Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebieski Księżyc nad Wrocławiem. Będzie gigantyczny. Szykujcie aparaty, bo superpełnia już 31 sierpnia

Monika Fajge
Monika Fajge
Niebieski Księżyc będzie niebieski tylko z nazwy. W trakcie wschodu i zachodu księżyca, wskutek działania atmosfery, będziemy go widzieli w kolorze pomarańczowym.
Niebieski Księżyc będzie niebieski tylko z nazwy. W trakcie wschodu i zachodu księżyca, wskutek działania atmosfery, będziemy go widzieli w kolorze pomarańczowym. Mariusz Kapala / Polska Press
W nocy z 30 na 31 sierpnia warto spojrzeć w niebo! Będzie można zaobserwować Niebieski Księżyc, który rozświetli je wyjątkowym blaskiem. Przed nami superpełnia, dlatego księżyc będzie wydawał się dużo większy niż zwykle. Szykujcie aparaty!

Pełnie Księżyca nie są niczym wyjątkowym - można je obserwować dość często. Superpełnia jednak, to zupełnie "inna bajka". To dlatego, że księżyc znajduje się wtedy bardzo blisko Ziemi. W tym konkretnym przypadku - dokładnie 357 344 km.

Niebieski Księżyc - spójrzcie w niebo

Niebieski Księżyc pojawi się na niebie w czwartek 31 sierpnia około godziny 3:30 w nocy. To znaczy, że właśnie wtedy będzie można podziwiać jego ogromny rozmiar.

- To z czym będziemy mieli do czynienia w nocy z 30 na 31 sierpnia, to złożenie kalendarza księżycowego, astronomicznego, z kalendarzem urzędowym - powiedział PAP wicedyrektor Planetarium Śląskiego Damian Jabłeka.

Zobacz też: Pająki to jego hobby. Absolwent Politechniki Wrocławskiej ma w mieszkaniu ponad 120 ptaszników!

Niebieski Księżyc wcale nie będzie niebieski

Niebieski Księżyc będzie niebieski tylko z nazwy. W trakcie wschodu i zachodu księżyca, wskutek działania atmosfery, będziemy go widzieli w kolorze pomarańczowym. Zjawisko to będzie odczuwane nie tylko w pełnej fazie księżyca, ale także kilka dni przed i kilka dni po.

A dlaczego niebieski? Według rzadziej używanej definicji, "niebieska" jest trzecia spośród czterech pełni w astronomicznej porze roku. W języku angielskim występuje związek frazeologiczny "once in a blue moon", oznaczający coś niebywale rzadkiego - zupełnie jak Niebieski Księżyc (ang. Blue Moon).

Księżyc, o ile nie zasłonią go chmury, będzie widoczny przez całą noc. Szykujcie aparaty!

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska