Kąpielisko Oławka znów będzie czynne?

  Kąpielisko Oławka znów będzie czynne?

  Zdjęcie autora materiału

  Weronika Skupin

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Kąpielisko Oławka jest nieczynne od 1977 roku
  1/8
  przejdź do galerii

  Kąpielisko Oławka jest nieczynne od 1977 roku ©Tomasz Hołod

  Czy jest jakakolwiek szansa na reaktywację kąpieliska Oławka? To przepiękne, bardzo niewykorzystane miejsce we Wrocławiu – pyta nasz Czytelnik, Pan Krzysztof. Odpowiedzi na jego pytanie szukała reporterka Gazety Wrocławskiej Weronika Skupin.
  Szansa na reaktywację Oławki przy ul. Na Niskich Łąkach, owszem, jest. Urzędnicy nie podają jednak żadnych konkretów związanych z terminem otwarcia takiego kąpieliska.

  – Oczywiście teren Oławki jest przedmiotem naszej analizy. Jest to duża przestrzeń, z wielkim potencjałem, który - jeśli będzie taka możliwość - warto wykorzystać. Warto też przypomnieć, że już dziś planowana jest rewitalizacja Przedmieścia Oławskiego, która sięga również terenów Oławki – mówi Jacek Sutryk, dyrektor departamentu spraw społecznych w magistracie.

  Nie podaje on konkretnych terminów, choć wykorzystanie Oławki wpisuje się w to, co zadeklarował magistrat. Otwierane mają być kolejne miejskie kąpieliska. – Wrocław jest bogaty w rozmaite zbiorniki wodne, starorzecza, glinianki i stawy. Dwa lata temu złożyliśmy deklarację, że w miarę możliwości technicznych i finansowych będziemy udostępniać mieszkańcom te miejsca, by służyły rekreacji i ochłodzie. To się dzieje. Od zeszłego roku wrocławianie mogą korzystać z bezpłatnego miejsca do kąpieli przy ul. Królewieckiej (w ubiegłym sezonie skorzystało z niego 50 tys. osób ), w tym roku udostępniliśmy kąpieliska na Pawłowicach i Oporowie. Chcielibyśmy wykorzystać potencjał miasta i w kolejnych latach uruchamiać kolejne takie miejsca, tak by mieszkańcy wszystkich części miasta mieli do nich łatwy dostęp – opowiada Jacek Sutryk.

  Wrocławski Ośrodek Sportu Turystyki i Wypoczynku Kąpielisko "Oława", czyli popularne kąpielisko Oławka istniało na Niskich Łąkach do 1977 roku. Teraz teren jest zamknięty i ogrodzony wybrakowanym, rdzewiejącym płotem. Zalegają tam śmieci, są też ślady po ogniskach. Z mola zostały same pale sterczące z wody.

  Gdy w kwietniu ubiegłego roku ogłoszono, że będzie nowe strzeżone kąpielisko przy Królewieckiej, Piotr Mazur dyrektor Biura Sportu, Turystyki i Rekreacji mówi, że kąpielisko Oławka przy ul. Na Niskich Łąkach także doczeka się odnowienia. Koszty takiego przedsięwzięcia były jednak za wysokie jak na fundusze miasta. Tereny zostaną zagospodarowane na kąpielisko, a także sport i rekreację (boiska, czy też wypożyczanie sprzętu wodnego), jednak na razie konkretnych planów nie ma. Brakuje też inwestorów, a ci mają zostać zachęceni tym, że byliby zwolnieni od podatku.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz we Wrocławiu najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w pobliżu katedry?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z Wrocławiem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Czytaj także

   Komentarze (38)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rewitalizacja rzeki

   Marcin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   Mieszkam w okolicy, znam ją i tą rzeke od urodzenia. Jak pamięcią sięgnąć to za mojego życia nigdy ta rzeka nie była idealna ale teraz wygląda najgorzej. Teren należy do ZARZĄDU GOS[PODARKI WODNEJ...rozwiń całość

   Mieszkam w okolicy, znam ją i tą rzeke od urodzenia. Jak pamięcią sięgnąć to za mojego życia nigdy ta rzeka nie była idealna ale teraz wygląda najgorzej. Teren należy do ZARZĄDU GOS[PODARKI WODNEJ z Wybrzeża Wyspiańskiego który odwrócił się od niej plecami i jedynie co na niej zrobili to w latach 70-80, na przełomie regulacje na niektórych odcinkach, którą niedługo zaczęła się sypać i dzisiaj wygląda to fatalnie. Nie usprzątali nawet gałęzi po zeszłorocznej, lipcowej burzy. Rzeka strasznie zarosła, powódż z 1997 naniosła muł, nikt nie ścina chorych drzew nad nia nie mówiąć już o sprzątaniu samej rzek w której leża stosy śmieci,szkła,plastyków i cholera wie czego jeszcze. Kiedyś w dzieciństwie się w niej kapałem i do dzisiaj mam szramę po mocnym skaleczeniu.
   W ubiegłym roku cos pisano o rewitalizacji rzeki w dwóch etapach-od mostu Oławskiego do Rakowieckiego i od Rakowieckiego do Parku Wschodniego. Tu powinno być tak samo jak na Poznańskiej Malcie gdzie czasem bywam. Rzekomo obiecują ten remont od przyszłego roku ale w tej okolicy już tyle obiecano cudów,potem nie robiono nic więc mieszkańcy są sceptyczni. A tu naprawdę może być pięknie. Samo kąpielisko należy do MCSU,pamiętam je,pływałem z niego kajakiem,chodziłem na wystawy psów które tu się odbywały.Kiedyś nawet była tu knajpa, nie majaca dobrej sławy-RELAX. Obecnie nic się nie dzieje , schronienie dla różnej patologii. Jak miasto nie ma pomysłów ani kasy na ten teren to niech go sprzeda w ręce prywatne z warunkiem prowadzenia działalności dla mieszkańców miasta. Tu może być basen,zjeżdżalnie,odnowa biologiczna,korty, boiska, kręgielnie, promenady, wypożyczlnie sprzętu pływającego,camping. Wierzę mimo wszystko że coś się tutaj zmieni na lepsze!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   HIT!!! Wrocławski Budżet Obywatelski

   Darek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   https://www.wroclaw.pl/budzet-obywatelski-wroclaw/wbo2016/projekty-2015/projekt,id,240

   Tylko za 150 000 złotych to co najwyżej płot odmalują i kolejne 30 lat będzie ruina. Mimo wszystko pierwszy...rozwiń całość

   https://www.wroclaw.pl/budzet-obywatelski-wroclaw/wbo2016/projekty-2015/projekt,id,240

   Tylko za 150 000 złotych to co najwyżej płot odmalują i kolejne 30 lat będzie ruina. Mimo wszystko pierwszy krok wykonano, liczę na kolejne. Zrobić coś z rzeką, uporządkować deptak od strony Krakowskiej, zająć się Lasem Rakowieckim, okolicami "Zielonego Mostka". Ponoć ten budżet to zawiera, zobaczymy.

   Rewitalizacja parku Na Niskich Łąkach - terenu po dawnym kąpielisku.
   Uporządkowanie terenu. [WBO 2015]
   Uzasadnienie

   Po likwidacji kąpieliska w latach 60-tych ubiegłego wieku ten teren przez ok. 50 lat służył mieszkańcom jako teren rekreacyjny, a także parking dla wędkarzy i spacerowiczów przyjeżdżających tu z dalszych dzielnic. Parkowali tu także rodzice dowożący dzieci do pobliskiej szkoły, klienci poczty i sklepów przy ul. Traugutta i Kościuszki. Z nieznanych powodów dostęp do tego gminnego terenu został zamknięty przez Młodzieżowe Centrum Sportu. Od prawie dwóch lat nic się tam nie dzieje oprócz wywożenia prze MCS odpadów zielonych z pobliskiego stadionu. Teren zarasta dziką roślinnością, wymaga uporządkowania, okresowego koszenia, poprawienia nawierzchni żwirowego parkingu i dróg. Tu powinien zaczynać się ciąg spacerowo-rowerowy prowadzący do Krzywej Grobli, a dalej przez Kładkę Siedlecką i ulicę Młodą z powrotem na Niskie Łąki.
   Projekt został zweryfikowany pozytywnie w zakresie uporządkowania terenu. Koszty jego realizacji oszacowano na 150.000 PLN. Szczegółowy zakres projektu na etapie realizacji.
   Zakres projektu podobny do nr 454 oraz 648.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kolejny

   Darek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   https://www.wroclaw.pl/budzet-obywatelski-wroclaw/wbo2016/projekty-2016/projekt,id,109

   Ale coś te prace nie ruszyły ... :-)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Średniowiecze.Ciemnogrôd.

   Beata.30.Wrocław. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Najpierw zróbcie porządek z tą śmierdzącą rzeką - ściekiem syfu ,Oławą a później pomyślcie o kompielisku.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bagno

   Darek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Witam po raz kolejny. Pisałem do naszych włodarzy, do Zarządu Zieleni Miejskiej, do Gazety W oraz do "Zielonych", opisując i przedstawiając foto. Tereny zielone zostały jedna wielką ruiną a z rzeki...rozwiń całość

   Witam po raz kolejny. Pisałem do naszych włodarzy, do Zarządu Zieleni Miejskiej, do Gazety W oraz do "Zielonych", opisując i przedstawiając foto. Tereny zielone zostały jedna wielką ruiną a z rzeki wyprowadziły się już nawet kaczki. Piękny zakątek dla kajakarzy, biegaczy, rowerzystów, spacerowiczów. Szkoda, wielka szkoda. Pozostałem bez odpowiedzi (no może poza "Zielonymi" ale oni mogą pewnie tyle co Ja). Jeżeli się czegoś nie robi po trosze i zostawia na 30 lat, to odkopanie tego, wyprostowanie będzie z czasem niemożliwe.
   Może tutaj usłyszę pomysły, jak uświadomić naszym władzom, co płynie w tym rowie? Bo rzeką tego nazwać już nie można. A to co dookoła, przypomina slamsy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rzeka Oława to ściek.

   nn@ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Jak można zrobić kąpielisko w takim bagnie ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   można

   można (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Można było robić lodowisko w rynku można robić sylwestra w rynku kurka wodna dlaczego nie można zrobić kąpieliska w rynku i nie myślę o fontannie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Absurd

   Darek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18

   Witam,
   Spaceruję/biegam tamtędy codziennie, zataczając koło od strony Na Niskich Łąkach, przez Las Rakowiecki, Zielony mostek, tyłem wzdłuż "Oławki" aż do SP96. Ktoś kto pisze o powrocie...rozwiń całość

   Witam,
   Spaceruję/biegam tamtędy codziennie, zataczając koło od strony Na Niskich Łąkach, przez Las Rakowiecki, Zielony mostek, tyłem wzdłuż "Oławki" aż do SP96. Ktoś kto pisze o powrocie kąpieliska chyba nie ma pojęcia o skali zniszczeń i dewastacji tego terenu.
   Rzeka jest zarośnięta od początku do końca, już praktycznie nie płynie - zakwitła. Nigdy nie była pogłębiana. Zwłaszcza po powodzi ją zamuliło. A sama jakość wody nie pozwoli na kąpiel nawet kaczek. Teren samego kąpieliska jak i wspomnianych terenów zielonych to ruina, miejsce dla wypalaczy miedzi, meneli, wędkarzy z piwkiem w ręku. Nie rozumiem, dlaczego za komuny były tam tereny wypoczynkowe, przy brzegu stały ławeczki, latarnie, kosze na śmiecie. Dało się. Dało sie kosić trawy dookoła, i nie musiały osiągać 2 metrów tak jak teraz ma to miejsce. A jeśli ktoś się zagłębi w temat bardziej, dowie się, że kąpielisko działało od początku XX wieku, niemiec poszerzył rzekę, wysypał nadmorski piach, który wymieniano co roku. Zapraszam na historię Rakowca na http://rakowiec.int.pan.wroc.pl/doku.php
   A co do Lasku rakowieckiego, teren ewidentnie szykowany jest pod inwestycję, szkoda. Piękny kawałek zieleni niszczeje i pójdzie za grosze. Tak jak tereny przy dawnym pałacyku (w kierunku Opatowic), bogacz zrobił stadninę koni, ma prywatna plażę. Kiedyś można było brzegiem dojść od Zielonego Mostka aż do Opatowic, dzisiaj TEREN PRYWATNY.
   Kolesiostwo, przekręty i w dupiemajestwo.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W pelni sie zgodze - to fantastyka nadajaca sie tylko do tej gazety

   wroclawianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   To chyba o to zeby posrednicy nieruchomosc mieli co wciskac ludziom ogladajacy mieszkania na trojkacie. We Wroclawiu brakuje pieniedzy na chodniki a tu trzebaby wlozyc ze 200 milionow. Zwykla...rozwiń całość

   To chyba o to zeby posrednicy nieruchomosc mieli co wciskac ludziom ogladajacy mieszkania na trojkacie. We Wroclawiu brakuje pieniedzy na chodniki a tu trzebaby wlozyc ze 200 milionow. Zwykla fantastyka urzednicza. Gazeta ma taka maniere by zapelnic kolumny - zapytac urzednika o cos idiotycznego to ten sie naprodukuje roztaczajac wizje mocarstwowezwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Plany

   Darek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Co zrobić. Pożyjemy zobaczymy. Niby plany na rewitalizację przedmieścia są od dawna, niby mają się zająć deptakiem nad "Oławką" od Grobli do mostu Na Niskich...Niby. Jednak kąpielisko to faktycznie...rozwiń całość

   Co zrobić. Pożyjemy zobaczymy. Niby plany na rewitalizację przedmieścia są od dawna, niby mają się zająć deptakiem nad "Oławką" od Grobli do mostu Na Niskich...Niby. Jednak kąpielisko to faktycznie mit. Daj nam wszystkim Boże, ale marne szanse. Piękna dzielnica, piękne kamienice ale...Bóg wybacza-trójkąt nigdy :-) Ps. Według budżetu obywatelskiego jest pieniądz (500 000) na zrobienie czegoś na boisku i terenie SP96 dla dzieciaków (może wreszcie zerwą beton z boiska), są plany na inne dodatkowe atrakcje. Jednak znając nasze zdolności organizacyjne z tej kasy zostanie kilka złotych i plany na stole. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co za kmioty!

   wrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 1

   Najpierw rozpier.... kąpielisko na Brochowie, przy ul. Ślężnej, przy Krakowskiej, żeby teraz rewitalizować po latach. Jak w PRL-u, 1-sza zmiana kopała rów a 2-ga zmiana go zasypywała, żeby była...rozwiń całość

   Najpierw rozpier.... kąpielisko na Brochowie, przy ul. Ślężnej, przy Krakowskiej, żeby teraz rewitalizować po latach. Jak w PRL-u, 1-sza zmiana kopała rów a 2-ga zmiana go zasypywała, żeby była robota.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   30lat czynnej służby wopr i tylko dyplom za powódź z 97r

   ratownik wopr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

   pieprzenie w bambus-kąpilisko było czynne do lat 80-tych-sprzedawali bilety..sam chodziłem..


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to prawda

   kozak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Kąpałam się tam w latach 80tych.Byly też kajaki

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hehe

   Hahha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 11

   Patologia z pobliskich nor powylazi wezmie 500 plus i zrobi grila porazka utylizowac gnojkow


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przykro

   kaciarabka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Co boli Cię to ze ty nie weźmiesz 500+ i nie zrobisz grila?student czy lekarz fakt jest taki ze ten żyd robią ludzie nikt wiecej

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pieprzenie bzdur

   fs (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

   Największy syf robią tam studenci.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   studenci robią syf gdzie indziej, tam menele


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niestety, ale studencji

   fs (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Bardzo dużo mieszkań na Traugutta i przyległych uliczkach jest wynajętych przez studentów, którzy się potem złażą nad Oławką.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Studenci

   Żwirek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Puścić kilku "miejscowych", niech zrobią dodatkowe rekolekcje studentom odnośnie recyklingu...A tak na poważnie, mentalność nasza jeszcze długo nie pozwoli by panował porządek w takich miejscach.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   WHITE

   0-71 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

   Byłem w weekend na Oporowie...... X lat temu w wakacje byłem tam prawie codziennie. Kąpielisko otworzyli...... Skocznia z której 15 lat temu się skakało z 4m akwenem - ledwo jej cień widać. Cały,...rozwiń całość

   Byłem w weekend na Oporowie...... X lat temu w wakacje byłem tam prawie codziennie. Kąpielisko otworzyli...... Skocznia z której 15 lat temu się skakało z 4m akwenem - ledwo jej cień widać. Cały, dość duży teren - ogrodzony. Ze zbiornika wodnego gdzie za szczawia się chodziło wyłącznie spuścić z węża wydzielono 5x6 m2 kąpielisko. MAMY KAPIELISKO !zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama