Zatrzymanie prawa jazdy. Co z wyrokiem Trybunału...

  Zatrzymanie prawa jazdy. Co z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego?

  (mm)

  Aktualizacja:

  Zatrzymanie prawa jazdy. Co z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Archiwum

  Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą odbierania praw jazdy za przekroczenie prędkości o minimum 50 km/h w obszarze zabudowanym. Jakie kroki podjął?
  We wrześniu Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie niekonstytucyjności przepisów. Argumentował, że kierowca nie może zostać podwójnie ukarany, a w tej chwili otrzymuje dwie kary: mandat oraz odebrane uprawnień.

  Z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wynika, że zakładanie w ramach dwóch różnych postępowań karnego i administracyjnego za przekroczenie prędkości dopuszczalnej o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym dwóch różnych sankcji, nie narusza zasady, że nie można orzekać dwa razy w tej samej sprawie. Uznano, że zatrzymanie prawa jazdy nie jest sankcją karną.

  Co zatem zakwestionowano? Przepisy uznano za niezgodne z konstytucją, gdyż przewidują sytuacji usprawiedliwiających kierowanie pojazdem z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym wówczas, gdy zachodzi stan wyższej konieczności. Chodzi o aktualne i bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia pasażerów pojazdu. Jako przykład można podać męża wiozącego żonę do porodu.

  Obecnie Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Przewodniczącego Komisji Ustawodawczej Senatu z wnioskiem o przyspieszenie działań mających na celu wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. W pracy policji bowiem nic się nie zmieniło. Funkcjonariusze nadal odbierają prawa jazdy.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama