Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na cmentarzach we Wrocławiu brakuje miejsc, muszą powstać nowe. Gdzie i kiedy?

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Wideo
od 16 lat
Około 8 lat. Na tyle czasu urzędnicy szacują dostępność wolnych miejsc wszystkich cmentarzy komunalnych we Wrocławiu. Czasu zostało niewiele, zapadła więc decyzja o budowie nowych nekropolii. Pierwsza powstanie w sąsiedztwie cmentarza Grabiszyńskiego, druga to rozbudowa istniejącego cmentarza przy ul. Kiełczowskiej.

We Wrocławiu rocznie umiera około 8-9 tys. osób, z czego dla 5-6 tys. osób miejsce pochówku wybierane jest na jednym z cmentarzy komunalnych. Oznacza to, że dzisiaj na miejskich nekropoliach pozostało wolnych około 48 tys. miejsc spoczynku. Liczba ta topnieje i urzędnicy powrócili do tematu sprzed lat, czyli budowy cmentarza przy ul. Ibn Siny Awicenny na Oporowie.

Nowy cmentarz w sąsiedztwie Grabiszyńskiego. Kiedy zostanie wybudowany?

Będzie to zupełnie nowy cmentarz, leżący w sąsiedztwie cmentarza Grabiszyńskiego – na obszarze między: ul. Ibn Siny Awicenny, terenami kolejowymi, rzeką Ślęzą i odcinkiem ul. Jordanowskiej:

Taki teren zajmować będzie nowy cmentarz na Oporowie przy ul. Awicenny.
Taki teren zajmować będzie nowy cmentarz na Oporowie przy ul. Awicenny. Wrocławskie Inwestycje

- Według aktualnych projektów, cały cmentarz przy ul. Awicenny stworzy ok. 173 tys. miejsc: w tym kolumbaria, sekcje urnowe oraz groby zasłużonych – opisuje Marcin Obłoza z biura prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Urzędnicy ogłosili pod koniec września przetarg na aktualizację dokumentacji projektowej cmentarza przy ul. Awicenny. Chodzi głównie o ponowne uzyskanie pozwolenia na budowę (wcześniejsze, uzyskane w 2010 roku straciło już ważność), razem z uwzględnieniem m.in. nowych dróg dojazdowych i połączeń komunikacji miejskiej.

- Pierwszy etap budowy cmentarza jest planowany na 2027 rok. Będzie on połączony łącznikiem i kładką ze starą częścią cmentarza Grabiszyńskiego - mówi Anna Ciesłowska, Dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych.

Oprócz tego, na terenie pojawić ma się m.in.:

  • kaplica,
  • budynek administracji,
  • toalety publiczne,
  • budynek usługowy, ogrodzenie,
  • kwatery,
  • aleje,
  • place i ławki.
Taki projekt cmentarza widnieje w aktualnej dokumentacji. Musi ona zostać zaktualizowana m.in. o nowe drogi dojazdowe.
Taki projekt cmentarza widnieje w aktualnej dokumentacji. Musi ona zostać zaktualizowana m.in. o nowe drogi dojazdowe. Wrocławskie Inwestycje

Budowa cmentarza przy ul. Awicenny pierwotnie miała ruszyć w 2016 roku. Potem termin ten przesunięto na 2018, a następnie na 2020 r. Teraz po raz kolejny plany zmieniły się.

- Zakończenie aktualizacji dokumentacji projektowych w przypadku cmentarza przy ul. Awicenny potrwa 15 miesięcy od podpisania umowy. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to rozpoczęcie budowy I etapu cmentarza przy ul. Awicenny zaplanowano na IV kwartał 2025 r. Czas realizacji to 20 miesięcy od podpisania umowy – mówi Marcin Obłoza z urzędu miasta.

I etap budowy zostanie więc zakończony w połowie 2027. Według wcześniejszego projektu, zakłada on powstanie mniej więcej 45 tys. miejsc na groby, parkingu na 240 samochodów oraz kaplicy. Koszt pierwszego etapu budowy nowego cmentarza wyniesie 74,5 mln zł. Będzie finansowany ze środków własnych miasta, ale urząd informuje, że będzie starał się szukać także pieniędzy z zewnątrz. O tym, czy prace nad aktualizacją projektu ruszą, dowiemy się w listopadzie.

Kiedy ruszy rozbudowa cmentarza przy ul. Kiełczowskiej?

Cmentarz przy ul. Awicenny nie jest jedynym, który ma powstać. Planowana jest także rozbudowa cmentarza komunalnego przylegającego do zachodniej strony istniejącego cmentarza przy ul. Kiełczowskiej na Psim Polu. Ta rozbudowa zapewni we Wrocławiu dodatkowych 39 tys. miejsc pochówku.

Według zapowiedzi, przetarg na opracowanie projektu budowlanego i projektu wykonawczego na budowę cmentarza przy ul. Kiełczowskiej zostanie ogłoszony jeszcze w tym miesiącu. Projektowanie ma potrwać 2 lata, podobnie jak jego budowa. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na III kwartał 2026 r., co oznacza, że powstanie najwcześniej pod koniec 2028 r. Koszt to około 30 mln zł, finansowany z budżetu miasta.

ZOBACZ TEŻ:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska