Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najważniejsze wydarzenie w polskiej chirurgii ruszyło we Wrocławiu. 1500 fachowców w centrum miasta!

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
1,5 tysiąca chirurgów będzie się szkolić we Wrocławiu m.in. z operowania robotem. We Wrocławiu ruszy. To najważniejsze wydarzenie w polskim środowisku medycznym, które po 14 lata wraca do stolicy Dolnego Śląska
1,5 tysiąca chirurgów będzie się szkolić we Wrocławiu m.in. z operowania robotem. We Wrocławiu ruszy. To najważniejsze wydarzenie w polskim środowisku medycznym, które po 14 lata wraca do stolicy Dolnego Śląska Paweł Relikowski / Polska Press
W środę (20 września) we Wrocławiu ruszył 71. Kongres Towarzystwa Chirurgów Polskich. To najważniejsze wydarzenie w polskim środowisku medycznym, które po 14 latach wraca do stolicy Dolnego Śląska. Tematyka wydarzenia to zagadnienia z zakresu chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej. W Narodowym Forum Muzyki spotka się 1,5 tysiąca specjalistów z Polski i zagranicy.

Kongres Towarzystwa Chirurgów Polskich po 14 latach ponownie będzie organizowany w stolicy Dolnego Śląska. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął rektor Uniwersytetu Medycznego - prof. Piotr Ponikowski. Kongres poprowadzi prof. dr hab. Wojciech Kielan z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

- Bez wątpienia nasz kongres jest najważniejszym tegorocznym wydarzeniem w polskiej chirurgii. Wezmą w nim udział przede wszystkim chirurdzy, ale także chirurdzy zajmujący się endoskopią i inni specjaliści, pielęgniarki, na co dzień zajmujący się chirurgią ogólną i chirurgią onkologiczną. Właśnie tych dwóch specjalności będą przede wszystkim dotyczyć liczne sesje naukowe – mówi prof. Wojciech Kielan, przewodniczący kongresu i lekarz  z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Chirurdzy będą dyskutować o chorobach jamy brzusznej

W programie kongresu zaplanowano 31 sesji naukowych. Zaprezentowane zostanie także 160 plakatów, odbędą się warsztaty praktyczne, prezentacja najlepszych prac. Szeroko w czasie paneli będą omawiane sposoby leczenia i przeprowadzania zabiegów z wykorzystaniem technik: laparoskopowych, hybrydowych endoskopowych, wideochirurgii i robotyki.

- W tym roku szczególnie skupimy się na chirurgii jamy brzusznej. Jest to jeden z tych obszarów, w których liczba nowotworów nie maleje, a zabiegi operacyjne pozostają jedną z podstawowych metod ich leczenia – dodaje prof. Wojciech Kielan.

Sesja międzynarodowa dotycząca leczenia raka żołądka zgromadzi wielu chirurgów z całego świata zajmujących się tym tematem. Uczestnicy kongresu dowiedzą się o aktualnym stanie wiedzy dotyczącym leczenia raka żołądka, a szczególnie raka połączenia przełykowo-żołądkowego, który jest obecnie najczęściej występującym nowotworem złośliwym żołądka.

Nowoczesne technologie w chirurgii

Podczas wydarzenia odbędą się także warsztaty z robotem chirurgicznym da Vinci. Dzięki temu aparatowi możliwe jest skomplikowanych operacji w mało inwazyjny sposób. W Polsce jest ich 19, a zabiegi z wykorzystaniem tego robota zaczynają być refundowane przez NFZ. W zeszłym roku wykonano w Polsce ponad 4,5 tysiąca zabiegów w asyście robota chirurgicznego. Osobna sesja poświęcona zostanie rezydentom. Uczestnicy tego panelu zmierzą się z aktualnymi problemami systemowymi.

Wydarzenie rozpoczyna się w środę i będzie odbywać się w dniach 20-23 września 2023 roku w Narodowym Forum Muzyki. Kongres będzie połączony z walnym zebraniem członków Towarzystwa Chirurgów Polskich i wybraniem nowych władz na kolejną kadencję.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska