Akcyza na samochody. Sejm podjął decyzję

  Akcyza na samochody. Sejm podjął decyzję

  (mm)

  Aktualizacja:

  Akcyza na samochody. Sejm podjął decyzję
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Marcin Oliva Soto

  Sejm zajął się projektem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym autorstwa posłów Kukiz'15. Co postanowiono?
  Na podstawie art. 100 ust. 1 ustawy z 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11, z późn. zm.) w przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

  - import,

  - nabycie wewnątrzwspólnotowe,

  - pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.


  Wynika z tego, że akcyzą objęte są samochody osobowe rejestrowane po raz pierwszy w Polsce. Dotyczy to zarówno aut nowych, jak i sprowadzanych z zagranicy. Obecnie obowiązują dwie stawki podatku akcyzowego: 3,1% wartości pojazdu dla samochodów o pojemności silników do 2.0 l i 18,6% dla pojazdów o pojemności silników powyżej 2.0 l.
  Projekt zmian w ustawie o podatku akcyzowym przedstawił Krzysztof Sitarski z Kukiz'15. Wyjaśnił, że zgodnie z nim z ustawy o podatku akcyzowym proponuje się wykreślenie pojęcia "samochodów osobowych". Takie auta miałyby zostać zwolnione z tego podatku. Politycy z klubu Kukiz’15 zaznaczali wcześniej, że Polska to jedyny kraj UE stosujący akcyzę na samochody, a służy to tylko zapewnieniu wpływów do budżetu kosztem obywateli.

  Za odrzuceniem projektu głosowało 228 posłów, przeciwko było 208, od głosu wstrzymało się 7 Oznacza to, że proponowane zmiany nie zostaną przyjęte. Warto zaznaczyć, że rząd nadal planuje wprowadzić nowe stawki uzależnione m.in. od wieku auta i pojemności jego silnika. Nad zmianami w prawie trwają już prace, ale ostateczny kształt przepisów nie jest jeszcze znany.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jesteśmy

   rem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   krajem UE, ale "trzeciej" prędkości...

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama