Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mali Ukraińcy z traumą wojenną dostaną profesjonalną pomoc we Wrocławiu i okolicy

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Powiatowy Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych we Wrocławiu od 14 marca udziela wsparcia małym uchodźcom z Ukrainy i pracującej z nimi w szkołach i przedszkolach kadrze.

Wsparcie dla uczniów z powiatu wrocławskiego

Powiatowy Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych we Wrocławiu oferuje wsparcie uchodźcom ulokowanym w gminach powiatu wrocławskiego lub uczęszczającym tam do szkół i przedszkoli.

"Zapotrzebowanie wynika, oczywiście, z sytuacji za wschodnią granicą. Każda poradnia psychologiczna ma rejonizację. My zajmujemy się dziećmi wokół Wrocławia, czyli na terenie powiatu wrocławskiego. Znaczenie ma miejsce ich lokacji i/lub uczęszczania do szkoły na terenie powiatu" - tłumaczy Michał Iwan, dyrektor Powiatowego Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych.

Dla uczniów ukraińskojęzycznych i rosyjskojęzycznych oraz ich rodzin poradnia proponuje bezpośrednie wsparcie terapeutyczne w języku ukraińskim i rosyjskim, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym (pod numerem telefonu 532 202 392) w każdą środę w godzinach 13-18. Można zadzwonić, aby umówić się na diagnozę, poradę, czy terapię. Pierwszy dyżur zaplanowano na środę (16 marca).

"Podany numer jest dedykowany wyłącznie potrzebom tego wsparcia. Prosimy nie dzwonić w innych sprawach i nie blokować linii. Rozmowa będzie prowadzona w języku ukraińskim lub rosyjskim" - informuje Iwan.

W poradni pracuje kobieta pochodzenia ukraińskiego, która posiada obywatelstwo polskie. Biegle posługuje się językiem polskim, ukraińskim, rosyjskim i angielskim. I to ona przez jeden dzień w tygodniu będzie umawiać chętnych, którzy potrzebują wsparcia.

"Największym problemem okazuje się bariera językowa. Ta pani mówi po ukraińsku tak dobrze, że jest w stanie udzielić profesjonalnego wsparcia terapeutycznego" - tłumaczy dyrektor PZP.

Zaznacza, że jeśli potrzeby okażą się większe, poradnia będzie reagować i starać się rozszerzać swoją pomoc.

Wsparcie dla kadry szkół i przedszkoli

Konsultacje indywidualne i szkolenia kadry pedagogicznej w pracy z dziećmi dotkniętymi traumą wojny i przymusowej migracji organizowane są przez kontakt mailowy pod adresem: [email protected]. Chętni pedagodzy i nauczyciele oraz pracownicy przedszkoli już mogą się zgłaszać.

Pomoc psychologiczna dla uchodźców we Wrocławiu

We Wrocławiu pomoc psychologiczna dla uchodźców z Ukrainy organizowana jest także w innych ośrodkach.
Centrum Zdrowia Psychicznego „+” (ul. Ostrowskiego 13c) oferuje wsparcie dla osób dorosłych, anonimowy telefon wsparcia dla osób w kryzysie i konsultacje psychologiczno-psychiatryczne w języku ukraińskim. Można dzwonić pod nr tel. 663 222 260 w godz. 8-20, również w języku ukraińskim.

Natomiast Centrum Neuropsychiatrii „Neuromed” (ul. Białowieska i ul. Borowska) oferuje pomoc dla dzieci i rodziców/opiekunów, wsparcie dla psychologów szkolnych z klas przygotowawczych (warsztaty on-line), wsparcie psychologów i psychiatrów dziecięcych, pomoc terapeutyczną dla rodzin. Można dzwonić pod nr tel. 690 580 652 w godz. 9-12, pod 71 350 17 80 lub zgłosić się po pomoc mailowo: [email protected]. Obsługa w języku polskim, białoruskim, ukraińskim i rosyjskim.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska