Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Palimy śmieci w piecach. Straż nie nadąża za zgłoszeniami

Redakcja
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Joanna Urbaniec / Polska Press Grupa
- Dlaczego czas reakcji ekopatrolu straży miejskiej, w przypadku zgłoszenia palenia odpadów, to aż kilka dni – pyta nasza Czytelniczka Agnieszka. Sprawą zajęła się reporterka Malwina Gadawa.

Faktycznie, we Wrocławiu problemem palenia odpadami w piecach zajmuje się ekopatrol straży miejskiej, w którym pracuje 30 strażników. Najwyraźniej to zbyt mała liczba.

- Staramy się reagować tak szybko, jak to tylko możliwe, ale wszystko zależy od liczby zgłoszeń – tłumaczy Waldemar Forysiak, rzecznik wrocławskiej straży miejskiej. - Jeżeli mamy mało zgłoszeń, to strażnicy jadą na miejsce od razu, jeżeli zgłoszeń jest więcej, to nie jesteśmy w stanie sprawdzić wszystkiego od razu – dodaje Forysiak.

O tym, że problem ze spalaniem śmieci we Wrocławiu istnieje mogą świadczyć liczby. Waldemar Forysiak informuje, że tylko w styczniu strażnicy przeprowadzili 824 kontrole. Nałożono 21 mandatów, na ponad 4 tys. zł.

- Mieszkańcy najczęściej dzwonią do nas, kiedy niepokoi ich dym wydobywający się z kominów. Podczas kontroli okazuje się, że do pieców wrzucane są lakierowane płyty meblowe, ramy okienne lub inne, bardzo szkodliwe odpady – mówi Waldemar Forysiak. - Okres grzewczy, niskie temperatury i brak wiatru przyczyniają się do pogorszenia jakości powietrza we Wrocławiu. Dlatego apelujemy do mieszkańców Wrocławia o niespalanie śmieci i paliw gorszej jakości w domowych paleniskach. Przypominamy, że jakość powietrza zależy przede wszystkim od tego, czym palimy w piecach i kotłach domowych – dodaje rzecznik straży miejskiej.

Jeżeli mieszkańcy Wrocławia mają jakiekolwiek wątpliwości, dotyczące jakości paliw stosowanych w najbliższym otoczeniu mogą dzwonić na Strażą Miejską, tel. 986 lub wysłać wiadomość na numer 608 302 302.

Przypomnijmy, że we Wrocławiu główną przyczyną zanieczyszczonego powietrza jest ogrzewanie domów (62 procent). W 24 proc. do zanieczyszczenia przyczyniają się pojazdy jeżdżące po stolicy Dolnego Śląska. Przemysł zanieczyszcza powietrze we Wrocławiu w 12 procentach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska