NIK alarmuje. Stan dróg krajowych stale się pogarsza

  NIK alarmuje. Stan dróg krajowych stale się pogarsza

  (mm)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  NIK alarmuje. Stan dróg krajowych stale się pogarsza
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Archiwum

  Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie podkreśla, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad od lat nie ma pieniędzy na remonty dróg krajowych, a te, którymi dysponuje, potrafi wydawać nie zawsze rozsądnie.
  Sprawdzono sześć oddziałów GDDKiA - w Gdańsku, Krakowie, Olsztynie, Łodzi, Szczecinie i Wrocławiu. Z raportu wynika, że koszty utrzymania dróg krajowych mogłyby być niższe, gdyby instytucje odpowiedzialne za ich stan rzetelnie monitorowały i analizowały wydatki.

  Uwagę zwrócono m.in.
  na nierzetelne weryfikowanie ofert wykonawców na zimowe utrzymanie dróg, opóźnienia w przygotowaniach do sezonu zimowego, nie egzekwowanie lub słaby nadzór wykonawców umów na utrzymanie zieleni przydrożnej, a podkreślono również, że obowiązkowe objazdy i kontrole dróg krajowych przeprowadzano niezgodnie z przyjętymi zasadami.

  Porównano stan dróg krajowych w 2013 i 2014 roku W samym województwie warmińsko-mazurskim o 10 proc. ubyło dróg w stanie dobrym, jednocześnie aż o 67 proc. przybyło dróg w stanie niezadowalającym i złym. W czterech z pięciu regionów województwa łódzkiego dróg w stanie złym przybyło o 30 proc, natomiast tylko w szczecińskim oddziale GDDKiA sytuacja uległa poprawie.

  Potrzeby poszczególnych oddziałów są dużo większe niż otrzymany budżet. W 2014 roku GDDKiA dostała na remonty jedynie 25% wymaganych środków. Z roku na rok coraz więcej jest dróg w złym stanie, a na ich naprawę potrzeba 7,1 mld złotych.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niska jakość.

   kierowca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Zgadza się. Jakość nawierzchni jest fatalna. Zapadliska, wyrwy, szpary, spękaliny... I to często na jezdniach, które mają po 3-4 lata. Większość naszych firm drogowych po prostu nie potrafi położyć...rozwiń całość

   Zgadza się. Jakość nawierzchni jest fatalna. Zapadliska, wyrwy, szpary, spękaliny... I to często na jezdniach, które mają po 3-4 lata. Większość naszych firm drogowych po prostu nie potrafi położyć asfalto-betonu, który będzie gładki i równy przez 10 lat. Może to brak znajomości nowoczesnych technologii?zwiń

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   PRZEPISY

   PORADY

   RAPORTY

   Gry On Line - Zagraj Reklama