Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na budowie Alei Wielkiej Wyspy szukają zabytkowego Kamienia Stulecia. Ostatni taki odnaleziono w 2012 roku

RP
Jeden z trzech istniejących kamieni przy drodze wylotowej na północ w stronę Trzebnicy (w sąsiedztwie Mostów Trzebnickich).
Jeden z trzech istniejących kamieni przy drodze wylotowej na północ w stronę Trzebnicy (w sąsiedztwie Mostów Trzebnickich). fot. Paweł Relikowski / Polska Press
Na przełomie XIX i XX wieku sześć Kamieni Stulecia zostało ustawionych przy drogach wylotowych z Wrocławia. Ufundowane zostały przez ówczesne władze miejskie na pamiątkę nadchodzącego XX wieku. Do czasów współczesnych zachowały się tylko trzy. Na początku 2012 roku, podczas prac ziemnych przy ul. Kłokoczyckiej, znaleziono fragmenty kolejnego, czwartego słupa granicznego, który pierwotnie stał przy al. Kromera wiodącej z Wrocławia na północny wschód.

Pasjonaci historii postanowili wykorzystać nadarzającą się okazję i poprosili miejska spółkę Wrocławskie Inwestycje, czyli inwestora budowy Alei Wielkiej Wyspy o sprawdzenie, czy w ziemi znajdują się jakieś artefakty związane z kamieniem.

- Od 22 lat prowadzę Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Ziemi Księskiej, które zajmuje się historią także rejonu osiedla Księże Małe. W materiałach archiwalnych odnaleźliśmy ślad, że znajdował się tutaj tzw. Kamień Stulecia. Przy okazji budowy Alei Wielkiej Wyspy postanowiliśmy go odnaleźć – mówi nam dr Adam Czmuchowski.

Kamień w kształcie słupa stał przy ulicy Krakowskiej (wjazd na aleję Armii Krajowej) i do 1928 roku wyznaczał granicę miasta. Po reformie administracyjnej z tego roku Księże Małe zostało przyłączone do miasta.

Istnienie kamiennego słupa potwierdza wrocławianin Wacław Grabkowski, który w dzieciństwie mieszkał w kamienicy przy ulicy Krakowskiej.

– Ten kamień stanowił nieformalną granicę między „rejonami wpływu” okolicznej młodzieży. Pamiętam doskonale bitwy, które jako chłopcy toczyliśmy na tym terenie. Obszar od słupa w stronę miasta należał do mojej grupy, po drugiej stronie rozpościerały się tereny „wroga”. Jednak w trakcie powojennej przebudowy Krakowskiej, ulica została przesunięta, a co za tym idzie, Kamień Stulecia został zdemontowany i najprawdopodobniej zakopany na pobliskim skwerze, razem z gruzami – opowiada pan Wacław.

Dzisiaj ustalono miejsce, w którym kamień może się znajdować, rozpoczęły się także prace wykopaliskowe.

- W wierzchniej warstwie ziemi znaleźliśmy obrobione kamienie z jasnego granitu, które mogą być fragmentami Kamienia Stulecia. W najbliższym czasie sprowadzimy georadar. W tym miejscu rosną drzewa i nie ma możliwości prowadzenia prac przy pomocy ciężkiego sprzętu – mówi nam Krzysztof Świercz z WI.

Niebawem w tym rejonie będziemy przebudowywać sieci podziemne, dlatego istnieje szansa na odnalezienie kolejnych artefaktów związanych z piątym Kamieniem Stulecia.

Istniejące Kamienie Stulecia:
1. Przy drodze wylotowej na północ w stronę Trzebnicy (w sąsiedztwie Mostów Trzebnickich)
2. Przy drodze na południe w kierunku Świdnicy (w sąsiedztwie dzisiejszego budynku TVP Wrocław przy ul. Karkonoskiej).
3. Przy drodze na wschód w kierunku Jelcza (w sąsiedztwie pętli tramwajowej przed Mostami Chrobrego przy ul. Mickiewicza).

Poszukiwane Kamienie Stulecia:
4. Przy drodze na północny wschód w stronę Psiego Pola (przy al. Kromera) – odnaleziony fragment w 2012 roku.
5. Na południowy wschód w stronę Oławy (przy ul. Krakowskiej) – poszukiwany w trakcie budowy Alei Wielkiej Wyspy.
6. Przy drodze na zachód w stronę Legnicy (przy ul. Legnickiej).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska