Budynek przy Opolskiej wygląda jak po katastrofie, a wciąż...

  Budynek przy Opolskiej wygląda jak po katastrofie, a wciąż mieszkają tam ludzie

  Zdjęcie autora materiału
  Weronika Skupin

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Budynek przy ul. Opolskiej
  1/17
  przejdź do galerii

  Budynek przy ul. Opolskiej ©Jarosław Jakubczak

  Na klatce budynku przy Opolskiej 6 zaobserwowałem małą dziewczynkę. Spytałem jak się tam dostała, gdyż budynek jest ewidentnie opuszczony (jak widać nie do końca) i nadaje się do rozbiórki. Odpowiedziała, ze mieszka w nim z rodzicami i uciekła. Drzwi od frontu i od tyłu były zamknięte i nie udało się dostać do środka – pisze nasz Czytelnik Łukasz zaniepokojony, że w budynku wyglądającym na grożący zawaleniem mieszkają ludzie. Sprawą zajęli się reporterka Weronika Skupin i fotoreporter Jarosław Jakubczak.
  Ciąg budynków przy ul. Opolskiej 4-8 rzeczywiście wygląda strasznie. Trudno dostrzec chociażby jedno okno, które nie jest wybite. Część plomby przy Opolskiej 4 jest zawalona, nie ma kawałka dachu. Okna i drzwi są zamurowane, a budynek jest opuszczony. Nie ma wejścia do środka. Pojawił się tam nawet napis, że budynek grozi zawaleniem, co widać na Google Street View, ale obecnie jest zamalowany (o tym, czy budynek grozi zawaleniem decyduje nadzór budowlany i wtedy pojawia się odpowiednia tabliczka).


  Na pewno można odnieść wrażenie, że cały ciąg kamienic przy Opolskiej 4-8 grozi zawaleniem. Z całą pewnością nadaje się do wyburzenia, więc można być zaniepokojonym widokiem dziecka w oknie takiego domu. Jednak nie ma decyzji o rozbiórce, bo w plombach przy Opolskiej 6 i 8 nadal mieszkają ludzie. Przy Opolskiej 6 jest to jedna kobieta oraz rodzina z trójką dzieci (jedną z dziewczynek zapewne widział nasz Czytelnik), a pod adresem Opolska 8, kolejna pani. Czekają na mieszkania zastępcze.

  Budynkami zarządza miejska spółka Wrocławskie Mieszkania. Dopiero po wykwaterowaniu lokatorów będzie mogła wyburzyć budynek. – Nieruchomości położone we Wrocławiu przy ul. Opolskiej 6 i 8 są w trakcie wykwaterowania. Większość lokali w budynkach jest obecnie pustostanami - zabezpieczonymi przed dostępem osób nieupoważnionych, ostatnie trzy rodziny oczekują na wyremontowanie zaproponowanych lokali zamiennych – informuje Katarzyna Galewska z wrocławskich mieszkań.

  Według okresowych kontroli stanu technicznego (na zlecenie Wrocławskich Mieszkań) w kwietniu 2016 roku stwierdzono, że stan techniczny kamienic jest "niezadowalający ze względu na wysoki procent zużycia całego obiektu budowlanego". Dlatego też zostały one ujęte w planie wykwaterowań.  – Informacja, że "budynek grozi zawaleniem" pojawiła się na budynku pod adresem Opolska 4, który został całkowicie wykwaterowany i zabezpieczony przed dostępem osób nieuprawnionych. Budynki przy ul. Opolskiej 6 i 8 nie zostały wyłączone z eksploatacji – potwierdza Galewska. – Niemniej dziękujemy za dużą wrażliwość czytelnika, któremu fakt przebywania dziecka na obiekcie częściowo niezamieszkałym wydał się niepokojący – dodaje.

  Jak informuje Przemysław Samocki, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Wrocławia, nie jest to sytuacja, w której budynek wali się i wymaga to natychmiastowej ewakuacji mieszkańców. W tym wypadku zanim uzyska się w PINB decyzję o rozbiórce, musi minąć cała procedura wykwaterowania (lub egzekucji komorniczej, jeśli jest konieczna). We wspomnianych kamienicach nie ma dzikich lokatorów (jedynie tacy pozostający w obowiązku czynszowym względem Wrocławskich Mieszkań).

  MIESZKANIE PRZY OPOLSKIEJ – WIDOKI JAK Z HORRORU

  Na podwórku przy Opolskiej 4-8 spotykamy jedną z mieszkanek. Wokół leżą porozwalane śmieci, zabawki, dziecięcy bucik. Jakby doszło tu do jakiejś katastrofy i ludzie w pośpiechu zostawili dawno temu wszystkie swoje rzeczy. Mieszkanka przyznaje, że proponowano jej mieszkania zastępcze, nawet kilka. Twierdzi jednak, że są w gorszym stanie niż to obecne i czeka na remont. W gorszy stan innych mieszkań naprawdę trudno uwierzyć. Kobieta opowiada, że w mieszkaniu przy Opolskiej nie ma ani jednego całego okna, a deszczówka leje jej się przez strop. Rozpadająca się toaleta jest na zewnątrz, nie ma w domu bieżącej wody.

  Lokatorka przyznaje, że nie płaci czynszu. – Nie stać mnie – mówi nam i powtarza, że nie sposób żyć w takim miejscu i jeszcze za to płacić.

  Wchodzimy do kamienicy przy Opolskiej 6, choć z duszą na ramieniu. Nie ma tam światła, po posadzce płynie ściek, jest wilgotno, śmierdzi, tynk odpada, a kable instalacji elektrycznej wystają ze ścian. W takich warunkach na poddaszu żyje kolejna rodzina – trzy dziewczynki wraz z rodzicami. Na półpiętrze znajdujemy opuszczony dziecięcy wózek, widoki jak z horroru.

  Ta rodzina stara się żyć w miarę normalnie. Zamontowali światło na czujnik ruchu, domofon. Kupili basen ogrodowy, trampolinę. Ale spotkana przez nas 10-latka, środkowa z sióstr przyznaje, że i tak nie sposób tego odczarować i tu mieszkać, a co dopiero zaprosić koleżanki. Dlatego chodzi bawić się do nich albo na plac zabaw.

  Dzieci chodzą do pobliskiej szkoły, na pierwszy rzut oka wydaje się, że niczego im nie brakuje. Spotkana przez nas 10-latka wygląda jak każda dziewczynka w jej wieku. Jedyny powód do niepokoju to budynek, w jakim mieszka.

  Opowiada nam, że jedyne proponowane przez gminę mieszkanie było jednopokojowe, a przy tak dużej rodzinie to za mało. Czekają na remont większego lokalu. Mama dziewczynki nie zechciała z nami rozmawiać.

  Trudno uwierzyć, że w takich warunkach żyją ludzie, z drugiej strony w podobnej sytuacji jest wiele wrocławskich rodzin. Na Psim Polu czy w Śródmieściu nie brakuje kamienic, w których nie ma toalety w mieszkaniu, a stan budynków jest bardzo zły. Duży problem jest też w przyznawaniu i rozdzielaniu lokali komunalnych. Wiele rodzin nie chce się przenosić, unikają egzekucji komorniczej i nie płacą czynszów zajmując mieszkania przez długie lata. Każdy medal ma więc dwie strony, a na rozwiązanie tej konkretnej sytuacji będziemy musieli poczekać do ostatecznego wykwaterowania rodzin z ul. Opolskiej.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz we Wrocławiu najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w pobliżu katedry?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z Wrocławiem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Czytaj także

   Komentarze (55)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szanowni autorzy tekstu! kupcie im mieszkanie!

   ZZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Należy bezwzględnie przeprowadzić ich do eleganckiego apartamentu. Z szybkością światła zrobią tam taki gnój jaki jest w obecnym miejscu zamieszkania.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rewitalizujący UM W

   księgowy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   oj tam oj tam ! Kasana na rewitalizację WyspyDaliowej i blaszaną wiatę na 1 400 000zł była potrzebna więc na remonty kamienic...brakło!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak pięknie...

   Gatts (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   I jak tu mieć dzieci gdy dwoje rodziców musi pracować ,żeby płacić za kredyt mieszkaniowy a inni dostają mieszkania za darmo.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   'Ciąg budynków przy ul. Opolskiej 4-8 rzeczywiście wygląda strasznie'

   strasznie? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   straszne to jest to dziennikarstwo

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   poczekajmy na katastrofę budowlaną tej posesji !!!!!!!!!!!!!

   mieszkaniec pobliskiego Brochowa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   dopiero zacznie się coś w tej materii działać !!! Takich ruin jest mnóstwo na terenie naszego kraju !!! Dopiero gdy giną ludzie podnosi się LARUM !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no i

   femme fatale (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   cyt. ,,Dzieci chodzą do pobliskiej szkoły, na pierwszy rzut oka wydaje się, że niczego im nie brakuje. Spotkana przez nas 10-latka wygląda jak każda dziewczynka w jej wieku. Jedyny powód do...rozwiń całość

   cyt. ,,Dzieci chodzą do pobliskiej szkoły, na pierwszy rzut oka wydaje się, że niczego im nie brakuje. Spotkana przez nas 10-latka wygląda jak każda dziewczynka w jej wieku. Jedyny powód do niepokoju to budynek, w jakim mieszka."

   Czytaj więcej: http://www.gazetawroclawska.pl/moj-reporter/a/budynek-przy-opolskiej-wyglada-jak-po-katastrofie-a-wciaz-mieszkaja-tam-ludzie,12148079/#komentarz-46848692

   Czyli z tego wniosek, że rodzina jest normalna, a pieniądze idą na życie oraz rzeczy dla dzieci a nie jak tu większość sugeruje na wódę. Jedynym problemem tych rodziców jest brak wygodnego, bezpiecznego mieszkania. A to nie ich wina. Od czasów końca II Wojny Światowej się to ciągnie, człowiek jak nie ma wystarczająco szczęścia to nie ma porządnego domu. Problem mieszkaniowy istniał już w początkach ZSRR. Nie rozumiem też dlaczego niektórzy molestują tu brzydko autorkę, chyba ze złości bo akurat w tym artykule nie mają się do czego przyczepić.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Basen,trampolina

   Kriss (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Basen,trampolina jest takze widac, ze sie powodzi.Oni tak specjalnie ten budynek utzrymuja "wintidż"

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mafia nie tylko w um warszawa

   olek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   mafia przejmujaca kamienice nie dzialala tylko w warszawie ale dziala nadal w U M WROCLAW polega to na celowym doprowadzeniu kamienicy do ruiny moze byc takze ciag kamienic po czym wysiedla sie...rozwiń całość

   mafia przejmujaca kamienice nie dzialala tylko w warszawie ale dziala nadal w U M WROCLAW polega to na celowym doprowadzeniu kamienicy do ruiny moze byc takze ciag kamienic po czym wysiedla sie lokatorow kamienice za grosze przejmuje deweloper lub inny majacy kase po czym remontuje a mieszkana sa sprzedawane na wolnym rynku czesc zapewne bierze miasto dla swoich pozatym nagminnym jest przejmowanie mieszkan komunalnych bezprawnie przez uklady oczywiscie tych zadluzonych najemca spisuje umowe ze X ze jest jego rodzina poczym melduje X na stale X splaca zadluzenie np 35tys zl do miasta nastepnie sklada wniosek do wydz lokalowego zbiera podpisy od lokatorow [ pro forma ] ze jest rodzina zadlzinego i dostaje najem oczywiscie wszystkie oswiadczenia sklada podpisem pod odpowiedzialnoscia karna ze sa zgodne z prawem X dostaje najm z U Mpo czym wykupuje mieszkanie za 10 proc po 5 latach sprzedaje TAK DZIALA MAFIA U MIASTA WROCLAW zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mafia nie tylko w um warszawa

   olek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   mafia przejmujaca kamienice nie dzialala tylko w warszawie ale dziala nadal w U M WROCLAW polega to na celowym doprowadzeniu kamienicy do ruiny moze byc takze ciag kamienic po czym wysiedla sie...rozwiń całość

   mafia przejmujaca kamienice nie dzialala tylko w warszawie ale dziala nadal w U M WROCLAW polega to na celowym doprowadzeniu kamienicy do ruiny moze byc takze ciag kamienic po czym wysiedla sie lokatorow kamienice za grosze przejmuje deweloper lub inny majacy kase po czym remontuje a mieszkana sa sprzedawane na wolnym rynku czesc zapewne bierze miasto dla swoich pozatym nagminnym jest przejmowanie mieszkan komunalnych bezprawnie przez uklady oczywiscie tych zadluzonych najemca spisuje umowe ze X ze jest jego rodzina poczym melduje X na stale X splaca zadluzenie np 35tys zl do miasta nastepnie sklada wniosek do wydz lokalowego zbiera podpisy od lokatorow [ pro forma ] ze jest rodzina zadlzinego i dostaje najem oczywiscie wszystkie oswiadczenia sklada podpisem pod odpowiedzialnoscia karna ze sa zgodne z prawem X dostaje najm z U Mpo czym wykupuje mieszkanie za 10 proc po 5 latach sprzedaje TAK DZIALA MAFIA U MIASTA WROCLAW zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mafia nie tylko w um warszawa

   olek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   mafia przejmujaca kamienice nie dzialala tylko w warszawie ale dziala nadal w U M WROCLAW polega to na celowym doprowadzeniu kamienicy do ruiny moze byc takze ciag kamienic po czym wysiedla sie...rozwiń całość

   mafia przejmujaca kamienice nie dzialala tylko w warszawie ale dziala nadal w U M WROCLAW polega to na celowym doprowadzeniu kamienicy do ruiny moze byc takze ciag kamienic po czym wysiedla sie lokatorow kamienice za grosze przejmuje deweloper lub inny majacy kase po czym remontuje a mieszkana sa sprzedawane na wolnym rynku czesc zapewne bierze miasto dla swoich pozatym nagminnym jest przejmowanie mieszkan komunalnych bezprawnie przez uklady oczywiscie tych zadluzonych najemca spisuje umowe ze X ze jest jego rodzina poczym melduje X na stale X splaca zadluzenie np 35tys zl do miasta nastepnie sklada wniosek do wydz lokalowego zbiera podpisy od lokatorow [ pro forma ] ze jest rodzina zadlzinego i dostaje najem oczywiscie wszystkie oswiadczenia sklada podpisem pod odpowiedzialnoscia karna ze sa zgodne z prawem X dostaje najm z U Mpo czym wykupuje mieszkanie za 10 proc po 5 latach sprzedaje TAK DZIALA MAFIA U MIASTA WROCLAW zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama