Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Laboratoriów - nauka jest ciekawa!

MW
Pola magnetyczne milion razy większe od ziemskiego i temperatury bliskie zera bezwzględnego! Taka jest codzienność w Międzynarodowym Laboratorium Silnych Pól Magnetycznych i Niskich Temperatur PAN we Wrocławiu.

Oczywiście, nikt z ludzi nie jest narażony na tak ekstremalne warunki i niepotrzebne są nam kosmiczne skafandry ani żadne inne specjalne ubiory. Warunki takie osiągamy w specjalistycznych urządzeniach, by prowadzić badania naukowe i poznawać pilnie strzeżone tajemnice natury.

Czym w takim razie zajmuje się Laboratorium i co można w nim zobaczyć? W Międzynarodowym Laboratorium Silnych Pól Magnetycznych i Niskich Temperatur prowadzone są prace w dziedzinie fizyki ciała stałego, a w szczególności badane są:

- właściwości fizyczne materiałów nanorozmiarowych, czyli takich, których rozmiary są rzędu kilku do kilkunastu nm (10-9 m, jednej miliardowej części metra). Na odcinku równym grubości ludzkiego włosa można zmieścić sto tysięcy takich nanorozmiarowych obiektów;

- zachowania materii w silnych polach magnetycznych, silnych - czyli o indukcji o wartości do 60 T (tesla), gdy indukcja pola ziemskiego wynosi około 0.03 mT (mili tesla), czyli 0.03⋅10‑3 T. Oznacza to, że wytwarzane w Laboratorium pola są około milion razy silniejsze od pola ziemskiego;

- zachowania materii w niskich temperaturach, niskich - czyli o wartościach do około 1.5 K (kelwina), tzn. około -271.5 C, gdy najniższa znana w przyrodzie (we wszechświecie) temperatura wynosi 2.7 K;

- zjawiska krytyczne w nadprzewodnikach, czyli materiałach, które przewodzą prąd elektryczny przy zerowym oporze (bez strat). Nadprzewodniki to również materiały, które potrafią stabilnie lewitować nad lub pod magnesem.

Wszystkie te tematy są związane z fizyką kwantową, która pojawia się tam, gdzie fizyka klasyczna nie jest w stanie wytłumaczyć obserwowanych zjawisk.

Wymienione badania prowadzone są w Międzynarodowym Laboratorium Silnych Pól Magnetycznych i Niskich Temperatur przy użyciu unikalnej w skali europejskiej aparatury pomiarowej obsługiwanej przez wyspecjalizowaną kadrę naukową i techniczną. Informacje na ten temat można znaleźć na www.ml.pan.wroc.pl.

Dlaczego świat fizyki kwantowej jest tajemniczy i fascynujący, postaramy się opowiedzieć i wytłumaczyć w trakcie Nocy Laboratoriów 8 października 2016, podczas której otwieramy drzwi do naszego Laboratorium dla wszystkich ciekawych. W tym roku wykłady, pokazy oraz zwiedzanie pracowni badawczych podzielone są na siedem sesji i odbędą się w godz. 17-23.

Szczegółowy program oraz inne niezbędne informacje, w tym o zapisach, znajdują się na stronie internetowej www.ml.pan.wroc.pl oraz na stronie wydarzenia www.noclaboratoriow.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska