych drzew w warunkach miejskich jest trudne, więc zdarza się, że rośliny zamierają w okresie gwarancji i pielęgnacji. Czasami, nawet przy prawidłowej pielęgnacji, materiał roślinny się nie przyjmuje – mówi Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej. Wpływ na to, jak młode drzewo poradzi sobie po posadzeniu ma m.in. gatunek drzewa, jego wiek i stan, ziemia, w której jest sadzone, jego sąsiedztwo oraz warunki atmosferyczne.

Szempliński informuje, że spośród 3234 drzew posadzonych w latach 2017 – 2018 nie przyjęło się 257. – Odsetek wynosi 8 procent, co mieści się w przyjętej normie fizjologicznej – podkreśla rzecznik ZZM, chociaż zaznacza, że z powodu trzyletniego okresu gwarancji udzielanej przez wykonawców, trudno o bieżące statystyki.

Wymiana w ramach gwarancji roślin, które uschły, odbywa się w najlepszych dla drzew porach, czyli jesienią i wiosną. Wykonawca każdego roku ma zrobić przegląd gwarancyjny, podczas którego wskazywane są drzewa do wymiany. Po wymianie czas gwarancji biegnie od początku.

Marek Szempliński dodaje, że ZZM na bieżąco kontroluje stan nasadzeń, częstotliwość podlewania oraz ocenia sposób dbania o sadzonki. Od pewnego czasu wrocławianie mogą też zauważyć, że stosowane są worki nawadniające przy nowych nasadzeniach.

- Zwracam uwagę, że drzewa które w okresie długotrwałych upałów i suszy nie posiadają liści nie muszą być drzewami martwymi, gdyż zdarza się, że drzewa samoistnie zrzucają liście w celu ograniczenia transpiracji, czyli odparowywania wody przez liście – mówi Szempliński.

Uschnięte drzewa można zobaczyć praktycznie w każdej lokalizacji, w której były nasadzane. Są na Kwiskiej, Powstańców Śląskich, Szprotawskiej, na obwodnicy Leśnicy, na Ślężnej i w wielu innych miejscach.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska