Serwis narciarski Serwis narciarski
  Na Podkarpaciu powstają nowe trasy dla biegaczy

  Na Podkarpaciu powstają nowe trasy dla biegaczy

  Ewa Gorczyca

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Kompleks tras w Czarnorzekach, który powstał po przebudowie dawnych tras, stwarza biegaczom doskonałe warunki do treningu.

  Kompleks tras w Czarnorzekach, który powstał po przebudowie dawnych tras, stwarza biegaczom doskonałe warunki do treningu. ©Edward Marszałek

  Na Podkarpaciu panują znakomite warunki do uprawiania biegów narciarskich. W lasach utrzymywanych jest ponad 50 km tras biegowych.
  Kompleks tras w Czarnorzekach, który powstał po przebudowie dawnych tras, stwarza biegaczom doskonałe warunki do treningu.

  Kompleks tras w Czarnorzekach, który powstał po przebudowie dawnych tras, stwarza biegaczom doskonałe warunki do treningu. ©Edward Marszałek

  W Bieszczadach biegać można w Mucznem, gdzie do dyspozycji narciarzy jest już dostępnych około 20 kilometrów tras, wiodących leśnymi szlakami i stokówkami. Utrzymywane są też trasy w Wetlinie, Ustianowej k. Ustrzyk Dolnych i Puławach k. Rymanowa.

  Nowinką dla biegaczy jest kompleks tras zlokalizowany w Czarnorzekach. Przed sezonem, przy wsparciu Nadleśnictwa Kołaczyce, zakończono tu przebudowę biegowych tras narciarskich, które powstały jeszcze w latach 80. na terenie leśnictwa Odrzykoń. Po przeprofilowaniu stały się one prawdziwą atrakcją dla adeptów biegania, jak również miejscem treningów dla sportowców.

  - To teren idealny dla biegaczy o każdej porze, bo konfiguracja zbocza daje ogromne możliwości treningowe - zachwala Edward Marszałek, leśnik i pasjonat biegania na nartach.

  Główna leśna trasa ma 2,5 kilometra długości, a różnica między najwyżej i najniżej położonym punktem wynosi prawie 50 metrów. Jest dość wymagająca, ale ma homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Polskiego Związku Narciarskiego. Dla początkujących przygotowano nieco krótszą pętlę na gruntach gminnych. Jest też możliwość biegania na stadionie, gdzie wyciśnięto tory narciarskie.

  Wczoraj w Czarnorzekach trenowały Ewelina Marcisz, jedna z najlepszych w kraju biegaczek, i jej 16-letnia siostra Izabela, nadzieja tej dyscypliny w Polsce. Utrzymaniem tras zajmuje się Stowarzyszenie Prządki-Ski, którego prezes Marek Marcisz, były zawodnik, a obecnie trener biegów narciarskich, włożył wiele wysiłku, by znów mogły służyć szkoleniu młodych narciarzy.

  Podkarpacie ma już cykliczne imprezy dla amatorów biegania. W najbliższą sobotę w Puławach rozegrany zostanie bieg na dystansie 10 km (szczegóły na kiczeraski.pl). 28 stycznia w Smereku Nadleśnictwo Cisna organizuje III edycję Biegu „Tropem wilka”. Natomiast 4 lutego w Mucznem odbędzie się III Bieg „Tropem żubra” organizowany przez Nadleśnictwo Stuposiany i Stowarzyszenie Bieszczadzkie Trasy Narciarskie.

  8 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Gazety Wrocławskiej

  Policjanci zwracają uwagę na osoby które łamią zasady bezpieczeństwa i regulamin stoku. Pilnują, aby dzieci i młodzież posiadali kask.

  Policja patroluje przemyski stok narciarski [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Link do głównego zdjęcia

  ©Łukasz Solski  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Gry On Line - Zagraj Reklama

   Najczęściej czytane