Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miliard na wspólne projekty Polski i Czech

Marcin Kaźmierczak
Aż 60 proc. środków z programu powędruje na rozwój turystyki i remonty transgranicznych dróg
Aż 60 proc. środków z programu powędruje na rozwój turystyki i remonty transgranicznych dróg Pawel Relikowski / Polska Press
Program Interreg Polska-Czechy to jeden z siedmiu programów współpracy transgranicznej pomiędzy Polską a sąsiednimi państwami. Ma też największy budżet. W trwającej do 2020 r. perspektywie unijnej Polska i Czechy mogą wydać wspólnie 226 mln euro (blisko 950 mln zł).

Dotychczas przyznano prawie 102 mln euro na realizację 63 projektów. Aż 41 z nich za kwotę 81 mln euro będzie realizowanych na Dolnym Śląsku.

- Pieniądze z programu Interreg mają przede wszystkim ożywić wymianę społeczną między Polską a Czechami i to nam się udaje - mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa. - Z jednej strony inwestujemy w infrastrukturę, przede wszystkim drogi, które mają zapewnić swobodny przepływ ludzi przez granicę, której przecież de facto nie ma. Z drugiej - we współpracę między naszymi państwami w dziedzinie bezpieczeństwa. Dzięki współpracy transgranicznej jesteśmy skuteczniejsi, bo pamiętamy, że po drugiej stronie nie ma białej plamy, lecz także żyją ludzie - dodaje.

Klucz do sukcesu dolnośląskich gmin w pozyskiwaniu pieniędzy we współpracy z Czechami tkwi w trwającym już ponad 20 lat partnerstwie w ramach euroregionów Glacensis i Nysa.

- My te kontakty z sąsiadami, zwłaszcza odkąd nie ma granic, rozwijamy od dawna. Program Interreg pomaga nam jeszcze mocniej je ożywić, zwłaszcza poprzez mikrogranty, w których biorą udział gminy i sołectwa, a które są przeznaczane przede wszystkim na imprezy kulturalne - mówi Czesław Kręcichwost, prezes zarządu stowarzyszenia gmin polskich euroregionu Glacensis.

Samorządy w ramach programu Interreg mogą ubiegać się o nawet 85-procentowe dofinansowanie unijne. Warunkiem jest udział w projekcie podmiotów po obu stronach granicy. W obecnej perspektywie główny nacisk został położony na inwestycje w tzw. projekty twarde, a więc w turystykę i infrastrukturę, na które przeznaczono do tej pory prawie 60 mln euro.

Wśród zakwalifikowanych do programu inwestycji drogowych są m.in. modernizacja dróg pomiędzy zamkami Frydlant i Czocha (16,8 mln euro), remonty dróg pomiędzy Nysą a Ołomuńcem (3,2 mln), przebudowa drogi wojewódzkiej nr 392 na odcinku Stronie Śląskie - Czarna Góra - Idzików (5,5 mln), czy remont dróg lokalnych pomiędzy Broumovem w Czechach, a Ścinawką Średnią i Gorzuchowem w powiecie kłodzkim (9,7 mln).

Pieniądze z programu powędrują także na rozwój współpracy straży granicznych (6,8 mln), a także na projekt Drugstop w zakresie walki ze zorganizowaną przestępczością narkotykową po obu stronach granicy (2,1 mln).

Wśród projektów znalazły się także te z dziedziny edukacji. - To przede wszystkim nauka języków i szkolenia zawodowe. W ten sposób chcemy położyć nacisk na zwiększenie mobilności zawodowej mieszkańców pogranicza: tak, aby Polacy mogli skutecznie szukać pracy na rynku czeskim i odwrotnie - mówi Cezary Przybylski.

Jeden z tego typu projektów przeprowadzi Uniwersytet Wrocławski (576 tys. euro). natomiast Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze zorganizuje transgraniczne kształcenie studentów kierunków medycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska