Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Moda na ekologiczną żywność we Wrocławiu

Klaudia Kitlińska
W chowie ekologicznym kur nie zamyka się w klatkach. Jaja są bez oznakowania lub z cyfrą 0
W chowie ekologicznym kur nie zamyka się w klatkach. Jaja są bez oznakowania lub z cyfrą 0 Mariusz Kapala
Droższa, ale zdrowsza. Zyskuje sobie coraz więcej amatorów. Żywność ekologiczna. Znajdziemy ją w internecie, w specjalistycznych sklepach, nawet w niektórych supermarketach, na targach, czy w Browarze Mieszczańskim na niedzielnych Bazarach Smakosza.

Kolejną możliwością pozyskania produktów od lokalnych wytwórców jest Wrocławska Kooperatywa Spożywcza - inicjatywa zakłada zbiorowe zamawianie żywności, co zmniejsza koszty (działa w soboty przy ul. Białoskórniczej 26).

Ekologia - z czym to się je
Aby produkt został uznany za ekologiczny, musi posiadać kilka charakterystycznych cech. Produkuje się go zgodnie z określonymi zasadami rolnictwa ekologicznego, takimi jak używanie nawozów organicznych lub naturalnych, stosowanie preparatów biologicznych i wyciągów roślinnych. Rezygnuje się z nawozów sztucznych i pestycydów.

Czy warto?
- Przez to, że produkty ekologiczne wymagają odpowiednich warunków uprawy, takie jedzenie będzie miało większą wartość odżywczą niż na przykład warzywa czy owoce produkowane hurtowo - twierdzi Marzena Grząbkowiak, dietetyk. - Jeśli chcemy zacząć wprowadzać do swojej diety żywność ekologiczną, najlepiej zacząć od mięsa. Mięso chowu ekologicznego nie będzie miało w sobie substancji dodatkowych, na przykład antybiotyków, które mogą powodować zaburzenia hormonale, problemy układu pokarmowego. Zwierzę z hodowli ekologicznej je zdrowszą paszę, pasie się wolno, a to wszystko wpływa pozytywnie na jakość mięsa.

Produktami ekologicznymi zastąpimy wszystkie podstawowe produkty żywnościowe, ale wśród nich znajdą się też bardziej wymyślne propozycje. Ekologiczne są także nasiona, herbaty, oliwy, zioła i wiele, wiele innych. I, jak w każdej dziedzinie, ekologia również ma swoje trendy.

- Obecnie bardzo popularne są: olej kokosowy, ocet jabłkowy i ksylitol, czyli cukier brzozowy - mówi Małgorzata Deresiewicz, właścicielka sklepu z produktami ekologicznymi. - Ogromnym zainteresowaniem cieszą się najróżniejsze produkty z konopii siewnej.

Chcemy być zdrowi

Sklepów ekologicznych pojawia się coraz więcej - i stacjonarnych, i internetowych. Ich właściciele zdają się nie narzekać na brak zainteresowania. To kwestia mody na zdrowy styl życia, ale też troski o środowisko.

- Przychodzi do nas coraz więcej świadomych swoich wyborów klientów. Zdają sobie też sprawę, że to, co jemy ma wpływ na nas, na nasz wygląd, nasze samopoczucie - mówi Małgorzata Deresiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska