Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mój reporter: Czy można naukom jazdy zakazać jeżdżenia po Brochowie?

Alina Plata
fot. Janusz Wójtowicz
Nasz Czytelnik Mateusz Jarecki, mieszkaniec osiedla TBS na Brochowie pyta, czy można na jego osiedlu ustawić znak zakazu wjazdu dla aut nauki jazdy.

- Brochów jest jednym z osiedli, na których odbywają się egzaminy, a co za tym idzie wszystkie szkoły nauki jazdy z Wrocławia i okolic ucząc kursantów, wybierają sobie nasze osiedle. Uprzykrzają życie mieszkańcom, tworząc sztuczny ruch, zajmując miejsca parkingowe, rysując samochody stojące na parkingach. Na naszym osiedlu uczą się również kierowcy autobusów, samochodów ciężarowych z przyczepą, demolując nasze rondo - pisze pan Mateusz. - Ostatnio zwróciłem uwagę instruktorowi, który wjechał z uczniem ciężarówką na nasze osiedle, a ten zbył mnie odpowiedzią, że "trzeba sobie postawić znak zakazu". Zmotywował mnie do działania. Czy istnieje możliwość wstawienia przed wjazdem na osiedle znaku zakaz wjazdu (dotyczy samochodów "L"), jeżeli nie, to znaku zakaz wjazdu samochodów powyżej 3,5 tony (dotyczy "L")? Czy ZDIUM jest w stanie nam pomóc? - pyta pan Mateusz. Odpowiedzi szukała reporterka Alina Plata.

- Jeśli chodzi o zmianę oznakowania, trzeba skierować pismo nie do Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, ale do Wydziału Inżynierii Miejskiej Urzędu Miejskiego Wrocławia, organu zarządzającego ruchem drogowym - mówi Ewa Mazur ze ZDIUM. - Niestety, kodeks ruchu drogowego nie przewiduje znaku zakazu wjazdu dla pojazdów nauki jazdy, tak samo zakazu wjazdu pojazdów powyżej 3,5 tony dotyczącego tylko nauki jazdy. Albo jest to zakaz obowiązujący wszystkie pojazdy o masie przekraczającej 3,5t, albo takowego zakazu nie ma w ogóle. Mieszkańcy muszą zatem zdecydować o jaki rodzaj zakazu wnioskują, a następnie skierować pismo do wskazanej jednostki - dodaje Ewa Mazur.

Czy każdy mieszkaniec Wrocławia może skierować pismo z wnioskiem o zmianę oznakowania? -Tak, wszyscy mieszkańcy miasta mogą kierować takie wnioski do Wydziału Inżynierii Miejskiej - potwierdza Grażyna Nosek, kierownik Działu Zarządzania Ruchem. Wniosek taki powinien zawierać szczegółowy opis miejsca i sytuacji, która według wnioskującego jest podstawą do zmiany organizacji, wraz z krótkim uzasadnieniem.

- Wszystkie wnioski są szczegółowo analizowane przez pracowników, a propozycje zmian przedstawiane na posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, w skład której wchodzą przedstawiciele wszystkich jednostek miejskich odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu w mieście. Komisja po analizie propozycji akceptuje, lub odrzuca proponowane zmiany - dodaje Grażyna Nosek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska