MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasto zburzy dawne V LO. Ludzie prosili o dom kultury, ale teren dostaną deweloperzy

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
W miejscu byłego V LO przy ul. Grochowej we Wrocławiu powstaną dwa budynki.
W miejscu byłego V LO przy ul. Grochowej we Wrocławiu powstaną dwa budynki. Gazeta Wrocławska
Projekt zagospodarowania rejonu ulic Grochowej, Pereca, Żelaznej i Jemiołowej jest już prawie gotowy. Od blisko czterech lat najwięcej emocji budził dalszy los opustoszałego budynku w którym do 2018 roku mieściło się V Liceum Ogólnokształcące, a także rozległego terenu wokół szkoły. Po przeniesieniu liceum na ulice Ślężną i Kuronia, do pustego budynku planowano przenieść Liceum Plastyczne z Piotra Skargi, później mieszkańcy domagali się zorganizowania w nim domu kultury, ale ostatecznie miasto zdecydowało o zburzeniu niszczejącej placówki i sprzedaży terenu deweloperom.

Prace nad opracowaniem planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulic Grochowej, Pereca, Żelaznej i Jemiołowej trwały od 2019 roku, w końcu jest i niebawem mają ruszyć konsultacje społeczne nad jego ostatecznym kształtem. Miasto chce by jeszcze w tym roku ostateczna wersja została przyjęta przez radnych.

W miejsce szkoły dwa apartamentowce. Co z bazarem?
Urzędnicy tłumaczą, że na rozbiórkę siedziby dawnego V LO u zbiegu ulic Grochowej i Jemiołowej zdecydowano się ze względu na zły stan techniczny budynku. Ostatnie trzy lata znacznie pogorszyły ten stan. O wyburzeniu liceum i sprzedaży działki ostatecznie zdecydowano przed dwoma laty. Jak czytamy w przygotowanym przez miasto projekcie planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP), w miejscu opuszczonej szkoły powstaną dwa budynki – jeden mieszkalny, a drugi mieszkaniowo-usługowy. Wokół powstaną zieleńce i chodniki.

Projekt planu uwzględnia również postulowane przez mieszkańców potrzeby społeczne. Na parterze projektowanego budynku, przewiduje funkcje takie jak: pracownie artystyczne, obiekty kształcenia dodatkowego, pomocy społecznej, opieki nad dziećmi oraz wystawy i ekspozycje. Na te cele przewidziano maksymalnie 670 m2 powierzchni całego parteru projektowanego pięciokondygnacyjnego budynku o funkcji mieszkaniowo-usługowej.

Projekt planu zagospodarowania uwzględnia także zachowanie istniejącego „Ryneczku Jemiołowa”, czyli miejscowego targowiska. Dokument reguluje także zasady jego obsługi i relacji z otoczeniem.

Konsultacje już ruszyły
Uwagi do planu można składać do 5 października. Z kompletem dokumentów – m.in. projektem uchwały, projektem planu zagospodarowania przestrzennego oraz prognozą oddziaływania na środowiskom można zapoznać się w siedzibie Urzędu Miejskiego Wrocławia, w Biurze Rozwoju Wrocławia przy ulicy Świdnickiej, a także na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Zaplanowano też dyskusję nad przyjętymi w projekcie planu miejscowego rozwiązaniami. Odbędzie się ona 14 września o godz. 15.30 za pomocą transmisji online. Szczegóły znaleźć będzie można na stronie Wrocław Rozmawia.

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska