Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadchodzi V Noc Laboratoriów. 19 października wrocławianie będą mogli zajrzeć do miejsc zazwyczaj dla nich niedostępnych

BMK
Emocjonująca prezentacja we Wrocławskim Parku Technologicznym, jak wszystkie pokazy podczas Nocy Laboratoriów, cieszyła się wielkim zainteresowanie.
Emocjonująca prezentacja we Wrocławskim Parku Technologicznym, jak wszystkie pokazy podczas Nocy Laboratoriów, cieszyła się wielkim zainteresowanie. Noc Laboratoriów
Wrocławskie firmy, uczelnie, instytucje państwowe i naukowe w nocy 19 października po raz piąty otworzą drzwi do swoich pracowni badawczych. Podobnie jak w poprzednich latach organizatorem Nocy Laboratoriów jest NOKIA. Wraz z kilkunastoma partnerami akcji przygotowuje warsztaty, pokazy i dużo atrakcji.

Podczas czterech dotychczasowych edycji na nocne zwiedzanie wyruszyło w sumie ponad 10 tys. osób! Rok temu otworzono dla nich ponad 40 laboratoriów, w których przeprowadzono w 100 warsztatów i tyleż różnych prezentacji. Wstęp jest bezpłatny. W ubiegłym roku wejściówki na niektóre warsztaty i wykłady rozeszły się już po kilkunastu minutach od uruchomienia zapisów! W tym roku zapisy rozpoczynają 5 października, dokładnie o godz. 12.

- Noc Laboratoriów to jedyna i niepowtarzalna okazja dla mieszkańców Wrocławia i okolic, by zobaczyć od środka niedostępne na co dzień miejsca, jakimi są laboratoria. Na gości czekają warsztaty i pokazy z zakresu biologii, chemii, fizyki, telekomunikacji, kryminologii czy dźwięku - zdradza Marcin Wolniak z Nokii.

Dźwięk, obraz i czarna magia

Nowością w Nokii będzie w tym roku zwiedzanie najnowocześniejszego laboratorium w budynku West Link, w którym jest m.in. komora bezechowa, w której - jak sama nazwa wskazuje - nie ma echa. Jest to spore pomieszczenie ze szczelnym drzwiami, w którym na każdej powierzchni łącznie z podłogą, ścianami i suficie znajdują się szpiczaste gąbki.

Każdy zainteresowany będzie mógł wcielić się w rolę technika i spróbować swoich sił w precyzyjnym lutowaniu układów scalonych pod mikroskopem. Elementy do lutowania są naprawdę bardzo małe - ledwie widoczne gołym okiem.

Natomiast Wrocławskie Centrum Badań i Rozwoju Dolby Laboratories 19 października zaprezentuje: Laboratorium Akustyki Komunikacji Głosowej, Laboratorium Odsłuchu Krytycznego, Laboratorium Kina Domowego oraz Laboratorium Technologii Kinowych. To właśnie w nich innowacje inżynieryjne są przeobrażane w rozrywkę, która zapiera dech. Centrum technologiczne Dolby Wrocław oferuje zainteresowanym szeroką paletę wrażeń audio-wizualnych.

Pracownicy Instytutu Łączności obiecują, że wyjaśnią nam raz na zawsze sprawę kompatybilności elektromagnetycznej (EMC). Zdają sobie bowiem sprawę z tego, że to dla większości zagadnienie z kręgu zbliżonego do czarnej magii. Jest to jednak szczególnie istotna dziedzina w czasach urządzeń naszpikowanych precyzyjną i czułą elektroniką, wchodzących w każdą dziedzinę życia systemów telekomunikacyjnych.

Pociąg oraz Ogień i Lód

W Centrum Innowacji można zobaczyć w jaki sposób technologie 3M wpływają na otaczającą nas rzeczywistość. Obiekt to prawie 600 mkw. wyposażonych w narzędzia przybliżające w przystępny sposób działanie zjawisk fizycznych i chemicznych, z których wynika wydajność produktów firmy.

Niedawno powstała tu wyjątkowa, pierwsza tego typu, 6-metrowa instalację holograficzna, pokazującą krok po kroku, w jaki sposób przy użyciu rozwiązań, 3M powstaje pociąg. Przekonamy się też, że dzięki nauce niemożliwe staje się rzeczywistością np. chłodzenie elektroniki cieczą, czy przesyłanie energii przy użyciu komponentów ceramicznych!

W tegorocznej edycji Nocy Laboratoriów, Hydropolis przedstawi dwie skrajności. Zbliży się do zera absolutnego, nie będzie to -273, ale dzięki ciekłemu azotowi, uczestnicy będą mogli doświadczyć ekstremalnie niskich temperatur. Będzie też okazja, aby sprawdzić jak powstają chmury. Kolejny temat to woda. Kranówka we Wrocławiu w niczym nie ustępuje wodzie, którą kupujemy w sklepie i zachęcimy mieszkańców naszego miasta do jej picia. Podczas eksperymentu woda rozłożona zostanie na pierwiastki z których się składa - wodór i tlen.

dla inżynierów, melomanów i ...alergików

Co roku wiosną coś Cię swędzi i kichasz, a lekarze nie mogą ustalić, co Ci jest? W Laboratorium Szkoleniowym Euroimmun będzie można dowiedzieć się, jak za pomocą jednego testu zbadać alergię na kilkadziesiąt alergenów.

Whirlpool Company Polska
chce pokazać swoim gościom: Laboratorium Niezawodności (m.in. prezentacja robotów do testowania drzwi i paneli sterowania zmywarek), Laboratorium Transportowe, Laboratorium Głośności oraz Laboratorium Badań Funkcjonalnych - i dowiecie się wszystkiego o zabrudzeniach.

Nanores zaprosi wrocławian m.in. do Laboratorium mikroskopii elektronowo-jonowej: zobaczymy jak w kilkusettysięcznym powiększeniu wygląda ogniwo fotowoltaiczne, pył diamentowy? jakich kształtów są zanieczyszczenia, którymi oddychamy?

Wrocławski Park Technologiczny wraz z fundacją Pro Mathematica zapraszają m.in. na warsztaty programowania robotów. Nowością w tegorocznej edycji będzie możliwość zwiedzenia Zakładu Doświadczalnego - unikatowej w skali kraju, zaawansowanej technologicznie instalacji produkcyjnej, umożliwiającej prowadzenie m.in. testów, up-scalingu i optymalizacji związanych z branżą life science. Na odwiedzających będą czekały świeże produkty z linii produkcyjnej, m.in w 100% naturalne liofilizowane owoce czy żelki z roślinnymi ekstraktami.

Czym zaskoczą nas uczelnie

Na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu część warsztatów odbędzie się bez ograniczeń wiekowych. Temat przewodni to technologia żywności i żywienie człowieka. Udział w zajęciach daje możliwość m.in. spersonalizowania diety, sprawdzenia czy jesteśmy dobrze odżywieni w witaminę C oraz wykrycia jej obecność w wybranych wzbogacanych produktach spożywczych. Poznamy także budowę i wartość odżywczą jaja kurzego.

Politechnika Wrocławska
-przedstawi technologie, które ułatwiają życie niepełnosprawnym. Będzie okazja, by poznać zasady funkcjonowania wrocławskiego superkomputera BEM oraz zajrzeć do Laboratorium Systemów Zorientowanych na Usługi, a także dzięki Laboratorium Metod Digitalizacji i Multimediów CWiNT. Tam zobaczymy, jak wyglądały dolnośląskie miasteczka przed II wojną światową? Jakie budynki w ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat zniknęły z mapy Wrocławia?

Uniwersytet Medyczny - tu wystarczy mieć 8 lat i można dowiedzieć się, jak świecą komórki nowotworowe, a 13 - jak ustala się ojcostwo

Uniwersytet Przyrodniczy - tematem przewodnim będą tajemnice kosmetyków - roślinnych, ekologicznych i domowych. Naukowcy pokażą, jak samodzielnie zrobić krem - nawilżający, odżywczy na noc, pod oczy z kolagenem i do rąk - a kosmetolodzy opowiedzą o najczęstszych kosmetycznych pułapkach i mitach. Warsztaty zostaną poprowadzone we współpracy z firmą Tołpa. Zapisy od 16. roku życia.

Uniwersytet Wrocławski - co nas różni od muszki owocowej i jaka jest prawda o jedzeniu modyfikowanym (GMO) - wiek 15 lat.

Świat zagadek

Sieć Badawcza Łukasiewicz - PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii zaprasza m.in. na Chemiczny Escape Lab. To okazja do zabawy w rozwiązywanie zagadek na czas oraz sprawdzenia swojej spostrzegawczości i chemicznej wiedzy. Będą też Kryminalne Zagadki PORT - uczestnicy skorzystają z wyposażenia laboratoryjnego, by rozwikłać tajemnicę morderstwa dyrektora tego instytutu. W programie także spacer po Laboratorium Mikroskopii Elektronowej z multimedialną prezentacją mikroskopijnych kryształów w 3D. BMK

Zapamiętaj tę datę
Noc Laboratoriów 19 października
Organizator: NOKIA

Partnerzy:
- 3M

- Dolby Wrocław- Fundacja Pro Mathematica

- Hydropolis

- Euroimmun

- Nanores

- Okręgowy Urząd Miar we Wrocławiu

- Politechnika Wrocławska

- Sieć Badawcza Łukasiewicz

- PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii

- Uniwersytet Przyrodniczy

- Uniwersytet Wrocławski

- Uniwersytet Medyczny

- Uniwersytet Ekonomiczny

- Whirpool

- Wrocławski Park Technologiczny
- Instytut Łączności.

Nie przegap!
Zapisy od 5 października od godz. 12.
Liczba miejsc na spotkania jest ograniczona.
Program na: www.noclaboratoriow.pl

O akcji
Organizowana przez firmę Nokia Noc Laboratoriów jest pierwszym tego typu wydarzeniem (a piątą już edycją) we Wrocławiu i w Polsce. W ramach Nocy Laboratoriów wrocławskie firmy i organizacje zapraszają mieszkańców stolicy Dolnego Śląska do zwiedzania przestrzeni, w których na co dzień trwają prace nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami w obszarach technologii, chemii, biologii i innych obszarów nauki. Wszystkich spragnionych wrażeń i chętnych do odkrywania tajników nauki organizatorzy zapraszają na to niezwykłe wydarzenie.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska