Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Milczące lasy" - charytatywny koncert. Czy uda się uratować ptaki w lasach?

Celina Marchewka
Celina Marchewka
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
15 procent ptaków wpisanych jest obecnie do Czerwonej Księgi Zagrożonych Gatunków. Najszybciej wymierają one w lasach Azji południowo-wschodniej, ponieważ kłusownicy wyłapują je tam dla pieniędzy. Wrocławskie zoo, aby zebrać fundusze na pomoc zagrożonym gatunkom organizuje koncert charytatywny. Do akcji przyłączył się m.in. Kamil Bednarek.

W przyszły czwartek (13 czerwca) na scenie Impartu wystąpią: Kamil Bednarek, Anja Sei, Natalia Grosiak, Alicja Janosz, Milo Mailo, Natalia Lubrano, Mapa (Magda Pasierska), Nick Sinckler. Wstęp na imprezę jest biletowany. Cały dochód z koncertu zostanie przeznaczony na ratowanie ptaków śpiewających z lasów Azji południowo-wschodniej.

Dlaczego Azja?

Na tamtych terenach występuje najwięcej gatunków ptaków. Można powiedzieć, że zachowanie bioróżnorodności na tym obszarze jest niezbędne dla równowagi na całej planecie. Obecnie z 10 tysięcy gatunków występujących na świecie, aż 1500 jest zagrożonych wyginięciem, a duża część z nich krytycznie, co oznacza, że w naturze zostało ich tylko kilkadziesiąt lub kilkaset sztuk.

W krajach Azji południowo-wschodniej ptaki śpiewające masowo wyłapuje się z kilku powodów:
1. Tradycja - tamtejsi mieszkańcy wierzą, że mężczyzna, który ma w domu ptaka w klatce jest bardziej męski, a także to symbol szczęścia domowego.
2. Pasja - miejscowi organizują konkursy śpiewu. Ptaki konkurują między sobą, a ten, który wygra, przy sprzedaży może osiągnąć niebotyczną wartość.
3. Biznes - Wiele firm żyje ze sprzedaży akcesoriów dla ptaków, więc w ich interesie jest, aby tradycja hodowania tych zwierząt nie zniknęła.

- Ptaki nie są hodowane w niewoli, a za każdym razem łapane w lasach. Kłusownicy robią to bardzo niehumanitarnie używając klatek i sieci. Zwierzęta trzymane są później w ogromnym ścisku, nawet po kilkanaście sztuk w jednej ciasnej przestrzeni. Wiele z nich nie ma dostępu do pożywienia ani wody, więc pada po kilku dniach. Te ptaki także nie rozmnażają się w niewoli. Jako ludzie mamy ogromny wpływ na kształtowanie rzeczywistości naszej planety, a w obliczu zatrważających raportów ONZ o obecnym stanie środowiska – musimy podjąć działanie! I pod tym hasłem będziemy bawić się podczas koncertu pełnego energii i nadziei na lepsze jutro. – mówiła Marta Zając-Ossowska, kierownik sekcji marketingu i edukacji wrocławskiego zoo oraz pomysłodawczyni i koordynator koncertu.

Marta Zając-Ossowska dodaje także, że Azja południowo-wschodnia tylko na pozór jest terenem odległym. Nasza planeta to system naczyń połączonych i nawet najmniejsze zaburzenia ekosystemu mogą spowodować katastrofalne skutki w pozostałych częściach świata. Także w naszych lasach zaczyna się zmniejszać populacja ptaków - tak wynika z najnowszych raportów organizacji prozwierzęcych. Jeśli nie zaczniemy działać już teraz, za kilka lat możemy pójść na spacer i nie usłyszeć żadnych ptasich śpiewów.

Z okazji koncertu powstała także piosenka "Milczące lasy". Premierowo zostanie ona zaprezentowana na wydarzeniu. Jak tłumaczy jej autorka, wokalistka Anja Sei, przy tworzeniu utworu zainspirowała się prawdziwą historią.

- Widziałam kiedyś film, jak grupa naukowców nagrywała pieśń godową jednego z gatunków ptaków z azjatyckiej wyspy Quai. Samiec śpiewał, ale nikt mu nie odpowiedział. To smutna historia bez happyendu. Chcemy pokazać, że problem jest poważny i musimy mu zapobiec - mówi artystka.

Koncert odbędzie się 13 czerwca o godzinie 19.00 w Imparcie. Bilety do nabycia online, a także w kasach Impartu i w Barbarze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska