Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Misja gospodarcza Dolnego Śląska w Bośni i Hercegowinie. Nasi przedsiębiorcy szukają nowych rynków zbytu

MAL
Przedstawiciele dolnośląskiego samorządu oraz biznesu wyjeżdżają na kolejną misję gospodarczą. Tym razem będą się promować w Bośni i Hercegowinie. Na nowe kontrakty mogą liczyć firmy, szczególnie z sektora rolno–spożywczego, tekstylnego, turystycznego, czy budowlanego.

Organizatorami wyjazdu do Bośni i Hercegowiny są Wrocławskie Centrum Transferu Technologii Politechniki Wrocławskiej, Enterprise Europe Network, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląską Agencją Współpracy Gospodarczej. Dolny Śląsk podpisał z Republiką Serbską umowę o współpracy w lutym 2018 roku. Teraz odwiedzi region Bośni w ramach rewizyty. W ramach misji gospodarczej, która potrwa od 26 do 29 sierpnia zaplanowano konferencje gospodarcze oraz spotkania przedsiębiorcami w Banja Luce (Republika Serbska) i w Sarajewie.

Wyjazd do Bośni i Hercegowiny to szansa na rozwój, szczególnie dla firm z sektora rolno–spożywczego, tekstylnego, turystycznego, czy budowlanego. W misji bierze udział ponad 20 przedsiębiorców. Poszukują m. .in. producentów owoców ( do produkcji mrożonek i owoców suszonych), rynku zbytu dla kosmetyków, partnerów do produkcji tekstyliów.

Przedstawiciele dolnośląskiego samorządu uważają, że należy rozwijać współpracę gospodarczą z Bośnią i Hercegowiną. Warto dodać, że współpraca gospodarcza między Polską a Bośnią i Hercegowiną wzrasta z roku na rok. Według danych GUS suma obrotów towarowych między Polską i Bośnią i Hercegowiną w 2016 r. wyniosła 1,079 mld zł (1,006 mld w 2015 roku, wzrost o 6,5%). Polska ma też dodatni bilans handlowy z tym krajem.

- Misja gospodarcza jest podkreśleniem priorytetu jaki nadajemy naszym relacjom – najważniejsze są relacje gospodarcze i wymiana handlowa - uważa Karol Przywara, dyrektor wydziału współpracy z zagranicą dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego. - Republika Serbska to obszar atrakcyjny dla naszych przedsiębiorców. Niski poziom rozwoju kraju to szansa na zajęcie atrakcyjnej pozycji na rynku - dodaje Przywara. I przypomina, że Bośnia złożyła w 2016 roku wniosek akcesyjny do Unii Europejskiej. Oznacza to, że kraj będzie musiał przeprowadzić reformy gospodarcze. - Bośnia to także miejsce z wysokim bezrobociem oraz tradycją wyjazdów z kraju w poszukiwaniu pracy sezonowej, a na Dolnym Śląsku brakuje rąk do pracy, zwłaszcza sezonowej dodaje Przywara.

Dolnośląska delegacja będzie także promować ideę Europejskiej Stolicy Kultury. Wrocławscy przedstawiciele spotkają się z autorami aplikacji Banja Luki, która powalczy o tytuł ESK 2024.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska