Łyżwiarstwo szybkie. Koniec Akademickich Mistrzostw Świata. Srebro sztafety mieszanej w Hamar. Polska druga w klasyfikacji medalowej

Mateusz Pietras
Srebro na zakończenie Akademickich Mistrzostw Świata
Srebro na zakończenie Akademickich Mistrzostw Świata PAWEL SKRABA
Polska reprezentacja po raz kolejny pokazała moc na Akademickich Mistrzostwach Świata w łyżwiarstwie szybkim w Hamar! Na zakończenie imprezy w Norwegii drudzy w konkurencji sztafet mieszanych byli Magdalena Smędzik i Maksymilian Rzepka, zdobywając tym samym dla Akademickiej Reprezentacji Polski dziewiąty medal AMŚ!

Dziewiąty medal na zakończenie rywalizacji

Osiem krążków zdobytych przez Biało-Czerwonych przez pierwsze trzy dni rywalizacji w Hamar rozbudziły apetyty na kolejne sukcesy na zakończenie imprezy. Polscy panczeniści-studenci nie zawiedli oczekiwań i już w pierwszej niedzielnej konkurencji zdobyli trzecie srebro. Drudzy w zmaganiach sztafet mieszanych byli Magdalena Smędzik i Maksymilian Rzepka. Wygrali je Czesi, a trzecią lokatę zajęli Hiszpanie.

– Jestem bardzo zadowolona z tego medalu i to srebrnego. Przede wszystkim zmiany wyszły nam jak najlepiej, co przyniosło dużo lepszy czas. Sukcesy napędzają, uważam, że AMŚ są bardzo fajną imprezą sportową

– podkreślała panczenistka.

– W takich konkurencjach poziom sportowy jest na drugim miejscu, a najważniejsze są te zmiany, które są bardzo kolizyjne. Tak naprawdę nie spodziewałem się tego medalu

– nie ukrywał panczenista, który w sobotę w męskiej drużynie również był drugi.

Natalia Jabrzyk gwiazdą reprezentacji

Największą gwiazdą Akademickiej Reprezentacji Polski w łyżwiarstwie szybkim w Hamar była bez wątpienia Natalia Jabrzyk. W czwartek 22-letnia studentka Politechniki Łódzkiej zwyciężyła na 1000 metrów, dzień później wygrała na 1500 metrów, a w sobotę wraz z Olgą Piotrowską i Mają Płończyk wywalczyła brąz w biegu drużynowym. W niedzielę Jabrzyk była bardzo bliska czwartego podium AMŚ 2024, tym razem w biegu masowym. Panczenistka Pilicy Tomaszów Mazowiecki uplasowała się na czwartym miejscu, ze stratą zaledwie 0,02 sekundy do trzeciej łyżwiarki szybkiej.

– Ogromnie się cieszę, że mogłam tutaj wrócić i być z naszą akademicką reprezentacją. To ciekawa historia, bo ja w zasadzie startowałam na pierwszych AMŚ w Zakopanem, więc dla mnie to taka sentymentalna podróż

– przypomniała medalistka olimpijska Luiza Złotkowska, obecnie pracująca w Polskim Komitecie Olimpijskim.

Drugie miejsce Biało-Czerwonych

W klasyfikacji medalowej AMŚ 2024 w łyżwiarstwie szybkim w Hamar Biało-Czerwoni zajęli wysokie, drugie miejsce z dorobkiem dziewięciu medali (cztery złote – trzy srebrne – dwa brązowe). Wygrali ją Norwegowie z dwunastoma krążkami (5-4-3), a trzecią lokatę zajęli Japończycy (2-3-3).

– Siódme AMŚ przechodzą do historii naszego sportu. Cała nasza reprezentacja stanęła na wysokości zadania. Cztery złote medale są czymś pięknym, nawet nie mogliśmy sobie tego wymarzyć

– nie ukrywał zachwytu nad podopiecznymi Dariusz Stanuch, trener Akademickiej Reprezentacji Polski w łyżwiarstwie szybkim.

Udział Akademickiej Reprezentacji Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspiera strategiczny sponsor AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.