Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepokojący, czarny dym z komina elektrociepłowni we Wrocławiu. Czy jest niebezpieczny?

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Zdjęcie nadesłane przez czytelniczkę. Widać na nim czarny dym z najwyższego komina. Niepokoi on mieszkańców Nadodrza
Zdjęcie nadesłane przez czytelniczkę. Widać na nim czarny dym z najwyższego komina. Niepokoi on mieszkańców Nadodrza Małgorzata
Mieszkańcy wrocławskiego Nadodrza zaniepokojeni są czarnym dymem, który wydobywa się z najwyższego komina elektrociepłowni przy ul. Łowieckiej. "Czy elektrociepłownia nas truje?" - pyta czytelniczka, pani Małgorzata. O wyjaśnienie poprosiliśmy spółkę PGE Energia Ciepła.

Czy elektrociepłownia nas truje? Uprzejma prośba o wyjaśnienie na łamach Gazety Wrocławskiej. Dlaczego Elektrociepłownia Wrocław wypuszcza w nocy czarny dym ze starego komina, który jest rzekomo wyłączony z użytkowania? W załączeniu zdjęcie zrobione w sobotę, 10 grudnia o godz. 17.45 z Nadodrza – pisze w liście czytelniczka Małgorzata (nazwisko do wiadomości redakcji).

Zdjęcie nadesłane przez czytelniczkę. Widać na nim czarny dym z najwyższego komina. Niepokoi on mieszkańców Nadodrza
Zdjęcie nadesłane przez czytelniczkę. Widać na nim czarny dym z najwyższego komina. Niepokoi on mieszkańców Nadodrza Małgorzata

Elektrociepłownia Wrocław o której mowa, znajduje się przy ul. Łowieckiej 24. Razem z Elektrociepłownią Zawidawie oraz EC Czechnica tworzy Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich "Kogeneracja S.A.", który należy do PGE Energia Ciepła S.A. z Polskiej Grupy Energetycznej. Spółka uspokaja, że czarny dym nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców. Jest normalnym zjawiskiem przy większym zapotrzebowaniu na energię.

- 10 grudnia na terenie wrocławskiej elektrociepłowni prowadzone było uruchomienie jednego z urządzeń ciepłowniczych, w związku ze zwiększonym w tym czasie zapotrzebowaniem na ciepło. Rozpalenie kotła na bloku powoduje krótkotrwałą emisję dymu, spowodowaną użyciem oleju opałowego. Najwyższy komin elektrociepłowni nie jest wyłączony z użytkowania - jest on zawsze wykorzystywany przy uruchomieniach i odstawieniach urządzeń wytwórczych. Każdorazowe użycie oleju opałowego to standardowa część procesu technologicznego, uwzględniona w pozwoleniach środowiskowych i odbywająca się na określonych warunkach, których elektrociepłownia rygorystycznie przestrzega - wyjaśnia Agnieszka Dietrich, rzecznik prasowy PGE Energia Ciepła S.A.

Dodaje, że każdy z kotłów wrocławskiej elektrociepłowni jest wyposażony w elektrofiltr. Zaznacza również, że w 2016 r. w EC Wrocław uruchomione zostały instalacje odsiarczania i odazotowania spalin pozwalające na spełnienie rygorystycznych europejskich norm środowiskowych oraz znacznie poprawiające jakość powietrza we Wrocławiu.

Elektrownia przy ul. Łowieckiej dysponuje w sumie 305 MW mocy elektrycznej i 812 MW mocy cieplnej. W jej skład wchodzą:

  • blok ciepłowniczy BC-50 (55 MW mocy elektrycznej + 116 MW mocy cieplnej),
  • 2 bloki ciepłownicze BC-100 (każdy po 125 MW mocy elektrycznej + 208 MW mocy cieplnej),
  • 2 kotły wodne WP-120 (każdy po 140 MW mocy cieplnej).

EC Wrocław zasilana jest węglem kamiennym. Łącznie z EC Czechnica oraz EC Zawidawie zapewnia 418 MW mocy elektrycznej oraz 1080 MW mocy cieplnej. Trzy elektrociepłownie zaspokajają blisko połowę zapotrzebowania na ogrzewanie w aglomeracji wrocławskiej. W Siechnicach w 2024 r. funkcjonować zacznie nowoczesna elektrociepłownia zasilana gazem, która zastąpi obecnie funkcjonującą jednostkę węglową.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska