Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Wyspie Słodowej będzie można legalnie pić piwo? [SONDA]

Adriana Boruszewska
Adriana Boruszewska
.
. Fot. Janusz Wojtowicz / Polskapresse
Młodzi aktywiści z Wrocławia proszą prezydenta Wrocławia, by pozwolił na picie alkoholu na Wyspie Słodowej. A to wszystko zgodnie nowym z prawem, które właśnie zostało zatwierdzone przez polski sejm.

- Uważamy, że objęcie obszaru Wyspy Słodowej jako miejsca, na którym obowiązywać będzie odstępstwo od zakazu spożywania napojów alkoholowych, będzie miało pozytywny oddźwięk społeczny. Zaproponowana lokalizacja już od lat jest miejscem, w którym spożywane są napoje alkoholowe, jednak nie prowadzi to do rażącego zakłócenia bezpieczeństwa i porządku publicznego - apelują w petycji do Rafała Dutkiewicza aktywiści z Młodzi .Nowocześni Dolny Śląsk i Stowarzyszenia "Nowy Wrocław" i dodają, że wszystko będzie się odbywać zgodnie z prawem.

- Zgodnie z nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości prawo dopuszcza, by rada gminy wprowadziła w drodze uchwały w określonym miejscu publicznym na terenie gminy odstępstwo od zakazu spożywania napojów alkoholowych - zaznacza Mateusz Jędrachowicz ze Stowarzyszenia "Nowy Wrocław" i pokazuje petycję, którą dziś złoży w ratuszu.

Zdaniem aktywistów legalne spożywanie alkoholu na Wyspie Słodowej nie wpłynie ani na pogorszenie bezpieczeństwa w tym rejonie, ani na czystość na Wyspie Słodowej. - Można postawić dodatkowe śmietniki, które będą częściej opróżniane. Poza tym służby porządkowe wiedząc o tym, że w miejscu będzie spożywany alkohol, będą odpowiednio przygotowane - zaznacza Paweł Czuliński z Młodzi .Nowocześni.

Aktywiści podkreślają jednak, że pozwolenie na legalne spożywanie alkoholu na Wyspie Słodowej nie oznacza, że na tym terenie nie będzie obowiązywać prawo. - Po prostu mandaty za picie alkoholu nie byłyby wystawiane - dodaje Czuliński.

Swój pomysł aktywiści chcą poddać konsultacjom społecznym.

Petycja do Rafała Dutkiewicza

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na 55. posiedzeniu uchwalił nowelizację1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2016 r. poz. 487). Zgodnie z nowelizacją ww. ustawy (nr druku 1988, 1988-A), art. 14 ust. 2a otrzymał brzmienie: "Zabrania się spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym, za wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych". Jednocześnie dodany został art. 2b w brzmieniu: “Rada gminy może wprowadzić, w drodze uchwały, w określonym miejscu publicznym na terenie gminy odstępstwo od zakazu spożywania napojów alkoholowych, jeżeli uzna, że nie będzie to miało negatywnego wpływu na odpowiednie kształtowanie polityki społecznej w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi, o której mowa w art. 2 ust. 1, i nie będzie zakłócało bezpieczeństwa i porządku publicznego”. Rada gminy (miasta) na mocy nowych przepisów ustawy, otrzymała możliwość wyznaczania miejsc publicznych na których obowiązywać będzie odstępstwo od zakazu spożywania napojów alkoholowych.
Niewątpliwie najbardziej popularnym miejscem we Wrocławiu wśród młodzieży i studentów, w szczególności w okresie letnim jest Wyspa Słodowa. Na terenie Wyspy Słodowej odbywa się wiele wydarzeń, imprez i eventów, w tym także do 2014 roku była ona miejscem organizacji Juwenaliów, czyli tzw. “święta studentów”, w trakcie którego odbywa się szereg imprez kulturalnych, sportowych oraz muzycznych. Wyspa Słodowa już na stałe wpisała się na mapę miejsc spotkań najchętniej odwiedzanych przez wrocławską młodzież i studentów.
W związku z powyższym, na podstawie art. 241 kodeksu postępowania administracyjnego, w związku z art. 14 ust. 2a i 2b ww. ustawy, wnioskujemy o wskazanie obszaru Wyspy Słodowej jako miejsca publicznego na terenie miasta Wrocławia na którym obowiązywać będzie odstępstwo od zakazu spożywania napojów alkoholowych.
Uważamy, że objęcie obszaru Wyspy Słodowej jako miejsca na którym obowiązywać będzie odstępstwo od zakazu spożywania napojów alkoholowych, będzie miało pozytywny oddźwięk społeczny. Zaproponowana lokalizacja już od lat jest miejscem w którym spożywane są napoje alkoholowe, jednak nie prowadzi to do rażącego zakłócenia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Ponadto, warto zaznaczyć, iż wyznaczenie konkretnych miejsc w których obowiązywać będzie odstępstwo od zakazu spożywania napojów alkoholowych, ułatwi pracę służb takich jak Policja czy Straż Miejska, ponieważ pozwoli zgromadzić dużą ilość osób w jednym miejscu, dając tym samym służbom możliwość szybkiej reakcji w razie ewentualnego zagrożenia, zakłócenia bezpieczeństwa lub porządku publicznego, niż w momencie rozproszenia grup osób po terenie całego miasta Wrocławia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska