Punkty karne. Nowe zasady redukcji od 2017 roku

  Punkty karne. Nowe zasady redukcji od 2017 roku

  (mm)

  Aktualizacja:

  Punkty karne. Nowe zasady redukcji od 2017 roku
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Archiwum

  Jeszcze przez kilka miesięcy kierowcy, którzy posiadają na swoim koncie punkty karne, będą mogli je zredukować. Wystarczy odbyć szkolenie, aby zmniejszyć ich liczbę o 6, a w 2017 roku nie będzie to możliwe.
  W przypadku popełnienia wykroczenia w ruchu drogowym, policjant wypisuje nie tylko mandat, ale nakłada także odpowiednią liczbę punktów karnych. Prawo jazdy mogą stracić kierowcy, którzy przekroczą limit 24 punktów karnych, a jego odzyskanie jest możliwe dopiero po ponownym sprawdzeniu kwalifikacji w zakresie wszystkich posiadanych kategorii. Jeśli kierowca posiada prawo jazdy krócej jak rok, limit punktów wynosi 20.

  Obecnie osoby, które posiadają na swoim koncie punkty karne, mogą na własny koszt odbyć szkolenie, aby zmniejszyć ich liczbę. Nie dotyczy to tylko kierowców w okresie jednego roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy. W ten sposób można pomniejszyć konto o 6 punktów, a takie szkolenie można odbyć nie częściej niż raz na sześć miesięcy. Szkolenie organizowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego to wydatek 300 - 500 zł.

  Co zmieni się od 2017 roku? Niezależnie od liczby popełnionych wykroczeń, funkcjonariusz będzie mógł ukarać kierowcę maksymalnie liczbą 10 punktów. Po przekroczeniu limitu 24 punktów, kierowca nie straci prawa jazdy, ale starosta skieruję kierowcę na odpłatny kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na taki kurs młodzi kierowcy podczas dwuletniego okresu próbnego trafią za popełnienie co najmniej dwóch wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Popełnienie w okresie próbnym trzech takich wykroczeń lub jednego przestępstwa drogowego, będzie wiązało się z cofnięciem uprawnień.

  Kurs będzie miał formę wykładów i zajęć warsztatowych a zorganizuje go wojewódzki ośrodek ruchu drogowego. Przedstawione zostaną na nim skutki wypadków drogowych oraz czynniki mające wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Osoba musi odbyć kurs w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji administracyjnej o skierowaniu. Wystawione zaświadczenie po jego odbyciu należy przedstawić staroście w terminie 6 tygodni. W przeciwnym wypadku prawo jazdy zostanie zatrzymane.

  Kurs reedukacyjny zerujący konto z punktami będzie można odbyć raz na 5 lat. W przypadku ponownego przekroczenia 24 punktów karnych w tym czasie starosta z urzędu cofnie uprawnienia do kierowania pojazdami. Taka osoba będzie musiała od nowa starać się o uprawnienia.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ustawa

   nowy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   ustawa nie weszła jeszcze w życie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zero prawdy

   Wojtek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Proszę zanim napisze się artykuł o sprawdzenie wiarygodności.
   Dalej można po wpłacie 320zł odbyć kurs zmniejszający ilość pkt karnych o 6.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sprawdz punkty karne!

   nie ma za co (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   e-sprawdz-punkty-karne. pl/

   Sprawdź stan punktów karnych! Nie jeździj na pałe!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sprawdz punkty karne!

   nie ma za co (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   e-sprawdz-punkty-karne.pl

   Sprawdź stan punktów karnych! Nie jeździj na pałe!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Punkty

   Darek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   Jak najbardziej. Edukować. A nie robić nagonki na tzw. trzeźwe poranki, gdzie wypadków praktycznie nie ma. Nie pisze o pijaństwie tylko o jakieś resztkach alkoholu ( np. 0.2) i to do statystyk...rozwiń całość

   Jak najbardziej. Edukować. A nie robić nagonki na tzw. trzeźwe poranki, gdzie wypadków praktycznie nie ma. Nie pisze o pijaństwie tylko o jakieś resztkach alkoholu ( np. 0.2) i to do statystyk wpisuje się jako nietrzeźwy kierowca. A jak kretyn pruje przez miasto ponad 100 km/h to nikomu to nie przeszkadza.
   zwiń

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   PRZEPISY

   PORADY

   RAPORTY

   Gry On Line - Zagraj Reklama