Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Dolnym Śląsku ruszył proces szefów firmy Adler. Są oskarżeni o zanieczyszczenie powietrza w Świdnicy

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Na ławie oskarżonych zasiedli dyrektor zakładu Adler, szef produkcji oraz specjalista ds. ochrony środowiska z tej firmy.
Na ławie oskarżonych zasiedli dyrektor zakładu Adler, szef produkcji oraz specjalista ds. ochrony środowiska z tej firmy. K. Kapica/ Polska Press
We wtorek (25 lipca) w Sądzie Okręgowym w Świdnicy rozpoczął się proces trzech osób z kierownictwa firmy Adler, oskarżonych o zanieczyszczenie powietrza w czasie produkcji materiałów plastikowych.

Na ławie oskarżonych zasiedli dyrektor zakładu Adler, szef produkcji oraz specjalista ds. ochrony środowiska z tej firmy. Zarzuty dotyczą okresu od 2019 do 2022 roku.

- Oskarżenia dotyczą sprowadzenia zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców Świdnicy poprzez emisję do atmosfery substancji duszących i trujących w ilościach przekraczających normy określone w decyzji Starostwa Powiatowego w Świdnicy z 2020 roku - mówił prokurator rejonowy w Świdnicy Marek Rusin.

Wśród wymienionych szkodliwych substancji znalazły się:

  • chlorowodór,
  • cyjanowodór
  • amoniak.

Prokuratura uważa, że emisja tych substancji była związana z prowadzoną przez firmę Adler produkcją plastikowych elementów dźwiękoszczelnych do samochodów osobowych i sprzętu AGD.

Zobacz też:

Zakład, który mieści się w Świdnicy jest częścią włoskiego koncernu. Specjalizuje się w produkcji wyrobów tj. włókniny termoizolacyjne i dźwiękochłonne, detale samochodowe izolacyjne oraz detale samochodowe o skomplikowanych kształtach wytworzonych w procesie formowania na gorąco.

Oskarżeni nie przyznali się do zarzutów. W przypadku skazania grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Oskarżycielem posiłkowym w tym procesie jest Gmina Świdnica. Na oficjalnym profilu gminy w mediach społecznościowych przekazano, że "mieszkańcy ulic znajdujących się w pobliżu zakładu Adler skarżą się na przeraźliwy fetor, wydobywający się z zakładu. Gryzący, ostry zapach związków chemicznych od lat powoduje u mieszkańców dolegliwości chorobowe takie jak męczący kaszel, wymioty, bóle gardła, głowy i oczu".
źródło: PAP

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska