Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura z języka polskiego 2024. Tak będzie wyglądał egzamin. Punkty, zadania, czas trwania egzaminów

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
W tym artykule pojawią się rozwiązania wszystkich zadań maturalnych z języka polskiego.
W tym artykule pojawią się rozwiązania wszystkich zadań maturalnych z języka polskiego. k_kapica_afk
Matura z języka polskiego jest pierwszym egzaminem maturalnym. Odbędzie się on 7 maja o godzinie 9:00. Na stronie "Głosu Wielkopolskiego" w tym artykule pojawią się zarówno arkusze CKE oraz poprawne rozwiązania wszystkich zadań.

Spis treści

Matura 2024. Podstawowe informacje o egzaminach

W tym miejscu 7 maja pojawią się arkusze CKE oraz poprawne odpowiedzi do matury z języka polskiego!

Sesja główna egzaminu maturalnego będzie przeprowadzana od 7 do 24 maja. W tym część pisemna - od 7 do 24 maja, a ustna - od 11 do 16 maja oraz od 20 do 25 maja. Około 263 000 zdających, którzy ukończą szkołę ponadpodstawową w roku szkolnym 2023/2024, przystąpi do egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych.

Te przedmioty to: ustny język polski, ustny język nowożytny, pisemny język polski, matematyka i pisemny język nowożytny. W 2024 r. każdy absolwent ma obowiązek przystąpić do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języka obcego nowożytnego – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym.

Matura z języka polskiego 2024: Formuła 2015. Tak będzie wyglądać egzamin!

Czas trwania egzaminu z języka polskiego w Formule 2015 wynosi 170 minut. Za rozwiązanie zadań można uzyskać 70 punktów, w tym:

  1. czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwania się poprawną polszczyzną – 20 pkt (ok. 10–13 zadań – głównie otwartych – opartych na dwóch tekstach);

  2. wypracowanie – 50 pkt.

Są trzy tematy wypracowania do wyboru: dwie rozprawki oraz interpretacja tekstu poetyckiego. Jeden temat rozprawki ze wskazaną lekturą obowiązkową, drugi temat rozprawki – z tekstem spoza kanonu lektur obowiązkowych. Wymagana minimalna długość wypracowania to 250 wyrazów.

Matura z języka polskiego 2024: Formuła 2023. Tak będzie wyglądać egzamin!

Czas trwania egzaminu z języka polskiego w Formule 2015 wynosi 240 minut. Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 60 punktów, w tym:

  1. język polski w użyciu (czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną, notatka syntetyzująca) – 10 pkt (ok. 5–7 zadań – głównie otwartych – opartych na dwóch tekstach);

  1. test historycznoliteracki (znajomość problematyki lektur obowiązkowych) – 15 pkt (ok. 6–15 zadań – głównie otwartych, w większości opartych na zawartych w arkuszu krótkich tekstach);

  2. wypracowanie – 35 pkt.

Są dwa tematy wypracowania do wyboru. Oba tematy bez wskazania konkretnej lektury obowiązkowej – lektura do wyboru przez zdającego spośród wszystkich lektur obowiązkowych. Wymagana minimalna długość wypracowania to 300 wyrazów.

Przykładowe zadania z części ustnej dostępne są tutaj: Język polski. Część ustna egzaminu

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski