Zwierzęta na drodze. Jak się zachować i uniknąć wypadku?

  Zwierzęta na drodze. Jak się zachować i uniknąć wypadku?

  Motofakty.pl

  Aktualizacja:

  Zwierzęta na drodze. Jak się zachować i uniknąć wypadku?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©fot. Skoda

  Każdego roku na polskich drogach dochodzi do ok. 200 wypadków samochodowych z udziałem zwierząt. Najwięcej tego typu zdarzeń ma miejsce wiosną oraz jesienią. W tym czasie zwierzęta wykazują największą aktywność, a szczególnie niebezpieczne pory dnia to świt i zmierzch.
  – Występowanie zwierząt na drodze związane jest z rozbudową infrastruktury drogowej. Przecinanie szlaków wędrówki zwierząt przez drogi powoduje, że są one zmuszone do częstego ich przekraczania – komentuje Radosław Jaskulski ze Szkoły Auto Skoda.

  Jak się zachować, gdy dostrzeżemy zwierzę na drodze?
  Przede wszystkim powinniśmy zwolnić i uważnie obserwować drogę i jej otoczenie. Jeśli zwierzę nas dostrzeże, powinno zejść nam z drogi. Jeśli się nie wystraszy, możemy próbować użyć sygnału dźwiękowego oraz mrugania światłami.

  Należy mieć świadomość, że światła mogą też przykuć uwagę zwierzęcia i unieruchomić je prosto przed naszym nadjeżdżającym samochodem. Zmniejszenie prędkości i uważne ominięcie zwierzęcia jest najlepszym rozwiązaniem. Nie powinniśmy wychodzić z samochodu w celu płoszenia zwierzęcia, bo może być agresywne.

  W awaryjnych sytuacjach, zawsze powinniśmy stawiać swoje bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Próba ominięcia zwierzęcia może spowodować, że konsekwencje tego manewru będą poważniejsze, niż w przypadku bezpośredniego z nim zderzenia.

  Co zrobić, gdy dojdzie do wypadku?
  Podobnie jak w przypadku każdego innego zdarzenia drogowego, powinniśmy zabezpieczyć miejsce wypadku. Odpowiednio ustawiony trójkąt i światła awaryjne, zaznaczą naszą pozycję i zwrócą uwagę nadjeżdżających kierowców. Będziemy mogli bezpiecznie poprosić o pomoc, gdy zajdzie taka potrzeba. W kolejnym kroku powinniśmy wezwać Policję.

  Jeśli w pobliżu jest ranne zwierzę, możemy mu pomóc, pod warunkiem, że czujemy się bezpieczni. Pamiętajmy, że zwierzę po wypadku będzie w szoku, przez co może być agresywne. Nie powinniśmy również rannego albo martwego zwierzęcia zabierać. Może być ono chore na wściekliznę.

  Zasady bezpieczeństwa
  Podróżując drogami leśnymi, warto stosować zasadę ograniczonego zaufania. Administratorzy dróg ustawiają znaki ostrzegające o zwierzynie w miejscach, gdzie jej ruch jest intensywny. Pamiętajmy jednak, że zwierząt znaki nie obowiązują i same wybierają drogi, którymi się poruszają. Wiele osób przemieszcza się nocą, ceniąc sobie mniejszy ruch na drodze. Jednak na terenach leśnych, ruch zwierząt o tej porze zdecydowanie się zwiększa. Weźmy to pod uwagę.

  Pamiętajmy również, że w przypadku zderzenie ze zwierzęciem, na terenie za znakiem ostrzegającym o możliwości ruchu zwierzyny, praktycznie niemożliwe będzie uzyskanie odszkodowania z OC.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pisanina

   kolo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   A czemu znak nie jest polski ??

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   antek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   tydzień temu sarna mi wleciała pod samochód i go rozwaliła, a teraz czekam, aż mi coś wypłacą z autocasco i za samochód zastępczy z EuCOCara

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   analfabeta ?

   Rudi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Czy ten tekst pisał analfabeta wtórny czy pierwotny ? Omijać zwierzęta czy nie, może by się autor zdecydował.

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   PRZEPISY

   PORADY

   RAPORTY

   Gry On Line - Zagraj Reklama