Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największa zagraniczna inwestycja w historii Polski pod Wrocławiem. "Budujemy infrastrukturę, o jakiej nam się nie śniło"

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Początkowa faza rozwoju fabryki obejmie 50 hektarów, potem 130, natomiast amerykańska firma nabyła łącznie ponad 200 hektarów.
Początkowa faza rozwoju fabryki obejmie 50 hektarów, potem 130, natomiast amerykańska firma nabyła łącznie ponad 200 hektarów. Intel
Historyczna i ogromna inwestycja firmy Intel z dziedziny mikroelektroniki odbije się echem w skali międzynarodowej. Ale trzeba podkreślić, że skorzystają na tym szczególnie mieszkańcy gminy Miękinia. Dla nich będzie to wręcz skok cywilizacyjny.

Amerykański gigant Intel wybuduje na terenie gminy Miękinia Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników. To największa zagraniczna inwestycja w historii Polski za 4,6 mld dolarów czyli 20 mld złotych.

Początkowa faza rozwoju fabryki obejmie 50 hektarów, potem 130, natomiast amerykańska firma nabyła łącznie ponad 200 hektarów.

To z pewnością bardzo ważny ruch w kontekście biznesu i gospodarki, lecz również bezpieczeństwa i geopolityki. Amerykanie nie tylko inwestują w gminie Miękinia ogromne pieniądze, tworząc np. miejsca pracy, ale instalują strategiczny zakład, co oznacza, że jeszcze bardziej zwiększą swoją uwagę w kierunku polskiej ziemi. A samorząd znacząco odczuje wzrost środków do budżetu z podatków.

Gmina Miękinia już wdraża szeroko zakrojone plany inwestycyjne w różnych obszarach. Postawienie samej fabryki to wisienka na torcie. Niezwykle istotne jest uzbrojenie terenu wokół i przygotowanie całej infrastruktury – od ciągów komunikacyjnych, przez gospodarkę wodną po szkolnictwo i edukację. Na to szerokim strumieniem do miękińskiej gminy płyną środki rządowe.

Z różnych programów budżetu centralnego na stworzenie warunków do rozwoju podstrefy Miękinia w ramach Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej rząd przeznaczył już ponad 410 milionów złotych. To pieniądze, o których gminy, czy powiaty mogą pomarzyć. Dla porównania: w ramach siódmej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych całe województwo pomorskie otrzymało 197 milionów złotych. Zaś Gmina Miękinia w tym rozdaniu dostała 160 mln zł. To trzecia najwyższa dotacja w skali kraju.

Wody nie zabraknie

Bez żadnej przesady można stwierdzić, że Miękinię w najbliższych latach czeka skok cywilizacyjny. Pełną świadomość tego ma burmistrz Jan Marian Grzegorczyn, znany z gospodarczego podejścia do zarządzania gminą. Amerykański zakład Intela w miejscowości Kadłub obok miasta Miękinia to szansa, której nie można zmarnować. Burmistrz ma zamiar ją w pełni wykorzystać.

Po podpisaniu umowy polsko-amerykańskiej, o której szeroko mówiono w kraju i za granicą, w urzędzie miejskim w Miękini zakasano rękawy.

– To wielka sprawa, która daje nam dużo radości. Od początku wiedzieliśmy, że przed nami sporo pracy, bo nie chodzi tylko o samo wybudowanie fabryki przez Intela. My musimy przygotować odpowiednio nasz rejon na powstanie tak wielkiego zakładu pracy. Wielu sobie jeszcze nie zdaje sprawy, ile obszarów funkcjonowania gminy ruszyło do przodu. Dążymy do pogodzenia rozwoju gospodarczego z potrzebami mieszkańców – oświadcza Jan Marian Grzegorczyn.

Burmistrz Miękini opowiada, jakie inwestycje czekają gminę z powodu ulokowania tam wielkiej fabryki Intel. Skorzystają na tym mieszkańcy w kilku ważnych
Burmistrz Miękini opowiada, jakie inwestycje czekają gminę z powodu ulokowania tam wielkiej fabryki Intel. Skorzystają na tym mieszkańcy w kilku ważnych obszarach życia. Maciej Rajfur

Kluczowe dla całej inwestycji jest stworzenie odpowiedniej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Na budowę oczyszczalni ścieków wraz siecią wodociągową wody uzdatnionej do zasilania zakładów produkcyjnych w strefie aktywności gospodarczej LSSE oraz budową kanalizacji odprowadzających ścieki ze strefy aktywności gospodarczej LSSE na nową oczyszczalnię.

Gmina Miękinia zamierza przeznaczyć pozyskaną dotację w wysokości 245 milionów złotych. Kolejne pozyskane 30 mln zł posłuży budowie stacji uzdatniania wody wraz z drogą dojazdową zapewniającą obsługę stacji. Miękinię czeka również wykonanie kilku odwiertów studziennych, budowa studni i rurociągów. Wszystko posłuży jako uzbrojenie obszarów Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

To niezwykle ważne wobec faktu, że gmina jeszcze do ubiegłego roku borykała się z problemami dostaw wody np. w czerwcowe upalne dni. Wybudowana stacja uzdatniania wody w Kadłubie już działa, a mieszkańcy przestali zgłaszać problemy.
Kolejne elementy rozbudowanego systemu gospodarki wodnej znacząco poprawią ich byt pod tym względem i zabezpieczą w razie awarii.

Sporą inwestycją będzie budowa rurociągu kanalizacji sanitarnej tłoczno-grawitacyjnej wraz dwoma tłoczniami. Zwiększy to przepustowość gminnego systemu odbioru i przesyłu ścieków pomiędzy terenami Wróblowic, a Krępic.

- Zmierzamy do stałego zapewnienie dostaw wody dla zakładu, z jednoczesnym bezpieczeństwem ciągłości dostaw wody dla lokalnej społeczności – wyjaśnia burmistrz Miękini.

Lepsze drogi – lepszy dojazd - Multimodalny Węzeł Przesiadkowy

Gminę czeka również spory rozwój w zakresie infrastruktury drogowej. Na układy komunikacyjne czyli drogi w i wokół parku przemysłowego zostanie wydanych 130 milionów złotych. Będzie z nich korzystać system transportu do fabryki Intela, ale także każdy mieszkaniec czy przejezdny. W celu zwiększenia przepustowości zostaną rozbudowane istniejące drogi oraz powstaną nowe.

– Na drodze krajowej nr 94 zostaną zbudowane dwa kluczowe ronda, które ułatwią dojazd. Dla naszych mieszkańców zostanie zmodernizowana dawna droga powiatowa, a teraz gminna - od Miękini do miejscowości Kadłub, która była bolączką wielu. Planujemy tam także ścieżkę rowerową. Do tego oczywiście chodniki, parkingi i nasadzenia zieleni w różnych miejscach – wymienia J. M. Grzegorczyn.

Nastąpi budowa i przebudowa układu komunikacyjnego w strefie przemysłowej Krępice-Wróblowice. W rezultacie powstanie obwodnica Krępic. Na całym odcinku drogi wykonana zostanie sieć sanitarna, wodociągowa, oświetlenie, kanał teletechniczny oraz odwodnienie.

Ciekawym rozwiązaniem w obszarze komunikacji będzie Multimodalny Węzeł Przesiadkowy w Miękini za 15 mln złotych. To miejsce łączące kolej, transport prywatny samochodowy i autobusowy oraz rowerowy.

- Powstanie sześć peronów autobusowych, stacja ładowania autobusów niskoemisyjnych przy stacji kolejowej, wiata rowerowa i parking na 130 samochodów. Jednocześnie dworzec w Miękini został wpisany do modernizacji w ramach porozumienia rządu z Intelem – opisuje burmistrz

.

Wyrównywanie szans w praktyce - Centrum Integracji i Innowacji

Flagowym projektem w całym procesie unowocześniania gminy w związku w postaniem zakładu Intela jest stworzenie

Centrum Integracji i Innowacji w Kadłubie

. To projekt skierowany typowo dla mieszkańców, o wartości 8 milionów złotych.

Początkowa faza rozwoju fabryki obejmie 50 hektarów, potem 130, natomiast amerykańska firma nabyła łącznie ponad 200 hektarów.
Początkowa faza rozwoju fabryki obejmie 50 hektarów, potem 130, natomiast amerykańska firma nabyła łącznie ponad 200 hektarów.
Intel

– Na ok. 800 metrach kwadratowych mieścić się będzie świetlica wiejska, zorganizujemy specjalne miejsca na warsztaty naukowo-badawcze, które mają podnosić cyfrowe umiejętności dzieci i młodzieży. Energooszczędny budynek będzie miał zaplecze kuchenno-sanitarne. Wokół niego zagospodarujemy teren pod rekreację: plac zabaw i zieleń – opowiada gospodarz gminy Miękinia.

Centrum będzie służyć do organizacji wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych, integrujących lokalną społeczność. Wpisuje się ono w strategię wyrównywania szans w dostępie do edukacji kultury mieszkańców popegeerowskich miejscowości.
Rozwój gminy w kontekście budowy fabryki Intela przekłada się także na jakość edukacji. Rozpisany został specjalny program dla klas 4-8 szkoły podstawowej. W placówce w Lutyni powstała specjalna klasa o profilu matematyczno-informatycznym, która jest zalążkiem budowania przyszłych kadr Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników.

– Właśnie podpisaliśmy list intencyjny z Politechniką Wrocławską i Ministerstwem Cyfryzacji w zakresie realizacji wspólnych projektów edukacyjnych. Będzie to możliwe na każdym poziomie edukacji – informuje burmistrz.

Skorzystają też najmłodsi mieszkańcy

Gmina ze względu na swoje atrakcyjne położenie notuje regularnie duży przyrost mieszkańców, wiec palącą potrzebą jest żłobek.

– Planujemy rozbudowanie żłobka w Lutyni o dwa kolejne oddziały z wykorzystywaniem energooszczędnych rozwiązań. Na to gmina otrzymała środki z rządowego programu Maluch +. Do lipca 2025 utworzymy dodatkowe 50 miejsc w żłobku lutyńskim – mówi Jan Marian Grzegorczyn.

Oprócz tego gminę czeka rozbudowa podstawówki w Lutyni oraz wzniesienie od zera nowej szkoły w Wilkszynie dla prawie 1000 dzieci. Projekt budynku zawiera 33 sale lekcyjne i podziemny kompleks boisk sportowych.

- Marzy nam się jeszcze uruchomienie technikum o profilu mikroelektronicznym zbliżonym do charakteru inwestycji Intela. Wierzę, że do tego doprowadzimy. Chcemy rozbudowywać miasto i całą gminę. Widzimy, że ludzie chcą tu mieszkać i potrzebują nowoczesnego zaplecza. Dzięki inwestycji Intela, którą udało się tutaj sprowadzić staraniem polskiego rządu – w tym szczególnie premiera Mateusza Morawieckiego – w naszej gminie pojawią się rozwiązania, które wcześniej nawet nam się nie śniły. A zatem jesteśmy na dobrej drodze, by spełniać sny! – podsumowuje gospodarz gminy Miękinia

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska