Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Czechowie powstaje centrum dla niepełnosprawnych. Ma być gotowe jesienią 2024 r.

Jakub Sarek
W tym miejscu na lubelskim Czechowie powstaje centrum dla niepełnosprawnych. Ma być gotowe jesienią 2024 r.
W tym miejscu na lubelskim Czechowie powstaje centrum dla niepełnosprawnych. Ma być gotowe jesienią 2024 r. Małgorzata Genca
Jesienią 2024 r. do użytku ma zostać oddane Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne dla niepełnosprawnych przy ul. Poturzyńskiej. Koszt inwestycji to ponad 3 mln zł.

– Budowa Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego przebiega sprawnie i obiekt jest już w stanie surowym zamkniętym. Aktualnie wykonawca zakończył prace związane z wykonaniem pokrycia dachu oraz podziemnej kanalizacji sanitarnej i rozpoczął montaż instalacji wewnątrz budynku. Zgodnie z umową, placówka powinna być gotowa na przyjęcie podopiecznych jesienią – podaje Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

Roboty przy budowie ośrodka wystartowały w 2023 r. Placówka zapewni wsparcie dla sześciu osób w formie pobytu całodobowego i dla czternastu osób w formie pobytu dziennego (siedem dni w tygodniu, osiem godzin pobytu).

Budynek będzie miał powierzchnię 424 mkw. Będzie podzielony na dwie części. Pierwsza, przeznaczona dla osób będących na pobycie całodobowym, to sześć dużych – powierzchnia 15,5 mkw - jednoosobowych pokoi z wydzielonymi łazienkami. Druga - część dzienna - usytuowana będzie pomiędzy wejściem a częścią mieszkalną. W tym segmencie zaplanowano pokój pobytu dziennego (powierzchnia 49 mkw), salę do zajęć grupowych i indywidualnych, salę do fizjoterapii, pokój medyczny oraz wyciszeń.

CO-M położone jest równolegle do ul. Żywnego.

- Nowy obiekt znajduje się w cichym i przyjaznym otoczeniu, z dużą ilością zieleni, w miejscu sąsiadującym z blokami mieszkalnymi i szkołą podstawową. Obecnie na tej nieruchomości znajduje się także budynek Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego dla Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną - wskazuje Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

I dodaje:

- Wokół nowego budynku, w części mieszkalnej i terapeutycznej znajdzie się taras umożliwiający uczestnikom odpoczynek oraz korzystanie z zajęć na świeżym powietrzu. Teren wokół zostanie zagospodarowany poprzez wykonanie alejek spacerowych, trawników, rabat oraz elementów małej architektury ogrodowej (ławki, huśtawka, stolik do gier planszowych). Mieszkańcy będą mieli również możliwość uprawy ziół i kwiatów w ogródku.

Wartość całej inwestycji to 3,8 mln zł, z czego 3,15 mln stanowi dofinansowanie ze środków Funduszu Solidarnościowego, w ramach programu ministra rodziny i polityki społecznej "Centra opiekuńczo-mieszkalne". Umowę w tej sprawie sygnowano w październiku 2022 r.

- Nowa placówka to odpowiedź miasta na potrzeby społeczne i oferta uzupełniająca dla trzech prowadzonych przez miasto ośrodków wsparcia osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi - przekonuje Głazik.

Chodzi o wspomniany wcześniej Ośrodek Adaptacyjny dla Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną, a także Centrum Rozwoju i Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną przy ul. Głowackiego oraz Ośrodka Wsparcia dla Osób z Niepełnosprawnością „Benjamin” przy ul. Zbożowej.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski