Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mówią “nie” dla zmiany nazwy pl. Jana Pawła II. Apel do radnych Wrocławia

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Plac w centrum Wrocławia nazywał się już Królewskim, potem 1 Maja, obecnie Jana Pawła II. Czy wróci do nazwy 1 Maja?
Plac w centrum Wrocławia nazywał się już Królewskim, potem 1 Maja, obecnie Jana Pawła II. Czy wróci do nazwy 1 Maja? Przemyslaw Wronecki / Gazeta Wroclawska
O zachowanie nazwy pl. Jana Pawła II apeluje do wrocławskich radnych lokalne stowarzyszenie Suwerenność, Pamięć, Tożsamość. Autorzy listu do przewodniczącego rady miejskiej Jarosława Charłampowicza piszą, że Wrocław był jednym z ośrodków opozycji antykomunistycznej. Przypominają wizyty papieża Jana Pawła II we Wrocławiu i wskazują, że Karol Wojtyła “odegrał znaczącą pozycję w polityce międzynarodowej jako przywódca duchowy”.

Zwracamy się do Państwa z apelem, aby Państwo nie pozbawili czci tak znamienitego człowieka, Wielkiego Polaka Papieża Jana Pawła II, który w tak znaczący sposób wpłynął na najnowszą historię Polski - czytamy w liście stowarzyszenia.

Autorzy listu: Oby radni nie ulegli presji środowisk lewicowych

Pod listem podpisali się Piotr Żurek, Roma Marciniak, Adam Nowak, Ryszard Marszałek, Artur Skorupka, Tomasz Zieliński, Stanisław Zapotoczny, Wojciech Rączyński, Jacek Szela i Paweł Luto. Na końcu pisma jego autorzy wyrazili nadzieję, że radni zachowają dotychczasową nazwę i nie ulegną presji “lewicowych środowisk”, które w ich opinii dążą do destrukcji państwa polskiego. Zaznaczyli, że działają w imieniu wielu środowisk działających we Wrocławiu, a także w imieniu mieszkańców miasta, regionu i kraju. Piotr Żurek, współzałożyciel stowarzyszenia, wskazuje wśród tych środowisk Sybiraków, środowiska Kresowe.

- Samo stowarzyszenie zrzesza osoby o różnych zawodach, takie którym bliskie są wartości narodowe i chcą pracować na rzecz narodu polskiego - mówi Żurek.

Dlaczego 1 Maja lepszy niż Jana Pawła II?

List do radnych to reakcja na złożony 12 listopada wniosek posłanki Agnieszki Dziemianowicz-Bąk w sprawie zmiany nazwy placu z Jana Pawła II na pl. 1 Maja.

Parlamentarzystka zwracała uwagę, że wrocławianie w większości i tak nazywają to miejsce tak, jak brzmiała jego oficjalna nazwa do roku 2005. Oprócz tego Dziemianowicz-Bąk odniosła się do raportu opublikowanego przez Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej ws. przestępcy seksualnego, amerykańskiego kardynała Theodore’a McCarricka. Raport ten w opinii wielu komentatorów wskazuje, że papież Jan Paweł II mógł wiedzieć o nadużyciach, których dopuszczał się McCarricka, ale zlekceważył te informacje. Argumentem za zmianą nazwy wskazanym przez posłankę jest też to, że nazwa 1 Maja pozwala upamiętnić ludzi pracy i przypomnieć o strajkach robotników w USA pod koniec 19 wieku, którymi wywalczyli m.in. 8 godzinny dzień pracy.

Plac 1 Maja kojarzy się z totalitarnym systemem

Taka argumentacja nie przekonuje autorów apelu do radnych. W swoim liście nazwę 1 Maja nazywają PRL-owską i kojarzą ją z “totalitarnym systemem zaprowadzonym w Polsce na sowieckich czołgach po 1944 roku”.

- 1 Maja być może w przeszłości miał pozytywny oddźwięk, jednak to święto zostało zdyskredytowane przez system komunistyczny. Dlatego większa część Polaków wiąże je z komunizmem. W czasach PRL-u chętniej było obchodzone konspiracyjnie święto uchwalenia konstytucji, obecne Święto Narodowe Trzeciego Maja - mówi Piotr Żurek.

Stowarzyszenie Suwerenność, Pamięć, Tożsamość na swojej stronie informuje, że tworzą je wolni ludzie, dla których naród polski to wspólnota ludzi połączonych korzeniami jednej kultury.

Pl. Jana Pawła II, jedno z najbardziej ruchliwych miejsc we Wrocławiu, swoją obecną nazwę zyskał 1 stycznia 2006 r. Wcześniej, od 1945 r. był placem 1 Maja, a jeszcze wcześniej placem Królewskim (Königsplatz).

Spośród głosujących w sondzie: "Czy Wrocław powinien zmienić nazwę placu Jana Pawła II na plac 1 Maja?" 55 procent wrocławian odpowiedziało "tak".

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska