Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie lubimy miejskich szaletów. Miasto: turyści będą zadowoleni

Marta Gołębiowska
Jan Grabowicz: - Szalet na placu św. Macieja czeka na remont
Jan Grabowicz: - Szalet na placu św. Macieja czeka na remont Piotr Warczak
Miasto przed mistrzostwami Euro 2012 wyremontuje jedną toaletę publiczną. Pozostałe 29 zniechęca do korzystania Jan Grabowicz porusza się po mieście rowerem. Z domu do pracy ma na tyle daleko, że czasem potrzebuje zrobić sobie przerwę na toaletę. - Nie rozumiem, za co płacę w szaletach miejskich. Większość z nich budzi odrazę, są też zamykane bez ostrzeżenia ani powodu - skarży się wrocławianin.

Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, do którego należą 23 z 30 miejskich szaletów, informuje, że w tym roku wyremontowany zostanie tylko jeden - pod placem Strzegomskim.

- Wykonujemy tam kapitalny remont, konieczny ze względu na zły stan techniczny obiektu. Wymienione będą wszystkie urządzenia i instalacje - mówi Mazur.

Dodaje, że w kwietniu pojawią się tam kabiny dla niepełnosprawnych (po jednej w części damskiej i męskiej) i pisuary. Posadzka zyska kolor popielato-grafitowy, a ściany - popielaty. Koszt prac wyniesie aż 350 tys. zł.

Co z resztą szaletów, na które narzekają wrocławianie?
- Inne punkty nie wymagają remontu, a większość przeszła je niedawno - tłumaczy Ewa Mazur. Tymczasem w pisuarze na placu św. Macieja w czasie silnych mrozów zamarzły rury i od dwóch tygodni punkt jest nieczynny.

- Obiekt nie jest ogrzewany i musieliśmy poczekać, aż temperatura wzrośnie, by przywrócić go do działania - wyjaśnia rzeczniczka ZDiUM. Dodaje, że pisuar zostanie otwarty w tym tygodniu.

Jednym z najstarszych szaletów miejskich jest ten na placu Wróblewskiego. Jego kompleksową modernizację zaplanowano na czas planowanej przebudowy placu Społecznego. Termin prac jest jeszcze nieznany.

W rankingu toalet w miastach organizujących Euro Wrocław wypadł kiepsko. Według ankieterów z portalu Toaleta2012, którzy sprawdzali liczbę, dostępność i czystość toalet w czterech polskich miastach, Wrocław znajduje się na trzecim miejscu. Wyprzedzają nas: Poznań i Warszawa.

Wrocław traci punkty przede wszystkim przy ocenie jakości toalet. Co ciekawe, sami wrocławianie nie są tak krytycznie nastawieni do miejskich szaletów. W badaniach przeprowadzonych przez OBOP na zlecenie firmy CWS-boco, okazało się, że spośród mieszkańców czterech miast: Wrocławia, Gdańska, Warszawy i Poznania, to właśnie wrocławianie okazali się najmniej krytyczni.

Co prawda aż 85 proc. mieszkańców naszego miasta stwierdziło, że trzeba poprawić standard naszych toalet, ale w innych miastach było jeszcze gorzej. Takie samo zdanie ma 88 proc. poznaniaków i aż 94 proc. mieszkańców Gdańska i stolicy.

We Wrocławiu sondowani mieszkańcy mieli najwięcej uwag do lokalizacji i dostępności publicznych szaletów i ich oznakowania. Ludzie wypowiadali się także na temat toalet w różnych miejscach miasta. I tak, we Wrocławiu najwyżej zostały ocenione WC w hotelach, restauracjach i centrach handlowych. Natomiast najwięcej zastrzeżeń wrocławianie mieli do ubikacji na dworcach: kolejowym i autobusowym oraz szaletów miejskich.

Ewa Mazur uspokaja, że przed Euro 2012 powstaną dwa nowe szalety miejskie: na terenie pętli tramwajowej Leśnica oraz na węźle przesiadkowym przy Stadionie Miejskim na Pilczycach.

Ale nie wszystkie miejskie toalety publiczne są pod opieką ZDiUM. Do Zarządu Zasobu Komunalnego należą cztery szalety: przy ul. Bożego Ciała 26, ul. Sądowej, ul. Krasińskiego i ul. Piaskowej 1, a do spółki Wrocławskie Mieszkania - szalety przy parku Szczytnickim, przy parku im. Stanisława Tołpy i przy skrzyżowaniu ulic Bujwida i Sienkiewicza.

Agnieszka Gawędzka z ZZK informuje, że szalet przy ul. Bożego Ciała przeszedł remont w 2011 r., a na ten rok zaplanowane zostały jedynie bieżące prace, np. usuwanie awarii. Podobnie jest z obiektami zarządzanymi przez Wrocławskie Mieszkania.

- Widzimy potrzebę remontów przed Euro. Jesteśmy na etapie szukania pieniędzy na ten cel - mówi Izabela Czuban z WM.
W 2010 r. z toalet pod opieką ZDiUM skorzystało ponad 320 tys. osób. Za kabinę płacimy 1 zł, a za pisuar - 50 gr.
Współpraca: Jerzy Wójcik

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska