Czy ceny polis OC będą spadać?

  Czy ceny polis OC będą spadać?

  (ip)

  Aktualizacja:

  Czy ceny polis OC będą spadać?

  ©Piotr Krzyżanowski

  I kwartał 2017 roku przyniósł towarzystwom ubezpieczeniowym dodatni wynik techniczny po raz pierwszy od dłuższego czasu[1]. Oznacza to, że ubezpieczyciele powoli wychodzą na prostą. Powód do radości mają także kierowcy – w maju 2017 roku średnia cena komunikacyjnego OC w Polsce spadła o 0,4%[2]. Choć zmiana jest niewielka, jest ona przejawem bardzo pozytywnej tendencji. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów, rok 2017 okazał się bowiem okresem, w którym drastyczne podwyżki cen polis OC w końcu wyhamowują.
  Czy ceny polis OC będą spadać?

  ©Piotr Krzyżanowski

  Ceny ubezpieczenia komunikacyjnego rosły nieustannie od maja 2015 r. aż do początku bieżącego roku. W samym 2016 r. w skali ogólnopolskiej OC podrożało o ponad połowę. Wynika to przede wszystkim z kryzysu, który ogarnął rynek ubezpieczeń komunikacyjnych. Raport Komisji Nadzoru Finansowego wskazuje, że straty tego sektora na koniec 2016 roku były najwyższe w ostatnich latach[3].

  – „Pomimo dość drastycznych podwyżek, składki ubezpieczonych nie wystarczały na pokrycie wszystkich wypłacanych świadczeń.
  To z kolei powodowało, że ceny polis szły w górę. Majowa obniżka potwierdza jednak tezę, że sektor ubezpieczeń komunikacyjnych powoli wychodzi na prostą. Najbliższe miesiące pokażą nam dokładnie, w jakim stopniu podwyżki zrekompensowały straty ubezpieczycieli. Od tego głównie zależeć będzie dynamika zmian cen w drugiej połowie 2017 r. Oczywiście nie widać możliwości, by stawki wróciły do poziomu sprzed podwyżek, jednak osiągnięcie stabilności to również informacja długo wyczekiwana przez kierowców – mówi Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Ubezpieczenia.

  Podobnie jak w skali ogólnorynkowej, stopniowe hamowanie wzrostu cen można zauważyć także w poszczególnych województwach. Choć podwyżki utrzymują się w większości Polski, to przeważnie są znacznie mniej drastyczne niż w ubiegłym roku. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy największą poprawę odczuli kierowcy z lubelskiego i świętokrzyskiego – w tych dwóch województwach, jako jedynych w całym kraju, OC potaniało. Na Lubelszczyźnie zmiana była niewielka – wyniosła 2,2%[4]. Natomiast w Świętokrzyskiem ceny spadły aż o 5,5%[5] od początku roku, czyniąc je najtańszym województwem w całym kraju.

  – „W pozostałych regionach ceny polis nie przestały rosnąć, jednak w przeważającej części Polski zmiany są ledwo odczuwalne. W przypadku województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, podkarpackiego i dolnośląskiego możemy już mówić o stabilizacji cen – wysokość składek wzrosła w nich o około 1% w ciągu ostatnich sześciu miesięcy[6]” – dodaje ekspert. Odetchnąć z ulgą mogą także mieszkańcy śląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego oraz łódzkiego – tam podwyżki nie przekroczyły 3%. Największy wzrost cen w ostatnim półroczu dotknął natomiast województw północnej Polski, na czele z zachodniopomorskim, w którym składki urosły o 7,6%. – „Choć województwo zachodniopomorskie zdecydowanie wyprzedza pozostałe pod względem wzrostu cen, pamiętajmy, że nawet tam podwyżki są znacznie mniej dotkliwe niż w ubiegłych latach. O ile więc w drugim półroczu 2017 roku nie dojdzie do istotnych zmian w prawie, możemy mieć nadzieję na ustabilizowanie się cen do 2018 roku” – podsumowuje Maciej Kuczwalski.

  [1] Wynik techniczny ubezpieczycieli za OC w I kw. 2017 r. był dodatni i wyniósł 85 mln. zł – powiedział na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych dnia 25 maja 2017 r. Dyrektor Departamentu Inspekcji Ubezpieczeniowych i Emerytalnych w Urzędzie KNF Paweł Sawicki; źródło: http://orka.sejm.gov.pl/zapisy8.nsf/0/1595A301B73C87F6C125813300455D96/%24File/0192208.pdf

  [2] Por. średnie ceny w kwietniu 2017 r. – 721 zł oraz w maju 2017 r. – 718 zł.

  [3] Informacja o obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych – zmiany w zakresie odpowiedzialności, wysokości odszkodowań i wysokości składki, Warszawa, maj 2017

  [4] Por. średnie ceny w grudniu 2016 r. – 591 zł oraz w maju 2017 r. – 578 zł.

  [5] Por. średnie ceny w grudniu 2016 r. – 543 zł oraz w maju 2017 r. – 513 zł.

  [6] Por. średnie ceny w grudniu 2016 r. oraz maju 2017 r.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Guzik prawda

   kop (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ja w 2016 za Skodę Octavia zapłaciłem lekko ponad 400 zł i bez żadnych szkód z 60% bonifikatą zapłaciłem koło 1000 zł a nie które towarzystwa proponowały mi 1500 zł.

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama