Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Nadodrza we Wrocławiu stoją w korkach i jeżdżą przez podwórka. "Łokietka powinna być otwarta w obu kierunkach!"

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Wideo
od 16 lat
Wrocław to miasto, które korkami stoi. Dziś przyjrzymy się korkom na Nadodrzu, którego mieszkańcy wskazują sposób na ich rozładowanie: otwarcie ulicy Władysława Łokietka dla ruchu w obu kierunkach.

Ulica Łokietka we Wrocławiu od kilku lat jest jednokierunkowa. Można nią wjechać na osiedle, ale wyjechać trzeba inną drogą. Taka organizacja ruchu w połączeniu z trwającym remontem ulicy Pomorskiej powoduje ogromne korki i zmusza kierowców do łamania przepisów - jeżdżą pod prąd albo przeciskają się przez podwórka.

Gdyby była dwukierunkowa, można byłoby nią wyjechać z osiedla do ulicy Bolesława Drobnera i dalej w kierunku centrum Wrocławia. Jednak miasto w 2018 roku postawiło tam zakaz wjazdu, czym zlikwidowało skręt z placu św. Macieja w ulicę Łokietka, wyłączając jedynie spod niego autobusy i tramwaje MPK Wrocław, rowerzystów i dostawców w wyznaczonych godzinach.

- W mojej opinii, ulica Łokietka jest nie tylko wylotową, ale także przelotową trasą przez Nadodrze. Jako częsty użytkownik tej drogi, nie mogę przejechać krótkiego odcinka ulicą Łokietka, tylko muszę ją objeżdżać i tracić czas, stojąc w korkach, które tworzą się przez natężenie ruchu. To tutaj przebiega objazd remontu ulicy Pomorskiej. Jedną z możliwości jest przejazd przez podwórko pomiędzy budynkami i tunelem w kierunku Dubois. Nie byłoby tego, gdyby nie zakaz wjazdu w ul. Łokietka. Dlatego uważam, że ulica Łokietka powinna być otwarta w obu kierunkach, także po zakończeniu remontu Pomorskiej - mówi Krzysztof Jaśkiewicz, kierowca i mieszkaniec Wrocławia.

Brama z podwórka w kierunku ulicy Dubois.
Brama z podwórka w kierunku ulicy Dubois. Krzysztof Jaśkiewicz / czytelnik

Jak wyjechać z Nadodrza?

Kierowcy samochodów osobowych, chcąc wyjechać z placu Świętego Macieja na ulicę Drobnera, mają dwie możliwości:

  • Skręcić w ulicę Henryka Brodatego, a następnie w Śrutową, bo dalszy wyjazd do Pomorskiej z uwagi na remont nie jest możliwy. Choć tam jest też inny problem, bo ze względu na źle postawiony znak większość kierowców skręca w ulicę Rydygiera, a ta i Śrutowa są jednokierunkowe, w przeciwnych stronach. Kierowcy wjeżdżają więc pod prąd. Jeśli już dojadą na Śrutową, aby włączyć się do ruchu, nie mają innej możliwości, jak zatrzymać się na pasach i ścieżce rowerowej.
  • Alternatywą jest wyjazd przez ulicę Henryka Probusa, tam jednak ruch spowalnia skrzyżowanie z Jedności Narodowej i duża liczba przechodniów, którzy mają pierwszeństwo, a na pasach nie ma sygnalizacji świetlnej.
Natężenie ruchu o godzinie 16:00 w poniedziałek (6 listopada)
Natężenie ruchu o godzinie 16:00 w poniedziałek (6 listopada) Paweł Relikowski / Polska Press

Miasto na temat organizacji ruchu ma inne zdanie

Taka organizacja ruchu to skutek inwestycji sprzed lat w tym rejonie. Polegała na budowie ścieżki rowerowej na ulicy Drobnera od mostów Uniwersyteckich do skrzyżowania z ulicą Probusa po stronie bulwaru i od skrzyżowania z Łokietka do ulicy Probusa. Ponadto na ulicy Łokietka zostały wyznaczone pasy rowerowe na jezdni. I, jak przyznają urzędnicy, to z tego względu nie ma teraz możliwości puszczenia przez Łokietka ruchu dwukierunkowego.

Ulica Łokietka jest jednokierunkowa i można nią tylko wjechać na Nadodrze. W kierunku centrum należy jechać inną trasą.
Ulica Łokietka jest jednokierunkowa i można nią tylko wjechać na Nadodrze. W kierunku centrum należy jechać inną trasą. Paweł Relikowski / Polska Press

- Za zmianami na Łokietka przemawiało kilka argumentów. Po pierwsze, pozwoliły one swobodniej kursować tramwajom. Wyeliminowano ruch tranzytowy z tej wąskiej ulicy. Dodatkowo, zmniejszenie ruchu samochodowego ułatwiło przemieszczanie się rowerem z północnych części miasta, wygodniej jest również pieszym. Utrzymanie tego rozwiązania jest szczególnie ważne w czasie dużych zmian w organizacji ruchu w rejonie, ponieważ pozwala na swobodne przemieszczanie się innymi niż samochód środkami transportu – mówi Tomasz Sikora z urzędu miasta we Wrocławiu.

Miasto nie planuje wprowadzić też tymczasowego ruchu ze względu na remont Pomorskiej. Ten zakończy się za pół roku, a przez ulicę Łokietka oficjalnie nie przebiega objazd.

To tu toczy się spór o ulicę Łokietka:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska