Mistrz Urlep ograł ucznia Winnickiego, AZS Koszalin - PGE Turów Zgorzelec 83:72

Grzegorz Bereziuk
18 punktów Davida Jacksona niewiele dało PGE Turów. Lepszy okazał się AZS Koszalin fot. grzegorz bereziuk
W Koszalinie spotkali się starzy znajomi z trenerskiej ławki. Mowa o obecnym szkoleniowcu AZS-u Andreju Urlepie i Jacku Winnickim. Obaj pracowali w Śląsku Wrocław, gdzie "Ślimak" był asystentem Słoweńca. Później drogi obu panów się rozeszły.

Życie napisało taki scenariusz, że obaj trafili do Turowa. Już jednak osobno. Pierwszy kontakt ze Zgorzelcem miał Urlep. Kariery nad Nysą Łużycką jednak nie zrobił. Nie pomógł w zbudowaniu w drużynie atmosfery, nie uratował dla Turowa europejskich pucharów, a także nie zdołał poprowadzić zespołu do strefy medalowej w Tauron Basket Lidze. Trzeba jednak oddać, że Urlep dołączył do czarno-zielonych w trakcie rozgrywek, gdy drużyna była mocno rozbita. Winnicki z kolei mógł w spokoju budować drużynę długo przed startem rozgrywek.

Faworytem wczorajszego meczu była ekipa wicemistrzów Polski. Turów na papierze dysponuje większym potencjałem niż przeciwnik i ma w porównaniu do AZS inne cele. Historia jednak przemawiała za zespołem z Koszalina. W sezonie zasadniczym Turów ostatni raz bowiem wygrał w Koszalinie w sezonie 2004/05.

Mecz od początku był wyrównany. Jak można było się spodziewać, oba zespoły postawiły na twardą obronę. W 4 minucie na tablicy wyników widniał remis 8:8. W barwach gości dobrą partię rozgrywał Aaron Cel. Przebłysk formy z poprzedniego sezonu miał też David Jackson, po akcji którego w 8 min Turów wyszedł pierwszy raz na prowadzenie (14:12). Otwierającą kwartę wygrali jednak gospodarze 17:16.

Przez większość drugich 10 min gospodarze wciąż nieznacznie prowadzili. Pod koszem trudny do upilnowania był zwłaszcza Callistus Eziukwu. Obraz gry zmienił się w 18 minucie. Wówczas sprawy w swoje ręce wziął dobrze spisujący się tego dnia Cel. Francuz z polskim paszportem twardo bronił, zdobywał punkty w ważnych momentach i zapisał na swoim koncie cenną asystę. Lepszy moment miał też Daniel Kickert, który we wcześniejszej fazie meczu popełnił trzy straty. Dzięki temu Turów do przerwy wygrywał 34:32.

Nieznaczna przewaga nie zwiastowała gościom łatwej przeprawy. Tak też było. Turów stracił skuteczność, a na dodatek zaczął popełniać proste błędy. Goście ospale wracali do defensywy i w trzeciej kwarcie stracili aż 30 pkt. Akademicy bezlitośnie trafiali z dystansu (czterokrotnie ta sztuka udała się Marcinowi Dutkiewiczowi) i po półgodzinie meczu wygrywali 62:50.
Turów starał się walczyć w ostatniej kwarcie i 2 min przed końcem przegrywał 70:75. Na więcej AZS swoim rywalom jednak nie pozwolił i ostatecznie zasłużenie zwyciężył 83:72.

AZS Koszalin - PGE Turów Zgorzelec 83:72 (17:16, 15:18, 30:16, 21:22)
AZS: Dutkiewicz 19 (4), Reese 15 (1), Eziukwu 10, Bigus 10, McIntosh 9 (1), Milicić 8 (2), Łączyński 6, Montgomery 4, Surmacz 2.
PGE Turów: Cel 20 (1) Jackson 18, Kickert 13 (1), Moore 10, Gustas 5 (1), Mielczarek 3 (1), Wysocki 3, Lauderdale 0, Chyliński 0.