Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze firmy rodzinne

Redakcja
Nasze firmy rodzinne
Nasze firmy rodzinne Materiały Prasowe
Problemom i wyzwaniom, jakie stoją przed rodzinnym biznesem poświęcona będzie konferencje „Zmiana warty w firmach rodzinnych”. Konferencja odbędzie się 19 maja we wrocławskim hotelu Monopol. Udział w spotkaniu potwierdziło już ponad 30 przedstawicieli dolnośląskich firm.

Okres prosperity
Według przeprowadzonych przez Instytut Biznesu Rodzinnego i PwC pod koniec 2014 r. badań, 80 procent właścicieli firm rodzinnych spodziewa się wzrostu przychodów swoich przedsiębiorstw w ciągu pięciu lat. Jednocześnie systematycznie wzrasta świadomość znaczenia biznesów rodzinnych w gospodarce i życiu społecznym kraju.
Choć w Europie tradycja firm rodzinnych jest bardzo długa, dopiero stosunkowo niedawno zaczęto poświęcać im więcej uwagi. W 2007 r. Komisja Europejska powołała grupę ekspercką ds. Biznesu Rodzinnego, w skład której wchodzą przedstawiciele wszystkich państw członkowskich, w tym Polski. Coraz większe zainteresowanie władz i instytucji otoczenia biznesu tym sektorem przedsiębiorstw ma swoje realne przesłanki. Jak wskazują statystyki, we wszystkich rozwiniętych gospodarkach na świecie firmy rodzinne dominują w ogólnej strukturze przedsiębiorstw, a ich przychody stanowią znaczący wkład w generowanie PKB.

Wyzwania
W Polsce, w zależności od przyjętej definicji, do grona firm rodzinnych można zaliczyć od 35 do nawet 90 proc. przedsiębiorstw. Choć jak wskazują wyniki badań IBR i PWC większość właścicieli firm rodzinnych patrzy z optymizmem w przyszłość, familijne biznesy w najbliższych latach będą musiały zmierzyć się z wieloma wyzwaniami.
Część z nich, jak np. przetrwanie i utrzymanie konkurencyjnej pozycji na rynku, walka o wykwalifikowanych pracowników, wdrażanie nowych produktów czy tworzenie innowacyjnych rozwiązań, wpisują się w ogólne problemy rynkowe. Spośród wyzwań charakterystycznych dla firm rodzinnych jednym z najbardziej istotnych jest przeprowadzenie sukcesji międzypokoleniowej. Ustąpienie miejsca za sterami tworzonego przez lata biznesu to dla większości właścicieli firm rodzinnych proces niełatwy, tym bardziej, że obarczony wieloma ryzykami natury prawnej, finansowej i podatkowej.

Niełatwa sukcesja
Ponad dwie trzecie przedsiębiorców, którzy w latach dziewięćdziesiątych rozpoczynali działalność gospodarczą, a dziś zbliżają się do wieku emerytalnego, stoi więc przed trudnym zadaniem bezpiecznego przekazania firmy i majątku spadkobiercom.
Proces pokoleniowej zmiany wydaje się jednym  z większych wyzwań gospodarki w nadchodzących latach, zwłaszcza że w większości przypadków wymaga jednocześnie restrukturyzacji zarówno rodzinnych przedsiębiorstw, jak też portfela aktywów.

– Niestety, polski system prawno-podatkowy nie zawsze sprzyja bezpiecznemu przekazaniu wypracowanego przez lata majątku – mówi dr Anna Maria Panasiuk, adwokat i założycielka Grupy YOURS, która zajmuje się doradztwem w zakresie sukcesji.
Jak wynika z badania „Wyzwania zarządcze w firmach rodzinnych” w drugiej połowie 2014 r., sukcesja w firmach rodzinnych jest na razie jedynie połowiczna. Przekazywanie wiedzy i kompetencji zadeklarowało nieco ponad 50 proc. przedsiębiorców, zaś transfer majątku zaledwie 3,7 na 10 właścicieli familijnych przedsiębiorstw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska