OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Męska reprezentacja Polski przegrała w Segedynie z Węgrami 27:31 (15:14) w towarzyskim meczu piłkarzy ręcznych. Rewanż zaplanowano na niedzielę w Bekescsabie. Oba zespoły przygotowują się do mistrzostw Europy, które w styczniu zostaną rozegrane w Niemczech.

Był to 75. bezpośredni mecz obu drużyn w historii i 35. zwycięstwo Węgier. Marcin Lijewski zaliczył pierwszą porażkę w roli selekcjonera Biało-Czerwonych. W dorobku ma jeszcze dwie wygrane w kwalifikacjach Euro 2024 - z Włochami i Łotwą.

Osłabiona reprezentacja Polski

W polskiej ekipie brakowało zwłaszcza kontuzjowanego rozgrywającego Szymona Sićki. Z przyczyn rodzinnych nie mogli zagrać ponadto obrotowy Kamil Syprzak i bramkarz Adam Morawski.

Początek meczu należał do reprezentacji Polski. Po trafieniu z koła Dawida Dawydzika goście prowadzili 7:4. Między słupkami dobrze spisywał się Jakub Skrzyniarz, który do przerwy obronił dwa rzutu karne Dominika Mathe. W sumie bramkarz hiszpańskiej Bidasoa Irun zaliczył 32-procentową skuteczność.

Dobra gra Polaków zniecierpliwiła na tyle trenera gospodarzy Jose Marię "Chema" Rodrigueza, że Hiszpan poprosił o czas. Węgrzy odrobili straty, gra się wyrównała. Ariel Pietrasik, wprowadzony na końcówkę pierwszej połowy, doprowadził do kolejnego remisu. Polacy dobrze rozegrali ostatnią akcję w tej części gry, a karnego wykorzystał Michał Daszek.

Lepsza skuteczność reprezentacji Węgier

Zaraz po zmianie stron po trafieniu Richarda Bodo tablica wskazała kolejny remis. Od tego momentu zespoły stosunkowo przez długi czas zdobywały bramki na przemian. Macedońska para sędziów skrupulatnie oceniała każdy błąd w przepisach. Nawet nonszalanckie odłożenie piłki po gwizdku przez Gergo Fazekasa wycenione zostało na dwie minuty kary. Nic dziwnego, że dość często drużyny grały w osłabionych składach.

Węgrzy w trzecim kwadransie zdołali wypracować przewagę dwóch trafień. Sprytnie zmniejszał ją najskuteczniejszy w polskiej ekipie Daszek.

Biało-czerwoni stracili jednak skuteczność w ataku, a skutkowało to tym, że gospodarze powiększyli prowadzenie do czterech bramek. Zespół Lijewskiego za bardzo preferował grę środkiem, na co z góry przygotowana była defensywa rywali. Wynik ustalił były gracz Orlen Wisły Płock Zoltan Szita.