Ważne
  Samochodem na wakacje

  Samochodem na wakacje

  Materiał partnera zewnętrznego

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Samochodem na wakacje
  1/16
  przejdź do galerii
  Na wakacjach bez samochodu, ani rusz. Nawet osoby, które uprawiają różne rodzaje kwalifikowanej turystyki, wiedzą jak nieocenione przysługi może oddać auto znajdujące się pod bokiem. Dlatego przed każdą dłuższą wyprawą powinniśmy poddać przeglądowi nawet ten pojazd, który ma opinię niezawodnego. - Od jego stanu, wyposażenia, systemów bezpieczeństwa, może zależeć nie tylko jakość naszego wypoczynku, ale także zdrowie, a niekiedy nawet życie – przypominają eksperci Subaru.

  Po pierwsze - dokumenty

  Zanim jednak skupimy uwagę na samochodzie, powinniśmy skoncentrować ją na siebie. Mądrzy praktycy podróżowania - przed dłuższą jazdą - sugerują sporządzenie listy niezbędnych czynności oraz zakupów. Najczęściej nie jedziemy sami, więc lista powinna uwzględniać również potrzeby najbliższych.

  Jedną z najważniejszych spraw jest zapewnienie dostępu do opieki medycznej. Planując podróż, do któregoś z krajów Unii Europejskiej, powinniśmy zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Trzeba jednak pamiętać, że zapewnia ona możliwość korzystania z publicznej opieki lekarskiej jedynie w przypadkach niezbędnych. Karta wydawana jest nieodpłatnie - w placówkach Narodowego Funduszu Zdrowia.

  Nie zastąpi ona jednak polisy podróżnej. W wielu krajach nawet wezwanie karetki nie jest świadczeniem bezpłatnym, w ramach publicznej służby zdrowia. Ubezpieczenie podróżne leży więc w naszym interesie, zwłaszcza gdy wybieramy się do krajów leżących poza Unią Europejską.

  Bardzo ważne jest też, abyśmy nie zapomnieli innych dokumentów osobistych (dowodu, paszportu) oraz dokumentów samochodu. Jednym z najważniejszych jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC). Polskie ubezpieczenie ważne jest na terenie całej Unii Europejskiej. Gdy jednak wybieramy się poza jej granice musimy wykupić zieloną kartę. Większość firm ubezpieczeniowych oferuje ją gratis - do wykupionego ubezpieczenia OC. Przypominamy, że karta wymagana jest w takich krajach jak Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Rosja, Turcja, Tunezja, Ukraina.

  Po drugie – stan samochodu

  Przed rozpoczęciem podróży powinniśmy mieć stuprocentową pewność, że stan techniczny naszego samochodu nie budzi żadnych zastrzeżeń. Dlatego też fachowy przegląd najlepiej zlecić autoryzowanej stacji obsługi. Sprawdzi nie tylko stan pasków, układu chłodzenia, wydechu, ale także zawieszenia i hamulców.

  Sami możemy jedynie uzupełnić np. paliwo, olej, a także sprawdzić stan ogumienia (rowek bieżnika powinien mieć minimum 3 – 4 mm głębokości). Przy okazji warto też zwrócić uwagę na datę legalizacji gaśnicy samochodowej.

  W drogę nie można też wyruszyć bez apteczki, podnośnika, trójkąta ostrzegawczego, a także kamizelki odblaskowej. W samochodzie powinien być również zestaw prostych narzędzi – klucze, które umożliwią zluzowanie klem akumulatora, a także odkręcenie kół. Warto też upewnić się, czy w aucie znajduje się sprawne koło zapasowe (ewentualnie dojazdowe).

  Po trzecie – bezpieczeństwo

  Współczesne samochody wyposażone są w wiele systemów wspomagających kierowcę. Jednym z najbardziej wyrafinowanych jest EyeSight Subaru. – To elektroniczny Anioł Stróż – zapewniają kierowcy, których samochody są w niego wyposażone. Nie zasypia, nie jest zmęczony. Czuwa. I co najważniejsze – nie tylko ostrzega przed niebezpieczeństwem, ale może pomóc w uniknięciu kolizji.

  Owe oczy to dwie kamery generujące obraz stereoskopowy z kolorowymi światłoczułymi matrycami. Obserwuje drogę, a to co dzieje się na niej jest przetwarzane na trójwymiarowe obrazy. – Dzięki nim komputer może dokonywać precyzyjnych obliczeń, wykrywając potencjalne niebezpieczeństwo – przypominają eksperci.

  Obraz jest przetwarzany pod kątem wykrywania różnorakich przeszkód, uwzględniając ich prędkość, a także odległość od naszego samochodu. Kiedy system wykryje potencjalne niebezpieczeństwo, ostrzega kierowcę. Gdy ten odpowiednio szybko nie zareaguje na zagrożenie, potrafi podjąć samodzielną decyzję, np. „wciskając” hamulec.

  Jedną z funkcji EyeSight jest adaptacyjny tempomat. Oprócz tradycyjnej funkcji – utrzymania stałej zadanej prędkości – dostał również nowe odpowiedzialne zadania. Ma między innymi zadbać o odpowiedni dystans od pojazdu poprzedzającego. Nie można też zapomnieć o asystencie pasa ruchu. I on ma parę odpowiedzialnych zadań do spełnienia. Jeżeli przy prędkości powyżej 50 km/h nasz samochód zacznie wyjeżdżać poza krawędź swojego pasa ruchu – np. z powodu dekoncentracji lub zmęczenia kierowcy - bez sygnalizacji tego manewru kierunkowskazem, EyeSight natychmiast na to zareaguje sygnałem dźwiękowym, a także informacją na wyświetlaczu. To funkcja zwana Lane Departure Warning. EyeSight, wykorzystując nową funkcję Lane Keep Assist (w Polsce dostępna jest tylko w Subaru Levorg), może też skorygować tor jazdy, by zapobiec wyjechaniu pojazdu ze swojego pasa ruchu. „Asystent” potrafi także wykryć „pływanie” samochodu w obrębie pasa ruchu.

  - Oczywiście nad każdym z tych etapów kierowca ma kontrolę. I to do niego należy ostateczna decyzja – zapewniają inżynierowie Subaru. EyeSight to system wspomagający kierowcę, co oczywiście nie zwalnia nas z obowiązku uważnej obserwacji szosy, a także przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Taki elektroniczny Anioł Stróż, jest jednak bezcennym opiekunem.
  A co w sytuacji, gdy kierowca nie stanie na wysokości zadania i dojdzie do wypadku? – Zdrowie, a często życie podróżujących zależy od tego, jak szybko na miejscu zdarzenia pojawią się służby ratunkowe – przypominają w Subaru.
  Aby stało się to jak najszybciej wymyślili Inteligentny System Ratunkowy. Gdy tylko czujniki wykryją, że doszło np. do kolizji samochód sam wysyła sygnał do Centrum Monitoringu (działa 24 godziny na dobę). - Dzięki technologii GPS operatorzy otrzymują nie tylko sygnał alarmowy, ale także pozycję geograficzną oraz informacje o zdarzeniu – tak działanie ISR opisują inżynierowie Subaru. Jakby tego było jeszcze mało, to samochód automatycznie łączy się głosowo z dyspozytorami Centrum Monitoringu. Dzięki temu operatorzy mogą zweryfikować, co się stało, kogo należy powiadomić i jaka pomoc jest potrzebna.
  Kierowca ma też do dyspozycji specjalne przyciski: wezwania pomocy, serwisowy, Assistance. Jednoczesne naciśnięcie przycisku serwisowego i Assistance automatycznie połączy nas z numerem 112. I to w całej Europie.

  - Urządzenie to, jako standardowe wyposażenie, montujemy w samochodach już od ponad ośmiu lat. Pomogło już bardzo wielu osobom – zapewniają w Subaru. Od jakiegoś czasu w autach montowana jest już druga generacja tego systemu.

  Po czwarte – nawigacja i ubiór

  Sprawność przemieszczania się samochodem zależy w dużym stopniu też od dobrej znajomości terenu. Dzisiaj – w dobie elektronicznej nawigacji – wydawałoby się, że nie jest to problem. Możemy jednak trafić w takie miejsce, gdzie nie dociera sygnał, stąd warto mieć przy sobie również dobre, szczegółowe mapy. Konieczne jest też sprawdzenie, czy dysponujemy najnowszą aktualizacją nawigacji.

  Choć podróżujemy latem, nie zapomnijmy o cieplejszej odzieży, kilku lekkich pledach znajdujących się stale w samochodzie, dodatkowym oświetleniu oraz o pojemnikach służących do przechowywania napojów i żywności.

  Przewóz wakacyjnego bagażu - w tym sprzętu turystycznego – rowerów, desek surfingowych, pontonów czy małych łódek - ułatwi nam dodatkowe wyposażenie samochodu. Jakie? W tej sprawie lepiej zasięgnąć opinii dilera, u którego kupowaliśmy samochód lub zamówić (np. przez internet) odrębny katalog.

  - Bezpieczne prowadzenie samochodu, szczególnie w wakacje, gdy jedziemy bardzo daleko, jest jak układanka składająca się z wielu idealnie dopasowanych elementów. Wszystkie musza być sprawne i pewne – mówią instruktorzy ze Szkoły Jazdy Subaru.

  Poza tym do podróży powinniśmy się nastroić. Optymistycznie.

  levorg.subaru.pl [KLIKNIJ]

  Czytaj także