Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mezonetowiec jak Katedra. Galeriowiec zostanie zabytkiem

Piotr Bera
Charakterystyczny socrealistyczny budynek przy ulicy Kołłątaja 9-12 zostanie wpisany do rejestru zabytków. Taką decyzję podjęła Barbara Nowak-Obelinda - Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Mezonetowiec wybudowano w latach 1958-1960 - był to pierwszy budynek mieszkalny PRL-u z dwukondygnacyjnymi mieszkaniami.

Mezonetowiec powstał według projektu Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, Edmunda Frąckiewicza oraz Igora i Marii Tawryczewskich. Był futurystyczny nie tylko jak na swoje czasy, bo dotąd budzi ciekawość. Teraz fundacja Jednostka Kultury która zajmuje się spuścizną Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, chce go odnowić.

– Blok powstał w czasach największej siermięgi w architekturze, w stylu socrealistycznym. Jest niezwykle odważny. Wszystkie mieszkania są dwupoziomowe, jest też taras na dachu – mówił w styczniu dla gazetawroclawska.pl wrocławski architekt Zbigniew Maćków.

To główny powód, dla którego mezonetowiec zostanie wpisany do rejestru zabytków. Nastąpi to w ciągu kilku najbliższych dni. - Jak na ówczesne lata był to bardzo ambitny projekt. Każde mieszkanie jest dwupoziomowym kwadratem. Dół jest użytkowy, góra sypialniana, a okna wychodzą z przodu i z tyłu obiektu - jak w domku jednorodzinnym. To miał być dom w bloku we Wrocławiu - przyznaje Seweryn Chwałek, prawnik i zarządca nieruchomości we Wrocławiu.

Wpisanie do rejestru zabytków automatycznie powoduje, że obiekt zostanie objęty ochroną konserwatorską. To oznacza, że każde większe prace budowlane będą konsultowane z konserwatorem. - Oryginalne cechy obiektu z czasów jego powstania muszą zostać zachowane. Przekształcenia, do których doszło w przeszłości powinny zostać przywrócone do pierwotnego stanu - podkreśla Barbara Nowak-Obelinda. I dodaje: - Podczas wydania pozytywnej opinii posiłkowaliśmy się m.in. osądem prof. Jakuba Lewickiego, który naukowo zajmuje się architekturą.

Profesor Lewicki jest Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz kierownikiem Zakładu Konserwacji Zabytków i Ochrony Krajobrazu w Instytucie Historii Sztuki na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Wpis do rejestru zabytków oznacza, że gmina Wrocław może przekazać pieniądze na remont obiektu. Kiedy i jaką kwotę? - Jest za wcześnie, żeby o tym mówić, ale nie jestem pewna czy szybko do tego dojdzie. Na Dolnym Śląsku jest wiele zabytków, którym grozi zawalenie i obiekt z drugiej połowy XX wieku może nie być priorytetem - podkreśla Nowak-Obelinda.

Jak tłumaczy, to Le Corbusier zwany "papieżem modernizmu" stworzył nowy typ budownictwa. Polega on na tym, że w ramach jednego bloku buduje się mieszkania przypominające małe domki stojące jeden na drugim, stąd nazwa biorące się od francuskiego "maisonette", czyli "mieszkanie dwupoziomowe". Mezonetowiec we Wrocławiu jest jedynym tego budynku blokiem w Polsce, ma 6 pięter i 56 dwupoziomowych mieszkań z salonem i kuchnią na dole oraz sypialnią i łazienką na górze.

Zobacz też: Zagadki, tajemnice i sekrety(sezon2) - odcinek 2 Katedra, rzeźba Jana Chrzciciela

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska