Główny Inspektorat Transportu Drogowego nie ma uprawnień do...

  Główny Inspektorat Transportu Drogowego nie ma uprawnień do karania mandatami?

  (mm/ip)

  Aktualizacja:

  Główny Inspektorat Transportu Drogowego nie ma uprawnień do karania mandatami?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Szymon Starnawski

  Główny Inspektorat Transportu Drogowego wyjaśnia informacje, które zaczęły pojawiać się w niektórych mediach. Chodzi o rzekomy brak uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.
  Główny Inspektorat Transportu Drogowego zaznacza, że w mediach podano nieprawdziwe informacje, które nie znajdują odzwierciedlenia w obowiązującym prawie oraz wprowadzają opinie publiczną w błąd. Główny Inspektorat Transportu Drogowego ma pełne uprawnienia mandatowe w stosunku do sprawców wykroczeń fotoradarowych. Podstawą prawną jest § 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 czerwca 2011 r.
  w sprawie nadania inspektorom Inspekcji Transportu Drogowego oraz pracownikom Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego (Dz.U. z 2013r., poz. 1330 j.t.)).

  Postępowanie w sprawie o wykroczenie wszczyna wyłącznie sąd po zakończeniu czynności wyjaśniających (art. 59 § 2 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia). Czynności wyjaśniające nie podlegają umorzeniu.

  W sprawie o wykroczenie ujawnione z wykorzystaniem urządzenia rejestrującego Główny Inspektorat Transportu Drogowego nie ma uprawnień do wszczęcia postępowania, jednak przed sądowym wszczęciem postępowania ma obowiązek przeprowadzić czynności wyjaśniające i może skierować sprawę do sądu lub zakończyć ją nałożeniem grzywny w drodze mandatu karnego.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama