Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Represjonowani jeżdżą MPK za darmo. Czyli kto?

Weronika Skupin
Za darmo miejską komunikacją mogą jeździć ci, którzy mają stosowną legitymację
Za darmo miejską komunikacją mogą jeździć ci, którzy mają stosowną legitymację Fot. Michal Pawlik / Polskapresse
W tramwajach i autobusach MPK we Wrocławiu od połowy czerwca osoby represjonowane i opozycja antykomunistyczna mogą jeździć za darmo. Powstaje pytanie: kim są represjonowani? - O ile są książeczki weteranów, o tyle nie słyszałem, by członkowie opozycji, więźniowie i osoby represjonowane w inny sposób miały na to jakieś dokumenty. Jak udowodnić kontrolerowi, że działało się np. w opozycji za czasów komuny? - pyta nasz Czytelnik Stanisław Kurzawski. Odpowiedzi na jego pytanie poszukała reporterka Gazety Wrocławskiej Weronika Skupin.

Rzeczywiście, od 14 czerwca poszerzył się katalog uprawnionych do korzystania z bezpłatnych przejazdów MPK we Wrocławiu.

Radni przegłosowali, że przywilej ten będzie obejmował: „weteranów, osoby represjonowane z powodów politycznych, działaczy opozycji antykomunistycznej, kombatantów oraz inne osoby będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego”.

Wszystkie te osoby dostają różne legitymacje, zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami. W ustawach określono, jak się o nie starać i gdzie.

Jednym z powszechnie znanych dokumentów jest Zaświadczenie o Uprawnieniach Kombatanckich (tzw. książeczka kombatancka). Przyznawana jest byłym żołnierzom i partyzantom różnych wojen (m.in. II wojny światowej).

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wydaje taką książeczkę, gdy starająca się o nią osoba udowodni, że na to zasługuje (np. pokaże dokumenty poświadczające udział w walkach itd.).

W dniu 31 sierpnia 2015 r. weszła w życie ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. Ma ona nadać specjalne uprawnienia tym, którzy działali w okresie od 1 stycznia 1956 r. do 4 czerwca 1989 r. Status działacza opozycji czy też represjonowanego również przyznaje ten sam urząd co w przypadku kombatantów. Są specjalne legitymacje osoby represjonowanej i legitymacje działacza opozycji antykomunistycznej.

Procedura nadawania statusu rozpoczyna się w Instytucie Pamięci Narodowej. Tam należy złożyć wniosek o wydanie decyzji w sprawie spełnieniu warunków do nadania specjalnych uprawnień. W ciągu trzech miesięcy IPN daje odpowiedź, że dana osoba nie była funkcjonariuszem organów bezpieczeństwa i z nimi nie współpracowała. Tylko wtedy można zwócić się do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych o wydanie legitymacji.

Dodatkowo można się zwrócić do IPN z prośbą o pomoc w zebraniu dowodów, że było się osobą represjonowaną lub prowadziło działalność opozycyjną.

Ustawa stawia za cel pomoc materialną, toteż opozycjonista o potwierdzonym statusie działacza lub osoby represjonowanej ma prawo do otrzymywania świadczenia w wysokości 400 zł, jeśli jego dochód nie przekracza 120 proc. wartości najniższej emerytury lub dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 100 proc. tej wartości.

O nadanie statusu może się starać rodzina zmarłego działacza lub represjonowanego, ale pomoc materialna jej nie przysługuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska