Mandat. Czy można go wliczyć w koszty firmy?

  Mandat. Czy można go wliczyć w koszty firmy?

  (mm)

  Aktualizacja:

  Mandat. Czy można go wliczyć w koszty firmy?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Archiwum

  Kierowca popełnia wykroczenie służbowym autem swojej firmy. Czy w takim przypadku może wliczyć mandat w koszty uzyskania przychodu?
  Należy wiedzieć, że mandat karny nie jest kosztem podatkowym firmy. Zgodnie z art. 22. ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 wspomnianej ustawy.

  W katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodu znajdują się m.in.
  grzywny i kary pieniężne orzeczone w postępowaniu karnym, karnym skarbowym, administracyjnym i w sprawach o wykroczenia oraz odsetki od tych grzywien i kar. Podobna zasada zapisana jest w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Wydatki poniesione na mandaty nie mają zatem związku z powstaniem przychodu. Tym samym nie mogą być wliczone w koszty firmy.

  Podstawa prawna:

  Art. 23 ust 1 pkt 15 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz 361 z późn. zm.)

  Art. 16 ust 1 pkt 18 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.)

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   PRZEPISY

   PORADY

   RAPORTY

   Gry On Line - Zagraj Reklama