Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MATURA 2016. MATEMATYKA - NAJTRUDNIEJSZE ZADANIA. Z tym maturzyści sobie nie radzą (ROZWIĄZANIA)

JU
MATEMATYKA 2016 - zadania z matematyki to te, które najczęściej sprawiają uczniom problemy. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę przygotowując się do egzaminu z matematyki w 2016. Oto pytania i zadania, na których polegli gimnazjaliści w ubiegłym roku! Podpowiadamy, co może być na testach, a z czym uczniowie sobie nie radzą. Których zadań nie potrafią rozwiązać? Na które pytania nie potrafią odpowiedzieć? MATURA 2016 - MATEMATYKA, 05.05.2016, NAJTRUDNIEJSZE PYTANIA, ZADANIA, ROZWIĄZANIA, ODPOWIEDZI

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2016 - ZADANIA Z MATEMATYKI, KTÓRE SPRAWIAJĄ PROBLEM

TUTAJ ZNAJDZIESZ ARKUSZE - KLIKNIJ: MATURA Z MATEMATYKI Z 05.05.2016! Co było? (PYTANIA, ZADANIA, ROZWIĄZANIA, ODPOWIEDZI)

Arkusz matury z matematyki w ubiegłym roku składał się z 25 zadań zamkniętych (wystarczyło wybrać prawidłową odpowiedź, spośród podanych) oraz 9 zadań otwartych (należało zapisać rozwiązanie). Zadania sprawdzały wiadomości oraz umiejętności wykorzystania i tworzenia informacji, wykorzystania i interpretowania prezentacji, modelowana matematycznego i użycia i tworzenia strategii oraz rozumowania i argumentacji.

ZOBACZ KONIECZNIE: Matura 2016 MATEMATYKA PRZECIEKI (PYTANIA, ZADANIA, ARKUSZE, ODPOWIEDZI, ROZWIĄZANIA)

Za rozwiązanie wszystkich zadań zdający mógł otrzymać 50 punktów. Za rozwiązanie zadań maturzyści uzyskali średnio 55 % punktów możliwych do zdobycia. Co sprawiło im najwięcej trudności?

MATURA 2016 MATEMATYKA - SPRAWDŹ PRZED EGZAMINEM, KTÓRE ZADANIA SPRAWIŁY OSTATNIO NAJWIĘKSZĄ TRUDNOŚĆ
MATURA 2016 - MATEMATYKA - TAKIE ZADANIA MOGĄ POJAWIĆ SIĘ NA TESTACH
Tradycyjnie największym wyzwaniem dla maturzystów, zdających egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, okazało się przeprowadzenie dowodu z zakresu algebry. Wśród zadań z arkusza z poziomu podstawowego najtrudniejsze okazało się zadanie 27. Poprawnie zrobiło je tylko 18% zdających!

PRZYKŁADOWE ROZWIĄZANIE:

(ZOBACZ ROZWIĄZANIE W POWIĘKSZENIU)

Zadanie 8., z poziomem wykonania równym 22%, było drugim w kolejności (po dowodzie algebraicznym) najtrudniejszym zadaniem w arkuszu. Wydawać się mogło, że umiejętność poprawnego odczytania zbioru wartości funkcji z jej wykresu nie może zaskoczyć maturzystów, umiejętność odczytywania wartości funkcji z wykresu jest zapisana w podstawie programowej z matematyki już na III etapie edukacyjnym. A jednak!

Maturzyści nie zauważyli, że równanie f(x) = 2 ma rozwiązanie (a nawet nieskończenie wiele rozwiązań) i „puste” kółeczko w punkcie o współrzędnych (0,2) nie może stanowić jedynego punktu odniesienia do ustalenia czy liczba 2 jest lub nie jest wartością funkcji.

Do zadań, w których zdający egzamin na poziomie podstawowym osiągnęli słaby wynik, należy też zadanie 28. (poziom wykonania − 32%). Zdający mieli przeprowadzić dowód geometryczny. Ci maturzyści, którzy rozwiązali zadanie, zauważyli i zrozumieli, że dowód polega na zapisaniu pola kwadratu raz pola czworokąta w zależności od tej samej zmiennej. Prowadzone na różne sposoby poprawne i nietrudne obliczenia (obliczanie pól figur płaskich to przecież umiejętność z zakresu gimnazjum), pozwalały na ogół tej grupie zdających łatwo i szybko udowodnić tezę twierdzenia. Z drugiej jednak strony trzeba zauważyć, że większość zdających nie poradziła sobie z problemem, wykazując brak elementarnych umiejętności, kształconych już na poziomie gimnazjum.

Część maturzystów wprowadziła do swojego rozwiązania konkretne wartości liczbowe. Jeżeli tylko potrafili przeprowadzić całe rozumowanie, to egzaminatorzy, zgodnie ze schematem, przyznawali im 1 punkt.

TAK TO ZADANIE ROZWIĄZYWALI UCZNIOWIE


Zamiast szukać przecieków, zajrzyj do testów z poprzednich lat i sprawdź, co było:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska